Büyükşehir için aday yarışı

Yerel seçim sürecinde dikkatle takip edilen kentlerin başında Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir geliyor. Seçimlere az bir süre kala siyasi partilerin İzmir Büyükşehir için hangi isimle sandığa gideceği merak konusu

Büyükşehir için aday yarışı
E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER
Türkiye’de 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimlerde dikkatle takip edilen kentlerin başında İzmir geliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun siyaseti bırakma kararının ardından yerel seçimler için adaylık yarışı da hız kazandı. CHP’nin yerel seçime, yaklaşık 15 yıldır yönettiği İzmir Büyükşehir Belediyesi için hangi isimle gidileceği ise merak konusu. Yola mevcut başkanlardan biriyle devam etme fikri öne çıkarken bu kapsamda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, en çok öne çıkan isim… Öte yandan CHP’de İzmir için parti dışı aday formülünün de gündemde olduğu biliniyor. AK Parti’de ise Büyükşehir adaylığı için sürecin başından bu yana adı en çok dillendirilen ve kulislerde en çok şans tanınan isim İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener. Ancak AK Parti cephesinde masada farklı formüllerin de sıcaklığını koruduğu biliniyor. Kente hakimiyet etkisiyle Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile bir diğer İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın da isimleri büyükşehir adaylığı için yüksek sesle dillendiriliyor. Bu çerçevede teşkilat içinden bir tercih söz konusu olursa listede başı ise İl Başkanı Aydın Şengül çekiyor. Öte yandan partide ‘bakan ve rektör’ formülleri de masada… Kabinenin tek İzmirlisi olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adı da Ankara kulislerinde İzmir adaylığı için dillendirilirken, kent, kentin yaşam tarzı ve seçmen kitlesinin partiye bakışına yönelik yaptığı son değerlendirmelerle dikkat çeken Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de konuşulan isimler arasında yer alıyor.

CHP SANDIĞA HANGİ İSİMLE GİDECEK?
2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimlere yaklaşık 5 ay kala en çok hareketlilik yaşanan partilerin başında CHP geliyor. Seçim takviminin işlemesiyle İzmir’de yaşanan aday adaylığı hareketliliği Büyükşehir ve 30 ilçe için toplam 265 başvuruyla sonlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun görev başında rekor kırdığı koltuğa yeniden talip olmayacağını açıklamasının ardından kent ve parti kamuoyunda cevabı en çok merak edilen soru CHP’nin ‘kalesi’nde sandığa hangi isimle gideceği… Genel Merkez kaynaklarından edinilen bilgiye göre İzmir’de en çok oyla yeniden iktidar olmak için en doğru ismi aday göstermek isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti üst yönetimi bu sayfaya birkaç başlık açmış durumda.

TUNÇ SOYER ÖNE ÇIKIYOR
Yola mevcut başkanlardan biriyle devam etme fikri öne çıkarken bu kapsamda Seferihisar Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanı Tunç Soyer, en çok öne çıkan isim… Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını resmileştiren Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un da listede olduğu ve Ankara’da yoğun bir çalışma yürüttüğü biliniyor. Kulislerde bu göreve talip olan diğer ilçe belediye başkanlarından Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ve Karabağlar Belediye Başkanı Hasan Karabağ’ın şansı yüksek görülmezken, Bergama Belediye başkanlığına yeniden aday olmama kararı alan Mehmet Gönenç’in ilçeye teşekkür turu kapsamında yaptığı ziyarette, “Bana kalsa Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını isterim” sözleriyle açık desteğini aldığı Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun da referansıyla aday gösterilebileceği konuşuluyor.


Seferihisar Belediye Başkanı ve Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği Başkanı Tunç Soyer

PARTİ DIŞI ADAY FORMÜLÜ
CHP’de milletvekilleri cephesinde de Büyükşehir adaylığı yüksek sesle dillendirilen isimler var. Bu isimlerin başında görev süresince başta kent sorunlarını Başkent gündemine taşıma adına yaptığı etkili çalışmalarla dikkat çeken İzmir Milletvekili Murat Bakan ve Bornova Belediye Başkanlığı tecrübesiyle bir adım öne çıkan partide Genel Sekreterlik gibi önemli bir göreve kadar yükselmiş İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır geliyor. Öte yandan CHP’de İzmir için parti dışı aday formülünün de gündemde olduğu biliniyor. Partinin sürpriz bir kararla iş dünyasından kent ve ülke kamuoyunda her kesimden takdir gören saygın bir ismi aday göstermesi de olası… Göreve talip olduğu bilinen Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar bu formülünün öne çıkan ismi… Yorgancılar’ın AK Parti’nin olası Mahmut Özgener hamlesine karşı bir hamle olarak tercih sebebi olabileceği de kulislere yansıyan bilgiler arasında…

AK PARTİ’DE HAREKETLİLİK
AK Parti’de seçim takvimi aday adaylığı başvuru süresinin start almasıyla işlemeye başlarken, kulisler de yeniden hareketlendi. Partinin yerelde de iktidar olmak istediği kentlerin başında gelen İzmir’de Büyükşehir’i kazanmak için nasıl bir strateji izleyeceği ve sandığa hangi isimle gideceği merak konusu… AK Parti’de İzmir Büyükşehir Adaylığı için sürecin başından bu yana adı en çok dillendirilen ve kulislerde en çok şans tanınan isim İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener… İzmir’in önde gelen ailelerinden birine mensup, kente yıllarca belediye başkanı olarak hizmet etmiş Osman Kibar’ın torunu Özgener’in iş dünyasındaki güçlü etkisi, kent merkezindeki tanınırlığı ve tütüncülükten gelen kırsal hakimiyeti adaylık konusunda güçlü bir isim olmasına fazlasıyla yetiyor. Ancak AK Parti cephesinde masada farklı formüllerin de sıcaklığını koruduğu biliniyor. Kente hakimiyet etkisiyle Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile bir diğer İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’nın da isimleri büyükşehir adaylığı için yüksek sesle dillendiriliyor. Bu çerçevede teşkilat içinden bir tercih söz konusu olursa listede başı ise İl Başkanı Aydın Şengül çekiyor. Göreve geldiği günden bu yana ortaya koyduğu çalışmalar nedeniyle parti kamuoyunda büyük takdir toplayan Şengül’ün süreçte kentin önemli sorunlarına çözüm bulma adına İzmir-Ankara arası mekik dokuyarak yaptığı çalışmalar ve etkili muhalefeti ile 2019 yılının Mart ayında yapılacak seçimde sandığa İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak gitmesine yüksek ihtimal veriliyor.


İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener

BAKAN VE REKTÖR FORMÜLLERİ
Öte yandan partide “bakan ve rektör” formülleri de masada… Kabinenin tek İzmirlisi olan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun adı da Ankara kulislerinde İzmir adaylığı için dillendirilirken, kent, kentin yaşam tarzı ve seçmen kitlesinin partiye bakışına yönelik yaptığı son değerlendirmelerle dikkat çeken Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de konuşulan isimler arasında yer alıyor.  Parti kulislerinde Büyükşehir adaylığı için bir bilim insanının da tercih konusu olduğu dile getirilirken, bu kapsamda kentin iki eski milletvekili rektörünün olası adaylıkları da gündemde… Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nükhet Hotar ile Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak’ın da ismi adaylık için dillendiriliyor.
VURAL VE KARATAŞ
24 Haziran seçimlerinde AK Parti ile birlikte kurulan ‘Cumhur İttifak’ı çatısının MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Ekim ayında grup toplantısında yaptığı konuşmada fiilen rafa kalktığını açıklamasının ardından partinin büyükşehirlerde aday çıkarması kesinleşince gözlerin çevrildiği illerden biri de İzmir oldu. MHP İzmir’de Veysel Şahin’in göreve gelmesiyle yaşanan kan değişimin ardından yerel seçimler için sıkı bir hazırlık süreci başlarken, olası Büyükşehir adayları da yavaş yavaş dillendirilmeye başlandı. Parti kulislerinde Büyükşehir adaylığı için teşkilattan büyük teveccüh gören iki isim dillendiriliyor. Üç dönem İzmir Milletvekilliği yapan Ulaştırma Eski Bakanı Oktay Vural ile MHP İzmir’de il başkanlığı görevini 7 yıl başarıyla sürdürdükten sonra ayrılık kararı alan Necat Karataş adaylık için adı öne çıkan iki isim.
GÜÇLÜ İSİM ARAYIŞI
Meral Akşener’in yeniden genel başkan seçildiği 2. Olağanüstü Kurultay’ın ardından tüm teşkilatlarda revizyon kararı alan İYİ Parti’de en sancılı süreçlerden biri İzmir’de yaşandı. İl Başkanı Koray Ükünç’ün genel merkezin talebi doğrultusunda görev bırakmasının ardından uzun süren belirsizlik Ekim ayının ortasında göreve Hüsmen Kırkpınar’ın atanmasıyla son buldu. İYİ Parti İzmir’de yeni yönetim kurulu için sıkı bir çalışma yürütülürken, yeni teşkilatlanmanın henüz tamamlanmamış olması partiyi yerel seçim sürecinin en sessiz çatılarından biri haline getirdi. 24 Haziran seçimlerinde sandığa CHP ve Saadet Partisi’yle birlikte ‘Millet İttifakı’ çatısı altında giden İYİ Parti’de üst yönetim yerel seçimde yeni bir ittifak kapılarını kapatsa da İzmir Teşkilatı’ndan bu formüle yeşil ışık yakan çok sayıda mesaj gelmişti. Kırkpınar başkanlığındaki İYİ Parti İzmir’de yeni A Takımı’nın kısa sürede oluşturulması ve yerel seçim çalışmaları için düğmeye basılması bekleniyor. Partide İzmir’de CHP ile olası ittifak ihtimali netlik kazandığında yol haritası da şekillenecek. İYİ Parti’nin oy potansiyeline en çok güvendiği şehirlerin başında gelen İzmir’de ittifak ihtimali ortadan kalkarsa iddiasını ortaya koymak için sandığa kentli ve güçlü bir isimle gitmesi bekleniyor.

Diğer Haberler

Hobi olarak başladı, seri üretime geçti

Hobi olarak başladı, seri üretime geçti

Manisa’nın Kula ilçesinde bir benzin istasyonunda çalışan Emrah Avlağı, internet...

Savaşan İHA ‘Cevheri’ göreve hazır

Savaşan İHA ‘Cevheri’ göreve hazır

TUSAŞ-Uludağ Üniversitesi Ar-Ge Merkezi’nde çalışan stajyer mühendisler, TEKNOFE...

Mesleki yeterlilik  belgesi ‘çift dil’li olacak

Mesleki yeterlilik  belgesi ‘çift dil’li olacak

Uluslararası akreditasyona sahip Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK), mesleki yeterl...

Özgürce sokakta dolaşmak bu kadar zor olmamalı!

Özgürce sokakta dolaşmak bu kadar zor olmamalı!

Türkiye’nin görme engelli ilk DJ’yi, aynı zamanda Genç Oluşum Bedensel Engellile...

Köylüleri şoke eden düdenlere dev proje

Köylüleri şoke eden düdenlere dev proje

Geçtiğimiz kış yaşanan yoğun yağışlar sonucu, İzmir’in Menderes ilçesindeki tarı...

Bayraklı'da metruk binaya geçit yok

Bayraklı'da metruk binaya geçit yok

Bayraklı Gümüşpala’da apartmanların arasında terk edilmiş metruk bina Bayraklı B...