Çelik sektörü 2019’a iyi başlamadı

Çelik sektörünün 2019 yılının ilk 2 ayında kapasite kullanımında yüzde 11,7’lik bir düşüşün gerçekleştiğini söyleyen Veysel Yayan, “Kapasite kullanımı, 2019’un ilk 2 ayında yüzde 60,2 seviyesine kadar geriledi” dedi

Çelik sektörü 2019’a iyi başlamadı
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Dünyanın sekizinci büyük çelik üreticisi konumundaki Türkiye, inşaat sektöründeki daralma ve sanayide üretim düşüşün aşağı çektiği talebin yanı sıra, uluslararası pazarlardaki korumacı tedbirler, Türk çeliğine yönelik soruşturmalar ve Çin’in çelik ihracatında artış beklentisiyle 2019’da üretim düşüşü ile başladı. Konuyla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, 2019’un ilk üç ayında Türk çelik sektörünün 8.2 milyon ton ham çelik ürettiğini ve bu miktarın 5.3 milyon tonu elektrik ark ocaklı, 2.9 milyon tonu ise entegre tesislerinde gerçekleştirildiğini söyledi. 
LOKOMOTİF SEKTÖR ÖZELLİĞİ
Türk çelik sektörünün, 2017 yılında 37,5 milyon ton çelik üreterek dünyada 8’inci büyük çelik üreticisi olduğunu hatırlatan Yayan, Türk çelik sektörünün 2018 yılında yüzde 0,6 oranında küçük bir azalışla 37,3 milyon ton üretim gerçekleştirerek mevcut yerini koruduğunun da altını çizdi. Yayan, “Sektörümüz koruma tedbirlerinin getirdiği tüm sınırlamalara rağmen, 2018 yılında ihracatını miktar olarak yüzde 20,5, değer olarak yüzde 32,1 oranında arttırmış, 2019 yılının ilk üç aylık döneminde ihracatını miktar olarak yüzde 19,1 değer olarak yüzde 2,4 arttırarak lokomotif sektör olma özelliğini sürdürmüştür. 2017 yılında yakalamış bulunduğumuz yüzde 73,2 oranındaki kapasite kullanımı, 2018 yılında, yurt içi talepteki yüzde 15’lik daralmaya rağmen, ihracattaki artış sayesinde, yüzde 1,4’lük düşüş yaşamış, 2019 yılının ilk 2 ayında ise, yüzde 11,7’lik düşüş ile yüzde 60,2 seviyesine gerilemiş bulunuyor” ifadelerini kullandı. Yayan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemiz topraklarının demir cevheri açısından çok zengin olmadığı bir gerçektir. TÜİK verilerine göre, entegre tesislerimizin ham çelik üretiminde kullandıkları demir cevheri ithalatı 2018 yılında 20,6 milyon ton olarak gerçekleşirken, 2019 yılının ilk iki ayında 1,24 milyon ton olmuştur, 2018 yılının ilk iki aylık döneminde gerçekleşen 1,31 milyon tonluk ithalat ile karşılaştırdığımızda yüzde 5,3 oranında azalma görülmektedir.” 
İHTİYACIMIZI KARŞILAMIYOR
Türkiye’de elde edilen hurda üretiminin sektörün ihtiyacını karşılamadığını da belirten Yayan, “Ülkemizden elde edilen hurda, üretimimiz için ihtiyacımız olan miktarı karşılayamamaktadır. TÜİK verilerine göre 2018 yılında 20,6 milyon ton hurda ithalâtı gerçekleştirilmiştir. 2018 yılında toplam hurda tüketimimiz 32 milyon ton olmuştur. 2019 yılının ilk iki ayında hurda tüketimimiz 4,2 milyon ton olup, söz konusu tüketimin 2,2 milyon tonu ithal edilmiştir. İthalatımızda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37’lik bir azalma gerçekleşmiştir. Türkiye’de üretilen tüm hurda tüketildikten sonra, kalan kısım ithal edilmektedir. Yurt içi hurda üretimi kademeli bir şekilde artmakta ve halen toplam hurda tüketiminin yüzde 35’ine tekabül etmektedir” şeklinde konuştu. 

Diğer Haberler

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça Kazıları Başkanı Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz...

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, deniz yoluyla yurt dışına kaçmaya çalıştıkları sıra...

İzmir Memur-Sen’den  Toplu Sözleşme tepkisi

İzmir Memur-Sen’den Toplu Sözleşme tepkisi

Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, Hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Yeni b...

İzmir'de orman yangını

İzmir'de orman yangını

İzmir'in Karabağlar ilçesinde çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle...

Barajlar drone ile koruma altında

Barajlar drone ile koruma altında

Kente içme suyu temin eden barajları kirlenmeye karşı korumak için güvenlik pers...

İzmir’de makilik  alanda yangın

İzmir’de makilik alanda yangın

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altı...