Cezaevlerindeki çocuklar için de çiçekler açacak

Gönüllü Zehra Erbil öncülüğünde gerçekleştirilen ‘Askıda Bisiklet’ projesi ile hayaller gerçeğe dönerken, cezaevlerinde anneleriyle birlikte yaşayan 25 çocuk için de çiçek açtı

Cezaevlerindeki çocuklar  için de çiçekler açacak
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
06.12.2018 tarihinde yayınlanan ‘Bisiklet verip umut alıyorlar’ başlıklı haber ile Gönüllü Zehra Erbil’in öncülüğünü yaptığı ‘Askıda Bisiklet’ projesini aktarmıştık. Muğla’nın Köyceğiz bölgesinde başlayan ardından tüm Türkiye’ye yayılan proje, ‘Güzel düşler, güzel işler’ peşinde koşmayı hedefleyen insanların hikayesi oldu. Küçücük köylerde yaşayan ancak büyük hayallere sahip olan insanların umutlarını tazelemek için “buradayız” diyen Erbil, tamir edilen eski bisikletleri hiç bilmedikleri hikayelere varmak için yola çıkarıyor. Umudun çiçekleri bu kez Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda açtı. Müdürlüğü ziyaret eden gönüllüler burada anneleri ile birlikte kalan 25 çocuğa bisiklet hediye etti. Çocukların kalplerine ve hayallerine dokunan gönüllülerin şimdiki hedefi ise İzmir’deki cezaevlerinde yaşayan çocuklara ulaşmak.“GÖRÜR GÖRMEZ MUTLU OLDULAR”
Bir forma alarak çocukların mutlu olmasını sağlayan destekçilere teşekkür ederek sözlerine başlayan Erbil, yapılan çalışmayı bizlerle paylaşarak, şunları söyledi: “Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nü ziyaret ettik. Burada anneleri ile birlikte kalan 25 çocuğumuza, forma kampanyamızdan elde ettiğimiz gelir ile aldığımız bisikletleri götürdük. Cezaevinin içinde bulunan kreşte oynayan çocuklar, bisikletleri görür görmez mutlu oldular ve kreşin içine getirdiğimiz bisikletleri sürmeye başladılar. Çocuklar, baharın gelmesiyle bahçede bulunan parka çıkarak bisiklet sürme imkanı bulacaklar ve bu bahçede çiçekler açacak.” Erbil, tıpkı Bursa gibi İzmir’deki cezaevlerinde de çocukları bisikletle buluşturacaklarını kaydetti. “ÇOCUKLAR HALA EŞİT DEĞİLLER”
Unutulmaya yüz tutmuş köylerde başlayan projelerini tekrar hatırlatan Erbil, “Burası doğu değil, batı, güney! Fakat köyler hep aynı, hep uzak, gelişmemiş, maalesef unutulmuş. Çocuklar hala eşit değiller. Köylerde hala hiç bir teknoloji yok. Bunca yılın birikimiyle ‘ne yapabiliriz?’ dedik. Çocuklar için, Dünya için. Bulunduğumuz bölge ile başladık. Ve böylece bizim hayatımız da daha renkli, daha güzel, daha mutlu ilerledi. Çocukların şeytani hırsları ve kinleri yok. Ve büyüdüklerinde de hiç olmayabilir” dedi.
İLK ÖNCELİK ÇOCUKLAR
Tarkan Bisiklet olarak, 30 yıldır bisiklet sektörünün içinde olmanın verdiği tecrübeyle, bisikleti yaygınlaştırmak ve farkındalığı arttırmak amaçlı ilk önceliği çocuklara verdiklerinin altını çizen Erbil, “İhtiyacı olan öğrencilerimizi ön planda tutarak her daim destekçileri olduk. Okullarda bisikletin yaygınlaşması amaçlı öğretmenlerimize destek verdik. Elimizde bulunan ikinci el bisikletleri ücretsiz vererek, ücretsiz bakımlarını yaparak, ücretsiz kahvaltılı turlar düzenleyerek dikkatlerini bisiklet üzerine çekmeyi başardık. Bisiklet sevgisini çocuklarımıza aşılayarak, bisiklete binenlerin çoğalmasını sağladık. Bölgemizdeki çocuklarımıza daha fazla destek sağlamak amaçlı ‘Askıda Bisiklet’ adı altında bir sosyal sorumluluk projesi hazırlayarak hayata geçirdik” yorumunda bulundu.
“ÇOCUKLAR MUTLU, DÜNYA UMUTLU”
‘Bisikletim bisikletin olsun’ sloganıyla destekçilerden gelen kullanılmayan bisikletler ile atıl durumda bekleyen bisikletleri tamir ve bakım yaparak kullanılır duruma getirdiklerinin altını çizen Erbil, son olarak, “Bir dönüşüm gerçekleştirerek birçok çocuğun hayalini gerçekleştiriyoruz. Kampanyalarla destekleyerek, yeni ve uygun fiyatlı bisikletlerde alarak çocukları sevindiriyoruz. Bize göre dünyanın en güzel işini ve en iyi bildiğimiz işi yaparak çocuklara destek oluyoruz. Hayatımız bisiklet üzerine kurulu ve böyle devam edecek. Geri dönüşler çok güzel ve sevindirici. Kişiler hem kendi gelecekleri için, hem de dünya için bir iyilik yapıyorlar. Çocuklar mutlu, dünya mutlu” dedi.

 

Diğer Haberler

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Bornova Belediyesi, İzmir’in sosyal ve eğlence yaşamının en yoğun olduğu Küçükpa...

11 Amerika ülkesi  İzmir’de buluştu

11 Amerika ülkesi İzmir’de buluştu

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘İzmir’e Yeni Hedefler- Yeni Pazarlar’ toplan...

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Menemen Belediyesi, şehitler Murat Şengün ve Fikri Şengül anısına yapımını tamam...

Yeni iş birliklerinin temeli  HORECA’da atıldı

Yeni iş birliklerinin temeli HORECA’da atıldı

İzmir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlayan HORECA Fair Ege Uluslararası Otel...

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Ege Üniversitesinde (EÜ) 2015 yılında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybede...

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Aliağa’ya inşa edilecek olan 75...