“Çiftçiler yağmur sigortası yaptırmalıdır”

Tarım üreticilerinin yaşanan iklimsel koşullardan dolayı ürünlerini sigorta kapsamına alması gerektiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkan Ela Dalçam, önemli açıklamalarda bulundu

“Çiftçiler yağmur sigortası yaptırmalıdır”
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Yaşanılan iklim değişikliği üreticiyi zor durumda bırakıyor. Özellikle son dönemde Türkiye’nin tarım bölgelerini vuran hortum ve sağanak yağışlar çiftçiyi düşündürüyor. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde de yağışlar bu şekilde devam ederse başta incir ve üzüm olmak üzere birçok ürünün daha hasadı yapılmadan zarar göreceğini söylüyor.  Bu noktada İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Özhan Şen’in tekrardan gündeme getirdiği incir başta olmak üzere tarımsal ürünlerde yağmur sigortasının gerekliliğine Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden de destek geldi. Şen, yaptığı açıklamasında “Bu sene ki yağmurlar çok kuvvetli yağdı. Yazın da bu şekilde yağmurlar olursa incirde akmalar başlar. O zaman büyük bir tehlike olmuş olur. Bu durumda devletin de üreticinin arkasında olması şart. Devletin çiftçiye, yağmur riskine veya iklim koşullarındaki olumsuz havaya karşı yardımcı olması gerekiyor. Çünkü İncir, üzüm, kayısı gibi ürünler ihracat ürünleri olduğu için Türkiye’de pek desteklenen ürünler değil” ifadelerini kullandı.“ZORUNLULUK HALİNE GELDİ”
Üreticilerin tarım ürünlerine sigorta yaptırmasının zorunluluk haline geldiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkan Ela Dalçam ise “İklim değişikliği dünyanın sorunu tabii. Fakat bizim ülkemizde yaşadığımız son meteorolojik olaylar zaten zorda olan tarım kesimini daha da zor durumda bırakmaktadır. Bu açıdan bütün üreticilerin sigorta yaptırması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bölgemizde yaşanan su baskınları bunun en tipik örnekleridir. Bölgemize özgü vazgeçilmez ürünlerimizden olan incirde de bu yıl ilk defa aşırı yağmurdan kaynaklanan çatlamalardan dolayı oluşan hasarlar, teminat kapsamına alındı. Yine üzüm de aynı şekilde. Daha önce kiraz, yağmur çatlağı teminat altına alınmıştı. Bunların da teminat altına alınması üreticiye çok büyük yarar sağlayacaktır. İncirde bu konuda çok şikayet vardı. Tabii burada önemli olan en önemli konu üreticilerimizin bu bilinçle hareket edip, sigortayı bir külfet olarak değil, bir ihtiyaç olarak görmesi ve bunu yaptırmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Çiftçilerin ürünlerini sigorta kapsamına almaması durumunda büyük kayıplar yaşayacağını söyleyen Dalçam, “Üreticinin bilinçli olarak tarım ürünlerini sigorta kapsamına alması gerekir aksi takdirde yaşanan mevsim değişikliği sonrasında üretici gelir kaybıyla karşı karşıya kalacak” dedi.


 

Diğer Haberler

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça Kazıları Başkanı Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz...

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, deniz yoluyla yurt dışına kaçmaya çalıştıkları sıra...

İzmir Memur-Sen’den  Toplu Sözleşme tepkisi

İzmir Memur-Sen’den Toplu Sözleşme tepkisi

Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, Hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Yeni b...

İzmir'de orman yangını

İzmir'de orman yangını

İzmir'in Karabağlar ilçesinde çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle...

Barajlar drone ile koruma altında

Barajlar drone ile koruma altında

Kente içme suyu temin eden barajları kirlenmeye karşı korumak için güvenlik pers...

İzmir’de makilik  alanda yangın

İzmir’de makilik alanda yangın

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altı...