“Çiftçiler yağmur sigortası yaptırmalıdır”

Tarım üreticilerinin yaşanan iklimsel koşullardan dolayı ürünlerini sigorta kapsamına alması gerektiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkan Ela Dalçam, önemli açıklamalarda bulundu

“Çiftçiler yağmur sigortası yaptırmalıdır”
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Yaşanılan iklim değişikliği üreticiyi zor durumda bırakıyor. Özellikle son dönemde Türkiye’nin tarım bölgelerini vuran hortum ve sağanak yağışlar çiftçiyi düşündürüyor. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde de yağışlar bu şekilde devam ederse başta incir ve üzüm olmak üzere birçok ürünün daha hasadı yapılmadan zarar göreceğini söylüyor.  Bu noktada İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Özhan Şen’in tekrardan gündeme getirdiği incir başta olmak üzere tarımsal ürünlerde yağmur sigortasının gerekliliğine Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nden de destek geldi. Şen, yaptığı açıklamasında “Bu sene ki yağmurlar çok kuvvetli yağdı. Yazın da bu şekilde yağmurlar olursa incirde akmalar başlar. O zaman büyük bir tehlike olmuş olur. Bu durumda devletin de üreticinin arkasında olması şart. Devletin çiftçiye, yağmur riskine veya iklim koşullarındaki olumsuz havaya karşı yardımcı olması gerekiyor. Çünkü İncir, üzüm, kayısı gibi ürünler ihracat ürünleri olduğu için Türkiye’de pek desteklenen ürünler değil” ifadelerini kullandı.“ZORUNLULUK HALİNE GELDİ”
Üreticilerin tarım ürünlerine sigorta yaptırmasının zorunluluk haline geldiğini söyleyen Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkan Ela Dalçam ise “İklim değişikliği dünyanın sorunu tabii. Fakat bizim ülkemizde yaşadığımız son meteorolojik olaylar zaten zorda olan tarım kesimini daha da zor durumda bırakmaktadır. Bu açıdan bütün üreticilerin sigorta yaptırması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bölgemizde yaşanan su baskınları bunun en tipik örnekleridir. Bölgemize özgü vazgeçilmez ürünlerimizden olan incirde de bu yıl ilk defa aşırı yağmurdan kaynaklanan çatlamalardan dolayı oluşan hasarlar, teminat kapsamına alındı. Yine üzüm de aynı şekilde. Daha önce kiraz, yağmur çatlağı teminat altına alınmıştı. Bunların da teminat altına alınması üreticiye çok büyük yarar sağlayacaktır. İncirde bu konuda çok şikayet vardı. Tabii burada önemli olan en önemli konu üreticilerimizin bu bilinçle hareket edip, sigortayı bir külfet olarak değil, bir ihtiyaç olarak görmesi ve bunu yaptırmasıdır” değerlendirmesinde bulundu.
Çiftçilerin ürünlerini sigorta kapsamına almaması durumunda büyük kayıplar yaşayacağını söyleyen Dalçam, “Üreticinin bilinçli olarak tarım ürünlerini sigorta kapsamına alması gerekir aksi takdirde yaşanan mevsim değişikliği sonrasında üretici gelir kaybıyla karşı karşıya kalacak” dedi.


 

Diğer Haberler

“Seçmen artık  kutuplaşma istemiyor”

“Seçmen artık kutuplaşma istemiyor”

Çeşme’de, Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı ziyaret ederek, tebrik eden CHP İzmir Mi...

İzmir’in şefleri şölen yaşattı

İzmir’in şefleri şölen yaşattı

Hilton İzmir’de düzenlenen “FnB Masters” (yiyecek-içecek) yarışması renkli görün...

Deneyimlerden  yararlanacak

Deneyimlerden yararlanacak

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyeleri, Bornova Be...

AK Parti Karabağlar’dan  Selvitopu’na ziyaret

AK Parti Karabağlar’dan Selvitopu’na ziyaret

AK Parti Karabağlar meclis üyeleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvito...

MHP’li Şahin: Hasan  Tahsin ismi verilsin

MHP’li Şahin: Hasan Tahsin ismi verilsin

İzmirli Tarih Araştırmacısı Yazar Yaşar Aksoy’un tarihi belgelerle Şehit Hasan T...

Başkan Aksoy: 176 adet gayrimenkulü geri alacağız

Başkan Aksoy: 176 adet gayrimenkulü geri alacağız

Menemen Belediye Başkanı Aksoy, Menemen Belediyespor bünyesinde 176 adet gayrime...