‘Çiftlik Bank’ gerginliği

AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, Büyükşehir’in otopark yönetmeliğiyle 35 yıldır para topladığını fakat gerekeni yapmadığını belirterek, “Bunun Çiftlik Bank’tan ne farkı var?” demesi mecliste tansiyonu yükseltti

‘Çiftlik Bank’ gerginliği

E. ÇAĞLA GENİŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ilk oturumu, Başkan Vekili Sırrı Aydoğan idaresinde gerçekleşti. Milletvekili aday adaylığı için meclis üyeliği görevinden istifa eden isimlerin yerine yeni gelenler toplantıda okundu. AK Parti Grup Başkan Vekilliğini bırakan Bilal Doğan yerine Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Selami Ergül, AK Partili Özen Kızılırmak yerine Sait Tatlı, CHP’li Hamdullah Akgül yerine ise Gamze Uğurlu Büyükşehir meclisine giren yeni isimlerden oldu. İstifa eden 2 AK Partili 1 CHP’li üyenin ayrıca komisyonlardaki görevleri için de oylamalar yapıldı. Oturumun dilek ve temenniler kısmında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otopark yönetmeliği çerçevesinde 35 yıldır para topladığını fakat gerekeni yapmadığını belirterek, “Bunun Çiftlik Bank’tan ne farkı var? Biri parayı aldı Uruguay’a gitti biri parayı aldı tutuyor” demesi üzerine salonda tansiyon yükseldi.

“SEN BİLAL DOĞAN’I GEÇECEKSİN”

Grup Başkan Vekili Aydoğan görevinden istifa eden AK Partili Bilal Doğan’ın istifa dilekçesi için, “Yüreğim parçalansa da bunu okuyacağım” dedi. Aydoğan, Bilal Doğan’ın yerine getirilen Ali Kökoğuz’u yeni görevi için tebrik etti. Kökoğuz ise bunun üzerine, “Ben sizin yerinizde olsam istifa ederdim. Mevkidaşınız gibi milletvekili aday adayı olmak için istifa etmeniz lazım” dedi. Bunun üzerine Aydoğan, “Sen Bilal Doğan’ı geçeceksin” cevabını verdi.

TANSİYON YÜKSELDİ

Oturumun dilek ve temenniler kısmında söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, “Büyük kentlerde otopark ve trafik büyük bir beladır” dedi. Kökoğuz’un sözünü kesen CHP’li Aydoğan, “İzmir o kadar değil” diye konuştu. Kökoğuz, “Ben bunun bir problem olduğunu anlatmak istemiştim. Hükümetler, devletler bunu yasalarla düzenlemeye çalışırlar. Otopark kanunu diye bir şey vardır. Bazı parsellerde otopark yapılamaz. İzmir Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 35 yıldır para toplamaktadır. Toplanan para 62 milyon lira civarındadır. Bu parayı vatandaş yasa gereği bana otopark yap diyerek vermiştir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ne yapmıştır? İç etmiştir. Üzerine oturmuştur” açıklamasında bulundu. Aydoğan bu kez, “Burada üslubumuza dikkat etmemiz lazım” dedi. Kökoğuz ise, “Belediye parayı bekletmektedir” diye konuştu.

“NE FARKI VAR”

Aydoğan’ın, “Büyükşehir Belediyesi otopark yapıyor” açıklaması sonrasında yeniden konuşan Kökoğuz, “Otoparkı yapıp yapamamak sizin işiniz, biz bunu eleştiririz. Ama biz burada paranın üzerine oturmaktan bahsediyoruz. Nasıl oturabilir? Büyükşehir belediyesi ilçelerdeki otopark paralarını arttırmaya çalışıyor. Madem yapamıyorsunuz vatandaşın olan bu para niye bekletiliyor. Bunun Çiftlik Bank’tan ne farkı var? Biri parayı aldı Uruguay’a gitti biri parayı aldı tutuyor. Bunun Çiftlik Bank Mehmet’ten ne farkı var?” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

İHRACATIN YÜZDE 30’UNA ‘EXİM’ DESTEĞİ

İHRACATIN YÜZDE 30’UNA ‘EXİM’ DESTEĞİ

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, “İzmir ihracatı kasım sonu itibarıyla...

Öldürüp ormana attılar

Öldürüp ormana attılar

Çeşme’de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından öldürülen kedi ve köpekl...

Kurs başvuruları 15 dakikada doldu

Kurs başvuruları 15 dakikada doldu

İş arayan meslektaşlarına yönelik kurslar düzenleyen Mimarlar Odası İzmir Şubesi...

Kadınlar için kooperatif kuracak

Kadınlar için kooperatif kuracak

Cumhuriyet Halk Partisi Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Avukat Heval Savaş...

İzmir Menderes'te zehirlenen yaralı o anları anlattı

İzmir Menderes'te zehirlenen yaralı o anları anlattı

İzmir'in Menderes ilçesinde bir fabrikada kimyasal maddeden meydana gelen sızınt...

Son sözü halk söyleyecek

Son sözü halk söyleyecek

CHP’den Konak Belediye Başkan Aday Adayı Ceyhan Kayhan, seçilmesi durumunda Kona...