Çiğli’de muhalefet ayaklandı

AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe, Çiğli Belediyesinin faaliyetleri ile ilgili Başkan Hasan Arslan’ı eleştirerek, “Çiğli’de ne eser verdiniz 4 yılda ne yaptınız. Yapılan bir icraat söylesinler” dedi

Çiğli’de muhalefet ayaklandı

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN                                

AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe, Çiğli Belediyesi AK Parti Grup BaşkanVekili Mesut Demirkaya, Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin, Çiğli İlçe Gençlik Kolları Başkanı Emre Sarı, Çiğli İlçe Kadın Kolları Başkanı Nadire Boyacıoğlu ile birlikte Çiğli Belediyesi faaliyetleri ve çalışmaları hakkında AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe, Çiğli Belediyesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, Özel İzmir Can Hastanesinde inşaat fazlalığı, belediyenin borç durumu, Harmandalı çöplüğünün durumu ve daha birçok konuda açıklama yaptı.

Boztepe, konuşmasında Çiğli Belediye başkanının bir konuda hakkının yenmemesi gerektiğini ifade ederek, “İmarda inşaat fazlalığı ve akrabalarını işe doldurma konularında Başkan çok iyi. Amcasının torunu, yeğeni, gelini, kız kardeşinin kuzeni, eşinin kuzeni, amcasının gelini, yeğeni falan. Şirket gibi yönetilen bir belediye. Bu konuda hakkını yememek lazım. İyi çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde benimle ilgili ‘Temiz siyaset yap’ dedi. Çıksın tüm kadrosuyla hangi televizyon ve ortamı istiyorsa biz hazırız. 4 yıla geliyoruz. Çiğli’de yapılan bir icraat söylesinler. Belediye başkanlığı bittikten sonra Hasan Arslan çocuklarına desin ki ‘Bu eseri ben yaptım.’ Böyle diyebileceği bir şey yok. Ama ‘Şu kaçak binada benim katkım var’ diyeceği çok bina var. İlçede 173 daire 8 dükkan kayıp olarak görünüyor. Hastane önüne yol açılmıyor. Büyükşehir’le mücadele edip yolu açtıracağına büfe konduruyor. Belediyenin kendi arazilerini satıyor, dairelerin peşine düşmüyor. Emek harcamadan bu işi bitireyim diye düşünüyor. Belediye borç batağında yüzüyor. Belediyenin mülklerini satarak borcu ödeyeceğini düşünüyor. Bunları yapacağına kayıp 173 daire 8 dükkanı bul. Kimin temiz siyaset yaptığını Hasan Arslan Başkan’a sormak lazım. Bu kent beni bilir. Hayatımda hiç kimseye çamur atmadım. En çok hakkımda dava açıp ‘hakaret etti’ demişlerdir. Yüzde 95’inde de beraat etmişizdir. Bizim partimize ‘Temiz siyaset yapın’ demek onun haddi değildir” dedi.

“DAHA NE İSTİYORSUNUZ”

Belediye Başkanı Arslan’ın personel maaşlarını aksatmadan ödediğini belirtmesi hakkında da konuşan Boztepe, “Bir belediye başkanı çalışanın maaşının ödemekle övünüyorsa başka bir şey konuşmaya gerek yok. Zaten İller Bankası vasıtasıyla belli paralar geliyor. Bütçenin tahminen yüzde 40’ı personel maaşına gider. Bakan Mehmet Özhaseki bunları bize ders gibi anlattı. ‘Bir belediyede personel maaşı yüzde 40’ı geçiyorsa, orada soru işaretleri başlamıştır’ dedi. Doğu’da yüzde 80’leri buluyor ama bizim bu taraflarda yüzde 30’larda olması gerekiyor. Yani bu maaşlar için ‘Ben bunu ödüyorum, daha ne istiyorsunuz, yolunuzu yapmaya çalışıyoruz, bir de eser mi yapayım?’ diyor. Bunun üzerine konuşmaya gerek yok” diye konuştu.

HASAN ARSLAN BUNUN CEVABINI VERECEK

Boztepe Özel Can Hastanesi ile ilgili ise yaptığı detaylı açıklamada, “İzmir’in birçok ilçesinden birçok sorunla ilgili bilgiler bizim il başkanlığımıza geliyor. Bununla ilgili de geldi. Can Hastanesi ile ilgili ciddi sorunlar geldi. İnanın yerini bile bilmiyorduk. Bu konuyla ilgili sorular sordum hiçbirine cevap vermediler. İddialarımı kendim uydurmadım. Birileri gelip uzaydan bana söylemedi. 16 bin 385 metrekare inşaat yapılmış. Burada emsal bir. İnşaata şikayet olmuş. Çevre Şehircilik Müdürlüğü bir rapor düzenliyor. Metrekare metrekare açılımı var. Bina ortada. Orada olan durum şu; bir tane evimiz var. 200 metrekare yapmışız. 120 metrekaresini fazla yapmışız. Geliyor ve inceliyorlar. Hadi balkonu koridoru saymayalım diyorlar ama ‘Sen buraya yatak odası yapmışsın’ dedikleri zaman sen bunları depo olarak kullanacağım diyemezsin. Depo alanı yüzde 5’i geçemez. Depo denilen yere de her şeyi kurmuşsun. Bu kadar da ayıp diyor. Yaşanan konu bu. Hastane alanında 5 bin 300 metrekare inşaat izni var. 16 bin 385 metrekare inşaat yapılmış. Boş yeri depo olarak kullanacağız diyorlar ama ameliyathane ve gerekli tesisi kurmuşlar. İl Sağlık Müdürlüğünün iki tane raporu var. ‘Sen burayı depo göstermişsin ama oda yapmışsın’ diyor. Tesisini ona göre kurmuşsun diyor. Bu da benden olsun gibi bir rapor bu. Derdimiz hastane falan değil. Koca bir tane bina yapılmış. Bunları geçtik. Burada belediye başkanı gelecek Hüsnü Boztepe’ye temiz siyaset yap diyecek. Buyurun gidelim. Bina ortada. Binaya göre proje yapıyorlar. Tablo üzerinde çalışma olmaz. Gitmişler yerine bakmışlar. Burada bu olmaz demişler. Hasan Arslan bunun cevabını verecek. Çiğli Belediyesinde çalışan CHP’li değil Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde çalışan AK Partili değil. Herkes devletin memuru ve herkes kendi işini yapacak. Bu ve buna benzer emsal, inşaat fazlalıkları konusunda Cumhurbaşkanı ve Bakanımızın dediği gibi herkes bunun bedelini öder. Bu mızrak bu çuvala sığmaz” açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU’NA ÇAĞRI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulunan Boztepe, “Başka bir siyasi partinin içişleri beni hiç ilgilendirmez. Ama Kemal Bey belediye başkanları hakkında bilgi alamıyorsa ben kendisine bir telefon kadar yakınım. Kendisine seve seve rapor veririm. Vereceğim raporda ufacık bir fazla bulsunlar bir daha siyaset yapmam. Biz İzmirliyiz. Bu kentte ekmek yiyoruz. Dürüst olmak lazım. Düzgün siyaset yapmak lazım. Çiğli Belediyesi vermiş, Çevre ve Şehircilik vermiş diyor. İnsan biraz sıkılır. Belediye başkanını doğru işler yapmaya davet ediyorum. İşçi parasını ödüyorum diyor. Bunun ufku bu kadar. Büyükşehir Belediyesi 5 tane yazı yazmış bununla ilgili, bilgi verin demiş. Bir tane cevap vermemiş. Aziz Bey’i de burada göreve çağırıyorum. Büyükşehir AK Partili olsa ben seni dikkate almıyorum diyebilirsin. İkiniz beraber poz veriyorsunuz her gün. Niye yazmıyorsunuz?” diye konuştu.

BU AYIP BİLE YETER!

İzmir’in uzun yıllardır en büyük sorunları arasında gösterilen ve bir türlü çözülemeyen çöp sorununa değinen Boztepe, “Kentin 14 yıldır belediye başkanı, ‘Eğer ki aday olursam. Bu katı atık bertaraf tesisini kurmak için aday olacağım’ dedi. Devasa bir bütçesi var. Manisa’nın 5 katı kadar bütçesi vardır. Bu ayıp bile yeter. Okulların önündeki çöp bariyerleri pislik içinde. Bir çöpü bile toplayamayan yapı ile karşı karşıyayız. Bırakın bunların eser yapmasını… Bir büyükşehir belediye başkanı 14 yıldır bir çöp tesisi kuramıyor, ben utandım” dedi.

NE ÖĞRENMİŞLER BİZE ANLATSINLAR!

Çiğli Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Mesut Demirkaya ise çöp tesisi için, “Sayın Kocaoğlu’na tavsiyem var. 2 yıl önce orta Avrupa ziyareti yaptılar. Hasan Arslan’la ne öğrenmişler bize anlatsınlar. Buca, Bornova, Karabağlar, Konak’tan geliyor. Bu işi becerinceye kadar Manisa’ya verelim. Aynı mesafe aynı kilometre. Çöp kıymetli bir hammadde. Bunu niye bu kadar atıl tutarlar anlamıyorum. Tavsiyem bu iş çözülünceye kadar Manisa’ya vermeliler” açıklamasında bulundu.

HER AN PATLAMA OLABİLİR!

AK Parti Çiğli İlçe Başkanı Sedat Karatekin de çöp sorunuyla ilgili konuştu. Çiğli’de yaşayan insanlar olarak çöpten kurtulmak istediklerini belirten Karatekin, “ÇED raporu Başbakanımız Binali Yıldırım’ın desteğiyle çıktı. Örnekköy-Yamanlar’da bir yer belirlendi. Sonra mahkemeye verildi. Burada tavşan kaç tazı tut hesabı var. Onlar olmazsa başka biri mahkemeye verecek. Bunu yapmak istemiyorlar. Siyasi bir parti ayrımı yapmaya gerek yok. Çiğli’de yaşayan vatandaş o kokuyu çekmek zorunda değil. Bizim belediye başkanımız sesini çıkarmıyor. Ben belediye başkanı olsam, Büyükşehir’de AK Partili olsa her gün kapısına giderim. Artık orada o kadar birikmiş ki içme suyuna karışıyor. Yapılan ölçümlerde her an bir patlama olabileceği yönünde” dedi.

Diğer Haberler

Kozmik Oda davasında mütalaa açıklandı

Kozmik Oda davasında mütalaa açıklandı

Kozmik Odada Kumpas davasında mütalaa açıklandı. Davada eski hakimler Nihal Uslu...

Bedelli askerlik müjdesi otomobil sattırıyor

Bedelli askerlik müjdesi otomobil sattırıyor

Bedelli askerlik düzenlemesinin TBMM'ye sunulmasının ardından para arayışına gir...

7 destek müjdesi!

7 destek müjdesi!

Devlet, yaşlılara birçok destek sağlıyor. Yaşlılar; evde sağlık hizmeti ve maaş,...

KKTC'de mülteci gemisi battı: 19 ölü

KKTC'de mülteci gemisi battı: 19 ölü

KTC Karpaz açıklarında en az 150 mülteciyi taşıyan gemi battı. Hayatını kaybeden...

Avrupa Birliği`nden Google`a rekor ceza!

Avrupa Birliği`nden Google`a rekor ceza!

Mobil cihaz stratejisiyle firmanın arama üstünlüğünü adaletsizce güçlendirdiği i...

Binlerce lirası kül oldu!

Binlerce lirası kül oldu!

Muş`un Akpınar köyünde çıkan yangında, ev içerisinde muhafaza edildiği iddia edi...