Çocuklarda disleksiye dikkat çekti

Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Erhan Bayram disleksi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Çocuklarda disleksiye dikkat çekti
Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Erhan Bayram, “Çocukluk çağında öğrenme güçlükleri, genetik, doğumda ya da gebelikte yaşanan sorunlar, beyin hasarı, epilepsi gibi birçok farklı nedene bağlı görülebilmektedir. Genellikle de zeka geriliği eşlik etmektedir. Zeka düzeyi normal ya da yüksek olan bireylerde ise öğrenme güçlüğü, okuma, matematik ve yazılı anlatım düzeyinin beklenenin altında olması durumunda ‘disleksi’ varlığından şüphelenilmelidir. Disleksinin erken yaşlardaki bulguları; kelimeleri ya da harfleri hatırlamada güçlük, okunuşu benzer olan kelimeleri karıştırma, kelimelerdeki harflerin yerlerini karıştırma ve unutkanlık olabilmektedir. Okul çağı çocuklarda ise; okuma ve hecelemede zorlanma, kelimeleri hecelere ve harflere ayırmada yetersizlik, davranış bozuklukları ve okula gitmeyi istememe görülebilmektedir” dedi.

Dislektik çocukların zeka düzeyleri genellikle normal olduğunu belirten Bayram, dislektik çocukların harfleri tanımakta, seslendirmede zorlandığını ve okuma hızlarının yaşıtlarına göre yavaş olduğunu dile getirdi.


Bayram: "Dislektik bulguları olan çocuklar, özel eğitim uygulamaları ile eğitim hayatlarına sorunsuz ve başarılı bir şekilde devam edebilmekte. Disleksi bulguları farkedilmeyen ya da geç tanı alan olgularda ise  zeka düzeyleri normal olmasına rağmen akademik başarısızlıklar sık görülmektedir.
Disleksi bir hastalıktan ziyade, öğrenme farklılığı olarak düşünülmelidir. Dislektik çocuklarımızın eğitim hayatlarında yaşadığı başarısızlıklar ve öğrenme güçlükleri nedeniyle, kaygı bozuklukları, depresyon gibi psikiatrik sorunlar daha sık görülmektedir. Disleksi bulguları aile ya da öğretmenlerimiz tarafından farkedilen çocuklarımızın hemen bir uzmana yönlendirilmesi ve erken dönemde rehabilitasyona başlanması gerekmektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması, sosyal yaşamda sorunlara, eğitim hayatında da aksama ve başarısızlıklara neden olabilmektedir" şeklinde konuştu.
HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

İZBAN’da yarın grev ilanı asılacak

İZBAN’da yarın grev ilanı asılacak

İzmir'de toplu ulaşımında önemli bir yeri olan İZBAN'da, işveren ile sendika ara...

Karamollaoğlu: Herkesi  kucaklama zorundayız

Karamollaoğlu: Herkesi kucaklama zorundayız

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde partisinin Olağan İl Kongresine kat...

AK Parti’de başvuru  süresi uzatıldı

AK Parti’de başvuru  süresi uzatıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz tarafın...

Putin Türkiye’de törene katılacak

Putin Türkiye’de törene katılacak

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin...

İntihar eden ünlü doktor defnedildi

İntihar eden ünlü doktor defnedildi

İzmir’de geçtiğimiz günlerde intihar eden Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı...

Başkan Tosun projelerini anlattı

Başkan Tosun projelerini anlattı

Mülteci sorununa karşı gösterdiği mücadele ve eylem birliğiyle dünyada adını sık...