Çocuklarda disleksiye dikkat çekti

Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Erhan Bayram disleksi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Çocuklarda disleksiye dikkat çekti
Çocuk Nöroloji Uzmanı Doç.Dr. Erhan Bayram, “Çocukluk çağında öğrenme güçlükleri, genetik, doğumda ya da gebelikte yaşanan sorunlar, beyin hasarı, epilepsi gibi birçok farklı nedene bağlı görülebilmektedir. Genellikle de zeka geriliği eşlik etmektedir. Zeka düzeyi normal ya da yüksek olan bireylerde ise öğrenme güçlüğü, okuma, matematik ve yazılı anlatım düzeyinin beklenenin altında olması durumunda ‘disleksi’ varlığından şüphelenilmelidir. Disleksinin erken yaşlardaki bulguları; kelimeleri ya da harfleri hatırlamada güçlük, okunuşu benzer olan kelimeleri karıştırma, kelimelerdeki harflerin yerlerini karıştırma ve unutkanlık olabilmektedir. Okul çağı çocuklarda ise; okuma ve hecelemede zorlanma, kelimeleri hecelere ve harflere ayırmada yetersizlik, davranış bozuklukları ve okula gitmeyi istememe görülebilmektedir” dedi.

Dislektik çocukların zeka düzeyleri genellikle normal olduğunu belirten Bayram, dislektik çocukların harfleri tanımakta, seslendirmede zorlandığını ve okuma hızlarının yaşıtlarına göre yavaş olduğunu dile getirdi.


Bayram: "Dislektik bulguları olan çocuklar, özel eğitim uygulamaları ile eğitim hayatlarına sorunsuz ve başarılı bir şekilde devam edebilmekte. Disleksi bulguları farkedilmeyen ya da geç tanı alan olgularda ise  zeka düzeyleri normal olmasına rağmen akademik başarısızlıklar sık görülmektedir.
Disleksi bir hastalıktan ziyade, öğrenme farklılığı olarak düşünülmelidir. Dislektik çocuklarımızın eğitim hayatlarında yaşadığı başarısızlıklar ve öğrenme güçlükleri nedeniyle, kaygı bozuklukları, depresyon gibi psikiatrik sorunlar daha sık görülmektedir. Disleksi bulguları aile ya da öğretmenlerimiz tarafından farkedilen çocuklarımızın hemen bir uzmana yönlendirilmesi ve erken dönemde rehabilitasyona başlanması gerekmektedir. Tanı ve tedavide geç kalınması, sosyal yaşamda sorunlara, eğitim hayatında da aksama ve başarısızlıklara neden olabilmektedir" şeklinde konuştu.
HABER MERKEZİ

Diğer Haberler

Menemen belediyesi  harekete geçirdi

Menemen belediyesi harekete geçirdi

Günlerdir Menemen’de araçlara mazot verilmemesi nedeniyle çöplerin toplanmaması...

Buca, İzmir’in  en borçlu belediyesi

Buca, İzmir’in en borçlu belediyesi

Cumhur İttifakı AK Parti Buca Belediye Başkan Adayı Mustafa Arslan, İzmir’in en...

Gümrükçü, değişim vurgusu yaptı

Gümrükçü, değişim vurgusu yaptı

Millet İttifakı Çiğli Belediye Başkan Adaı Utku Gümrükçü, ‘2019-2024 Dönüşüm Viz...

Çocuklar istedi oyuncaklar geldi

Çocuklar istedi oyuncaklar geldi

DSP’nin Buca Belediye Başkan Adayı İsmail Bekiroğlu, çocukların istediğini yerin...

CHP’li Kılıç’tan  Yörük buluşması

CHP’li Kılıç’tan Yörük buluşması

CHP’nin Buca Belediye Başkan Adayı Erhan Kılıç, seçim çalışmaları kapsamında İzm...

Halil Arda: Kazanan Gaziemir olacak

Halil Arda: Kazanan Gaziemir olacak

CHP’nin Gaziemir Belediye Başkan Adayı Halil Arda, 31 Mart yerel seçimlerine say...