Dünyanın tarımı İzmir’de buluştu

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olan 14’üncü Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 15 ülkenin tarım bakanı ve bakanlık üst düzey yetkililerin katılımıyla fuarizmir’de açıldı

Dünyanın tarımı İzmir’de buluştu
NURETTİN BAKİ
14’üncü Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 15 ülkenin tarım bakanı ve bakanlık üst düzey yetkililerin katılımıyla fuarizmir’de açıldı. Fuarın açılış törenine Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Etiyopya, Gürcistan, Kırgızistan, KKTC, Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Slovenya, Somali, Katar Bakanları, bakan yardımcıları ve heyetleriyle, BM Gıda ve Tarım Örgütü Orta Asya Koordinatörleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.
Fuarın açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tarımda çok iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Tarımda birçok noktada dünyanın sayılı ülkelerinden bir tanesi olduklarını dile getiren Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımda son dönemde yaptığı başarılı çalışmalar sonucu ortaya çok iyi rakamlar çıkardıklarını söyledi. Çiftçiye sürekli desteklerini artırarak devam ettirdiklerini de söyleyen Bakan Pakdemirli,“Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ilk dört fuarından birsi olan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, hepimizi gururlandıran, yabancı yatırımcıları ülkemize getiren çok başarılı bir fuar. Burası Türkiye medeniyetlerin doğduğu medeniyetlerin doyduğu topraklar. Suyun aziz yağmurun bereket dendiği topraklar. Yaklaşık 12 bin yıllık coğrafyanın şifalı kaynakların binbir çeşit ürünün bulunabildiği topraklar. Türkiye dünyada geleceğin de mutfağı olacaktır. Bu toprağa kazma vursan su fışkırır. Vatanımıza cennet deriz başkaları Türkiye. Dünya değişiyor ülkemiz değişiyor tüketim merakı hiç önemini kaybetmiyor. Ülkeler arası siyaset ne olursa olsun tüketim değişmiyor. Değişen dünyada besleme ve gıda sektörü ilk sırada yer alıyor. Savunma ne kadar önemliyse tarım da o nispette önemlidir” şeklinde konuştu.
TÜRKİYE’YE DAVET
Konuşmasının sonunda fuara katılan yabancı katılımcılara çağrıda bulunan Bakan Pakdemirli, “Türkiye olarak tarımsal hasatta Avrupa’da 1’inci dünyada 7’nci sıradayız. Küçükbaş hayvancılığında Avrupa Birliğinde 1’inci sırada yer alıyoruz. Yine aynı şekilde büyük baş hayvancılığında da Fransa’dan sonra ikinci sırada yer alıyoruz. Su ürünleri üretiminde dünyada en hızlı büyüyen iki ülkeden bir tanesiyiz. Bütün bu öncüler bize şunu gösteriyor. Gelin ülkemizde yatırım yapın ve hep beraber kazanalım. Sizin için her türlü kolaylığı sağlayacağız. Bundan hiç endişeniz olmasın” diye konuştu.“Dünya gelişiyor ve değişiyor” diyen Pakdemirli,  İnsanların her şeyin en iyisine sahip olma merakı değişmiyor. Tüketim ve ticaret engel tanımıyor. Dünya ekonomisini tüketenlerin beklentileri belirliyor. Dünyanın bütün ülkelerinde beslenme ve sağlık konuları ilk sırayı oluşturuyor. Bir devlet için savunma ne kadar önemliyse tarım da o kadar önemlidir. Yakın gelecekte göreceğiz dünyayı doyuran ülke dünyanın lideri olacaktır” ifadelerini kullandı. Agroexpo’nun yabancı ziyaretçiye ulaşma fırsatı sağladığını hatırlan Pakdemirli,  güçlü ihracat bağlantıları kurma konusunda fuarın önemli bir kazanç vesilesi olacağını söyledi.
Pakdemirli’den sonra kürsüye çıkan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, “Geçtiğimiz yıl fuarımız Türkiye’de bir ilk olan çok uluslu Tarım İş Forumuna ev sahipliği yapmıştı. Bu yıl da fuarımızda bir ilki gerçekleştiriyor, 15 ülke Tarım Bakanı ve heyetleriyle ‘dünyada tarımın geleceği’ konulu uluslararası tarım bakanları zirvesine ev sahipliği yapıyoruz. Ticaret Bakanlığı Koordinatörlüğünde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 70 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen alım heyeti programı ile 2000’e yakın yerli ve yabancı firmaların ikili görüşmeleri gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.DÜNYAYI DOYURAN LİDER OLACAK
Daha sonra söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise, “Çevre ve gıda konusu birbirine çok bağlı. Bizim yerel yönetimler olarak da görevimiz var. Elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Tarım ve hayvancılığa yapılan yatırım misli misli geri döner. Tarım ve hayvancılığı olmayan hiçbir ülke kalkınamaz” diye konuştu. İzmir Valisi Erol Ayyıldız da tarımın ülke için önemine değinerek, “Sektörün tüm paydaşlarının bir araya getiren çok önemli bir fuar. Tarım, ilimizin ekonomisine katkısı her zaman üst düzey olmuştur. Fuarın gerçekleşmesinde Tarım ve Orman Bakanımıza, bakanlık yetkililerine ve sektör paydaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.
4 GÜN SÜRECEK
Agroexpo 2018 yılında 60 ülkeden alım heyetlerinin katılımıyla 500 milyon doların üzerinde iş hacmi sağlarken bu yıl ise hedefin 70 ülkeden alım heyetlerinin katılımı ve yerli yabancı binlerce iş insanı arasında yapılacak ikili görüşmeler ile 600 milyon doların üzerinde bir iş hacmi olacağı vurgulandı.
110 bin metrekare kapalı alanda 70 ülkeden 900 katılımcı, 2500’i aşkın marka ve yaklaşık 350 bin ziyaretçinin katılımıyla gerçekleşecek olan Agroexpo, 10 Şubat Pazar akşamına kadar sürecek.

Diğer Haberler

Güzelbahçe adayı iddialı

Güzelbahçe adayı iddialı

CHP’nin Güzelbahçe Belediye Başkan Adayı Mustafa İnce, projelerinden bahsederek,...

İzmir’i “Mutlu” edecek

İzmir’i “Mutlu” edecek

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı...

Kayalar, Meclis üyesi adaylarıyla sahaya indi

Kayalar, Meclis üyesi adaylarıyla sahaya indi

CHP Menderes Belediye Başkan Adayı Mustafa Kayalar, partisinin meclis üyesi aday...

Doğan: Aileler,  çocuklar mutsuz

Doğan: Aileler,  çocuklar mutsuz

AK Parti Karabağlar Belediye Başkan Adayı Bilal Doğan, Gazi Mahallesi’nde düzenl...

Öziçer: Depremler sıklıkla yaşanabilir

Öziçer: Depremler sıklıkla yaşanabilir

JFMO İzmir Şube Başkanı Sinancan Öziçer, “İzmir tektonik yapısı itibari ile depr...

Gençlerle bir arada

Gençlerle bir arada

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakült...