EBSO üniversitelerle işbirliği protokolünü yineledi

Ege Bölgesi Sanayi Odası ile İzmir’deki 8 üniversite arasındaki ilişki alanlarının genişletilmesine, üniversite sanayi işbirliği ekosisteminin iyileştirilmesine olanak sağlayacak protokol geniş katılımla imzalandı

EBSO üniversitelerle işbirliği protokolünü yineledi
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
Ege Bölgesi Sanayi Odası, üniversite ve sanayi işbirliğini günümüz teknolojik koşullarının gerektirdiği düzeye çıkarmak amacıyla Üniversite-Sanayi İşbirliği Koordinasyon Kurulu(ÜSKK) protokolünü yeniledi. Her yıl yeni eğitim-öğretim yılında EBSO ile İzmir’deki 8 üniversite arasındaki ilişki alanlarının genişletilmesine, gerçekleştirilecek ortak çalışmaların somut ve sürdürülebilir bir temele oturtulmasına ve üniversite sanayi işbirliği ekosisteminin iyileştirilmesine olanak sağlayacak protokol geniş katılımla imzalandı. 
EBSO’da düzenlenen ÜSKK Protokolü imza törenine ÜSKK Başkanı ve EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Aynur Akay, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse, Bakırçay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Levent Kandiller, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ahmet Emin Eroğlu, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Murat Aşkar katıldı.
AKTİF ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ
EBSO’nun bilim alanındaki birikimini sanayiye aktarmak üzere Ege Üniversitesi ile 1986 yılında protokolü imzaladığını belirten EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, üniversite ve sanayi işbirliğini kurumsallaştıran ilk Oda olduklarını ifade etti. 1986 yılında imzalanan ilk protokolün ardından 2000 yılında işbirliğinin kapsamının genişletilerek Ege Bölgesi’ne yayıldığını anlatan Gökçüoğlu, “2006 ile 2014 yıllarında yenilenen protokollerle özel üniversiteler de işbirliğine dahil edilerek EBSO bünyesinde Üniversite Sanayi Koordinasyon Kurulu (ÜSSK) oluşturuldu. ÜSKK’nın çalışmaları sonucunda günümüze kadar İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki sanayi kuruluşları ile bölge üniversiteleri arasında birçok proje ve işbirlikleri gerçekleştirildi. Endüstri 4.0, üretim ve tarımda güncel gelişmeleri dünya nezdinde yakalayabilmek için bu örnek protokolü yeni üniversitelerle devam ettiriyoruz.  Bu kurulla bu platformun imzasından sonra aktif çalışmalar yapmaya başlayacağız” dedi.
TÜRKİYE’YE ÖRNEK PLATFORM
İzmir’de Türkiye’ye örnek bir platform oluşturduklarını anlatan Gökçüoğlu, yeni başarı hikayeleri  yazacaklarını dile getirdi. Güçlü üniversitelerle başarılı çalışmalar yapacaklarını söyleyen Gökçüoğlu, “Yeni açıklanan 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde üniversite sanayi işbirliği için başarılı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Biz EBSO olarak tüm üniversitelere aynı yakınlıktayız. Fark gözetmeksizin çalışmalara devam edeceğiz. Bu yıl aranılan elemanları sanayicilerin hizmetine sunacağız. Yeterki birlik olalım” diye konuştu.
BÜYÜK HEDEFLERE YÜRÜYECEĞİZ
Gökçüoğlu konuşmasının devamında ise şunları kaydetti: “Başarı hikayeleri yazdık tecrübe edindik. Bu dönem çok net başarı hikayeleri yazacağız hep beraber göreceksiniz. Üniversitelerimizin hepsinin uzman olduğu alanlar var. O konularda çalışmalarımız olacak. Sanayi 4.0 farkındalığını yaratan ülkemizde EBSO’dur. Biz sanayi 4.0’ı İzmir’de net ileri götürebilecek çalışmaları yapacağız. Meslek yüksek okulları da bunu tamamlayacak. Daha tecrübeli bir süreç geçireceğiz. Kendi içimizde bölünüp uzmanlık alanlarımız belirleyip büyük hedefe yürüyeceğiz. Yeter ki hedefe odaklanalım başaramayacağımız hiçbir şey yok. Sadece yazılım olarak algılanmaması lazım bunun. Endüstri 4.0 sadece yazılıma yönelik bakıldığı zaman diğer parçaları yapamazsınız, olmaz.”
ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak ise üniversite sanayi işbirliğinin önemine değinerek “Yerelden genele kalkınma önemli. Bu üniversiteler ülkeye hizmet vermek için kurulan üniversiteler. Köklü bir üniversite olarak ciddi bir tecrübeye sahibiz. Biz OSB’lerle ciddi bir işbirliği içindeyiz. Yaptığımız protokoller var. Sanayi anlamında Aliağa’da yaklaşık 1200 dönüm sıfır bedelli arazi edindik. Amacımız oradaki sanayiye kaliteli insan üretmek. Oradaki görüşmeleri sürdürüyoruz. Bütün amacımız İzmir’e Türkiye’ye hizmet. Ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Araziye çıkmak, çalışmak zorundayız. Hizmet etmek zorundayız. Bunun tek yolu sahaya çıkmak. Üretmek, ihracat yapmak zorundayız” diye konuştu.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse de üniversite olarak üretilen bilginin pratikte değer kazanması ve teknolojiye dönüşmesi için sanayiciyle yakın işbirliği içinde olmayı arzuladıklarını kaydetti. Köse, sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları karşılamak üzere şimdiden planlamaları yaptıklarını söyleyerek bu birlikteliğin planlarına ivme kazandıracağını sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca yeniden yargılanacak

Çağatay Ulusoy ve Gizem Karaca yeniden yargılanacak

"Uyuşturucu ticareti yapmak" suçundan hapis cezası alan oyuncular Çağatay Ulusoy...

Bakan Selçuk öğrencilere karne dağıttı

Bakan Selçuk öğrencilere karne dağıttı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yarıyıl tatiline girerek karne alan çocuklara i...

İhracatta tarihi adım: 7/24 kesintisiz ihracat dönemi

İhracatta tarihi adım: 7/24 kesintisiz ihracat dönemi

İhracatta zaman, insan kaynağı ve maliyetten tasarruf etmeyi sağlayan ve menşe v...

Yıldırım: Türkiye nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor

Yıldırım: Türkiye nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor

TBMM Başkanı Yıldırım, "Dünyaya, dosta düşmana mesaj veriyoruz. 'Öldük bittik',...

İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını

İzmir’in deri fuarına yabancı alıcı akını

Ege Bölgesi'nin deri konfeksiyon, deri aksesuar ve tabak deri ihracatını arttırm...

Zeybekci: '40 milyon turisti ağırlayacağız'

Zeybekci: '40 milyon turisti ağırlayacağız'

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’nin gündemine ald...