Ege’de Tarım Bayramı kutlandı

Ege Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Türkiye’de Tarım Eğitiminin 173. Yıl Dönümü’ programında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tarıma dair birçok müjde verdi

Ege’de Tarım Bayramı kutlandı
SULTAN GÜMÜŞ
Mekteb-i Zirai Şahane’nin 10 Ocak 1846 tarihinde kurulması ile başlayan Türkiye’de tarım eğitiminin 173. yıldönümü dolayısı ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla bir program düzenlendi. Etkinliğe Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra İzmir Vali Yardımcısı Cemil Özgür Öneği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, EÜ Rektörü Prof.Dr. Necdet Budak, İzmir milletvekilleri, protokol üyeleri,  Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, üniversite yönetimi, senato üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. “Ege’nin incisi İzmir, Ege Üniversitesi ise İzmir’in birinci üniversitesidir” diyen Pakdemirli, “Ege Üniversitesi köklü geçmişiyle eğitime ve bilime öncülük yapan bir üniversitedir. Babamın hocalık yaptığı üniversitede kürsüye çıkıp siz değerli konuklara seslenmek, bana kendimi evimde hissettiriyor” diye konuştu. Pakdemir, prototip kulak küpesi gibi daha birçok projeyi de anlatarak vatandaşa müjde verdi. Tarımın önemine değinen Bakan Pakdemirli, “Bir ülkede savunma ne kadar önemliyse, tarım da o kadar önemlidir. Ben her konuşmamda değiniyorum, tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer. Önümüzdeki yıllarda dünya nüfusu giderek katlanacak. Bugünkü tarımsal ihtiyaç yüzde 50 oranında artacak. Gelecekte dünyayı doyurabilen ülke en gelişmiş ülke olacak. Bu yüzden akılcı ve gerçekçi projelerle tarıma yön vermeye ve tarımsal üretimi kalkındırmaya devam edeceğiz” sözlerine dikkati çekti.

HEDEF 2 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin tarımsal hasılatta Avrupa’da 1’inci, dünyada 7’nci olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Çevreye duyarlı hassas politikalar üretiyoruz. Çiftçilerimiz ile sık sık bir araya geliyoruz. Çiftçilerimizi yol gösterici olarak kullanıp projelerimizi bu doğrultuda üretiyoruz. Ben tarım konusunda en iyi danışmanın çiftçilerimiz olduğunu düşünüyorum” dedi. Türkiye’nin 2023 yılı için tarımsal ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu vurgulayan Bakan Dr. Pakdemirli, “Fındık, kiraz, kayısı ve incirde dünya lideriyiz. Zeytin’de dünyada ikinciyiz. Zeytin alanında da lider olmak için projelerimiz devam ediyor. Tohum arz güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Yerli tohum, endemik zenginliğimizi koruma ve katma değerin ülkemizde kalması adına çok önemli. Şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda yerli tohumda üretimimizi 150 bin tondan 1 milyon tonun üzerine çıkardık. Tüm bunlar ışığında 2023 için 1 milyar dolar hedefimizi tam 2 katına yükselterek, 2 milyar dolara çıkardık” diye konuştu.

EROZYONLA MÜCADELEDE BİRİNCİ

Türkiye’nin orman varlığını arttıran nadir ülkelerden olduğunu ifade eden Bakan Bekir Pakdemirli, “Orman ve tarımın bir araya getirilerek, bir bakanlık altında birleştirilmesi çok istikrarlı bir karar olmuştur. Buradan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Çünkü orman su demek, tarım da sudan beslenmek demektir.  Bu yüzden iki bakanlığın birleştirilmesi projeleri daha verimli hale getirmiştir. Ormanlar konusunda artış sağlayan nadir ülkelerdeniz. 2023 yılına kadar Türkiye’ye dünyadaki insan sayısı kadar fidan dikmek istiyoruz. Şuan dikmiş olduğumuz fidan sayısı 4,5 milyarı buldu” şeklinde konuştu. Türkiye’nin erozyonla mücadelede dünyada birinci ülke olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Erozyonla mücadelede ciddi yol kat ettik. Suyun başarının anahtarı olduğunu biliyoruz. Su tarımsal üretimde önemli katalizör etkiye sahip. Su ile ilgili önümüzdeki süreçler için planladığımız ciddi yatırımlar yer alıyor. Suya yol kadar önem veriyor, Türkiye’de bulunmayan yer altı barajları üzerinde ciddi çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
“KENEVİR ÜRETİMİ ARTACAK”
İlerleyen günlerde kenevir üretimini arttırmak için çalışmaların yapılacağını belirten Pakdemirli, bakanlık olarak şu anda 19 ilde kenevir üretimine izin verdiklerini, ticari faaliyetin arz ve talebine göre lokasyonları da büyüteceklerini duyurdu. Çiftçiyi koruyup, tüketiciyi kollayacaklarını belirten Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın zamanda Havza Bazlı Yönetim Sistemi’ne geçeceğiz. Havzalarla yetkimizi paylaşıp, ürün desenlerini havzalarının seçmesinin, optimizasyonları da kendilerinin yapmasının sağlayacağız. Böylece Ankara’dan değil, yerinden yönetimi sağlayacağız.” Bakan Pakdemirli, “Malumunuz üzere, atık yönetimi konusunda basında yer alan plastik poşet kullanımını azaltmaya yönelik önemli adımlar atıldı. Biz de bakanlık olarak bunu destekliyoruz. Bu amaçla gücünü arttırmaya çaba gösteren kadın birliklerinin file üretebilmeleri için de malzeme temin ediyoruz. Doğaya biraz daha katkımız olur diye düşünüyorum” dedi. Geliştirilen prototip kulak küpesinden de bahseden Pakdemirli, “Prototip kulak küpesini, Türkiye’deki hayvan sayısının tespitine ve hayvan sağlığının kontrolüne yönelik geliştiriyoruz. Bu projemiz başarılı olursa 17 milyon hayvana takılmasını sağlayacağız. Örneğin bir kurbanlık hayvanın tüm geçmişini öğrenme olanağına kavuşacağız” dedi.

TARIMSAL ÜRETİMDE BİRİNCİ

Programın açılışında konuşan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Tarım Haftası ve Tarım Bayramı münasebetiyle Ege Üniversitesine teşriflerinden dolayı memnuniyetini dile getirerek, “Tarım camiamızın bu anlamlı gününde üniversitemizi şereflendirdiği için Sayın Bakanımıza şahsım ve üniversitem adına teşekkür ediyorum” dedi. Budak, “Tarım sektörü, Cumhuriyetimizin kuruluşundan günümüze kadar, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Ülke ekonomimizdeki tarımın payı, diğer gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında çok yüksek orandadır. Dünyada 17. büyük ekonomi olan Türkiye, Avrupa’da tarımsal üretimde birinci sırada, önemli bir yere sahiptir” ifadelerinde bulundu.

“HER ZAMAN HAZIRIZ”   

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum da, “Bugün bizler için gerçekten özel bir gün. Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci kurulan Ziraat Fakültesi olarak; fakülte tarihimizde ilke kez, tarım bayramı etkinliği kapsamında güzel İzmir’imizden çıkmış genç ve dinamik bir Tarım Bakanını ağırlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Rektörümüzün davetlerini karşılıksız bırakmayıp bu anlamlı günde bizleri yalnız bırakmadınız. Fakültem adına teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere ülkemizde tarım faaliyetleri 1846 yılında Mekteb-i Zirai Şahane’nin kurulmasıyla başlamıştır. Günümüzde çok sayıda ziraat fakülteleri ve çeşitli yüksekokullar ile tarım eğitim ve öğretimine devam edilmektedir. Fakültemiz 64 yıllık tarihi boyunca on binlerce ziraat mühendisi yetiştirmiş ve ülkemizin hizmetine sunmuştur. Tarım, stratejik bir sektördür. Tarımsal üretimin önemini kaybetmesi hiçbir zaman söz konusu olamaz. Tarımsal üretim ülkemiz için hayati önem taşımakta ve bağımsızlığı sağlayan unsurların başında yer almaktadır. Biz de bu üretime katkı sağlamak için üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız” cümlelerini kullandı.

YENİ FIRSATLAR YARATMAK

Ege Üniversite Öğrenci Temsilcisi Mehmet Tok ise, “Tarım sektörü son yıllardaki teknolojik gelişmelerle birlikte önemli bir yatırım alanı olmuştur. Sektörde akıllı tarım uygulamaları ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu gelişmeler ziraat mühendislerine yeni fırsatlar yaratmaktadır. Ziraat öğrencileri olarak bu fırsatları değerlendirmek adına alacağımız akademik eğitim son derece önemlidir. Eğitim hayatımız boyunca gelişen teknolojileri takip ederek farklı alanlarda kendimizi geliştirip, mezun olmamız önem kazanmaktadır” dedi. Açılış konuşmalarının ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında ‘Ege Üniversitesi Ulusal Kesintisiz Tarımsal Üretim Projeleri’ çalıştayı da yapıldı.

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...