Ege’den Anadolu’ya “tütün” zamanı

Bugün itibariyle Adıyaman’da üretilen İzmir tipi tütünün 6 milyon kiloya çıktığını söyleyen Başkan Umur, Adıyaman’dan Samsun’a milyonlarca kilo tütün ürettiklerini ifade etti

Ege’den Anadolu’ya  “tütün” zamanı
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Ege Tütün İhracatçılar Birliği, 10 yıl önce başlattığı Adıyaman’da İzmir tipi tütün üretimi projesi başarıyla devam ediyor.  İzmir tipi tütün üreten Egeli tütüncüler, Adıyaman’da şimdiye kadar 6 milyon kilo tütün üretti. Gazetemize açıklamalarda bulunan Ege Tütün ihracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, Adıyaman, Samsun gibi Anadolu’nun farklı bölgelerinde tütün üretmelerinin sektöre çok başarılı sonuçlar verdiğini söyledi. Umur, 2017 yılında 945 milyon dolar ihracat rakamına ulaştıklarını, 2018 yılı için 1 milyar dolar ihracat hedefi belirlediklerini, bu hedefe ulaşmaktan dolayı sektörde faaliyet gösteren firmaların başarılı bir yılı geride bıraktığını kaydetti. REKABETÇİ FİYATLA AVANTAJ
2019 yılında Ege Bölgesi’nde mevsimsel etkiler olmadığı takdirde 44 ila 48 milyon kilogram tütün rekoltesi beklediklerini anlatan Umur, “Güneydoğu’da birkaç tip tütün üretiliyor. Bir tanesi de Ege Bölgesi’nde üretilen İzmir tipi tütün ve bu Adıyaman’da üretiliyor. Bu aşağı yukarı 10 senedir başlayan bir proje. Bu proje başarıyla büyüdü. Bugün itibariyle 6 milyon kiloya kadar çıktı. Orada İzmir tohumu ekiliyor. Orada da üreticiler üretimden çok çok memnun. Yine aynı şekilde Karadeniz’de de bir üretimimiz var. Karadeniz’de üretilen iki tip tütünümüz var. Bir tanesi Samsun, bir tanesi de basma dediğimiz tütün. Basma tütünü Yunanistan’da da üretiliyor fakat son zamanlarda oranın fiyatı biraz yükseldi bunun için bizim rekabetçiliğimiz artmış vaziyette. Bu yüzden basma tütün tipinde de bir üretim artışı ümit ediyoruz. Bir de Batman’da Amerikan tipi tütün üretimi var o da 2 milyon kilolara ulaşmış vaziyette, onda da bir üretim artış beklentimiz var. Adıyaman’da İzmir tipi tütün üretimi son 10 yılda 6 milyon kg seviyesine ulaştı. Karadeniz’de üretilen basma tipi tütün geçen yıl 4 milyon kg. olurken, Samsun tipi tütün üretimi 7.5 milyon kg oldu. Basma tipi tütün Yunanistan’da da üretiliyor ancak orada fiyatlarda bir artış oldu. Türkiye olarak biraz daha avantajlı konuma geldik. O nedenle bu sene basma tipi tütün üretiminde artış olabilir. Toplamda 70 milyon kg tütün rekoltemiz olur” şeklinde konuştu.
BAŞARILI BİR YIL GEÇİRDİK
Umur, 2017 yılında 945 milyon dolar ihracat rakamına ulaştıklarını, 2018 yılı için 1 milyar dolar ihracat hedefi belirlediklerini, bu hedefe ulaşmaktan dolayı sektörde faaliyet gösteren firmaların başarılı bir yılı geride bıraktığını kaydetti. Umur, “Tütün ihracatımızın 383 milyon dolarlık kısmı yaprak tütün ihracatı olurken, tütün mamulleri ihracatımız 628 milyon dolar oldu” şeklinde konuştu. Tütün üretiminin Ege Bölgesi’nde 44 milyon kilogram seviyesinde olduğu bilgisini veren Umur sözlerini şöyle sürdürdü; “2017 yılında üreticinin eline ortalama kilogram başına 17 TL geçerken, 2018 yılında 20-21 TL geçti. Üretici enflasyon kadar artış aldı, hem ihracatçı, hem de üreticinin memnun olduğu bir yılı geride bıraktık. Beklentimiz bu yılda aynı şekilde iyi bir sezon olacağı yönünde” şeklinde konuştu.
İTHAL TÜTÜNÜ ÜRETECEĞİZ
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “Türkiye’deki sigara üreten firmaların daha fazla yerli tütün kullanımı ile ilgili çalışma yapıyoruz” açıklamasını da değerlendiren Umur, “Bakanlıkla bu konuyu görüşeceğiz. Sigara üretiminde kullanılan Türk tütünü miktarı az. Türk tütününün çoğunluğu ihraç ediliyor. 3’te 1’i ABD’ye kalanı, sigara üreticisi her ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye’de tüketilen sigara American Blend dediğimiz türden sigara. İçerisinde yüzde 15 civarında Türk tütünü kullanılır. Bunun yükseltilip alçaltılması toplam tütün tüketim miktarını değiştirmeyecektir. Fakat dışarıdan gelen, ithal edilen tütünü Türkiye’de üretebilirsek dış ticaret açığımızın kapanmasına yönelik daha iyi bir hamle olacaktır. Bunun yanı sıra bir diğer konu ise dünyada üretilen sigaralarda Türk tütünü miktarını artırabilirsek, o çok olumlu etki edecektir. Çünkü esas miktar orada. Polonya’da, Çin’de, Kore’de üretilen sigaralardaki Türk tütünü miktarını artırmak. Hedef o olmalı” ifadelerini kullandı.
Son olarak dünyada sigara tüketim oranının rakamsal olarak düştüğüne değinen Umur, sektör olarak mevcut durumu korumanın başarı sayılacağını savundu. Umur, “Pazar arayışımız var ama dünyada tüten insan sayısında bir azalma söz konusu. Dünyada 1970’lerde yüzde 50’lere ulaşan tüketici sayısı bu gün yüzde 20’lere düşmüş durumda. Bu her sene düşmeye devam edecek. Fakat toplam insan sayısı arttığı için toplam tüketilen sigara adedi çok değişmiyor. Bu yüzden bizim sektörde büyük bir artış beklemek fazla optimist olur. Bizim için mühim olan şey mevcut durumu korumak olacaktı” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer Haberler

Son hatırası  tiyatro metinleri

Son hatırası tiyatro metinleri

İzmir'de tiyatro eğitimi alan ve bisiklet kullanırken aracın çarpması sonucu yaş...

Enzim kullanmadan  kök hücre elde etti

Enzim kullanmadan kök hücre elde etti

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Eray Copcu, insan vücu...

DEÜ iddialara yanıt verdi

DEÜ iddialara yanıt verdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservat...

FED yeni bir  pencere açmakta

FED yeni bir pencere açmakta

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu s...

Paravan çağrı merkeziyle  sınır ötesi dolandırıcılık

Paravan çağrı merkeziyle sınır ötesi dolandırıcılık

İzmir’de kendilerini savcı, uluslararası polis ve icra müdürlüğü yetkilisi olara...

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü

Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırl...