Engelli köpeklere yürüteç desteği

Geçirdikleri kaza sonucu arka bacakları felç olan üç köpeğe İstanbul Beylikdüzü Belediyesi sahip çıktı.

Engelli köpeklere 
yürüteç desteği

Beylikdüzü Belediyesi Engelli Sokak hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavi gören üç felçli köpek, arka ayaklarına takılan yürüteçle yeniden yürümeyi öğrenecek. Araba çarpması sonucu arka bacaklarındaki sinirler zarar gören köpekler, İyibirimisin Derneği tarafından başlatılan “Koşturmak için Koş” Projesiyle hayata tutundu. Projeden elde edilen gelirlerle felçli köpeklere üç adet yürüteç temin edildi. Engelli köpekler, kendileri için özel tasarlanan yürüteçle yürümenin sevincini oyunlar oynayarak çıkardı. Köpeklerin bu mutluluğu hayvanseverleri duygulandırdı.

Engelli ünitesinde çok sayıda felçli sokak hayvanlarının tedavilerini üstlendiklerini ifade eden Beylikdüzü Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ertuğrul Tunçel, “Tekerlekli ortopedik yürüme destekleyici bir ürün bu. Bizim sokak hayvanları rehabilitasyon merkezimiz içerisinde trafik kazaları sebebiyle hareket alanları kısıtlanmış, engelli kalmış sokak hayvanlarımız var. Şuan burada bulunan engelli hayvan sayımız 12. Hayvanların tedavilerini yapabilmek ve rehabilitasyon süreçlerini takip edebilmek için farklı bir ünite yaptık. Biz bu ünitemizde bulunan hayvanlarımıza bağışçılarımızın da desteğiyle ortopedik hareketlerini daha iyi yapabileceği ve tekrar eski sağlığına kavuşacakları bir şekle sokmaya çalışıyoruz” dedi.

ÖZEL YÜRÜTEÇ

Bir veteriner tarafından tasarlanan özel yürüteçlerin bir protezin üzerinde özellikler taşıdığını söyleyen Tunçel, “Bu yürüteç, onların kısıtlanmış hareketlerini günün belli saatlerinde de olsa tekrar sağlıyor. Bazı hayvanlarda biz egzersizle tekrar hareket kabiliyetlerini kazandıklarını, mutlu olduklarını gördük. Mutlu olan hayvan daha düzgün bir şekilde yaşamaya ve hayata tutunmaya çalışıyor. Şuan elimizde 3 tane bunun gibi cihazımız var. Günün bazı vakitlerinde bu cihazları hayvanlara takarak bir şekilde hareket kabiliyetlerini tekrar hissetmelerini sağlıyoruz” şeklinde konuştu.  İHA

Diğer Haberler

Çeşme'de tuvaletsiz cami

Çeşme'de tuvaletsiz cami

Çeşme’de Hacı Memiş Cami’nde bulunan tuvaletin 2 yıl önce kaldırılması ve tekrar...

Yerli ve milli ürün hassasiyeti

Yerli ve milli ürün hassasiyeti

Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Ayniyat ve İaşe Ekip Başkanı Yaşar Çapçı, hacı a...

Dönüşüm bilmecesi

Dönüşüm bilmecesi

Bayraklı Fuat Edip Baksı Mahallesi’nde imar barışı ve 6 yıl önce gerçekleştirilm...

Acemi kasaplara erken uyarı

Acemi kasaplara erken uyarı

Kurban Bayramı’nda karşılaşılabilecek yaralanmaların dikkat edilmediği takdirde...

Etler hemen tüketilmemeli

Etler hemen tüketilmemeli

Ailecek toplanılan kalabalık sofraların kurulduğu ve bol et tüketiminin olduğu K...

Böbrek nakli anneye bebek sürprizi

Böbrek nakli anneye bebek sürprizi

Tip 1 diyabet tanısıyla 12 yıl önce insüline başlayan, 7 yıl sonra da böbrek yet...