Fabrika için Soyer’e çağrı

Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın satışı için 16 Nisan’da ihaleye çıkılacak. Fabrikanın korunmasını isteyen Asfalyalar Atmasın Sivil Girişimi, ihale öncesinde Soyer’e çağrıda bulundu

Fabrika için Soyer’e çağrı
E. ÇAĞLA GENİŞ
Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın satışı için 16 Nisan 2019 tarihinde ihaleye çıkılacak. İzmir’in kültürel mirasında önemli bir yeri olan 91 yıllık fabrikanın korunması ve kamulaştırılması amacıyla kurulan Asfalyalar Atmasın Sivil Girişimi, ihale öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulundu. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesinde söz konusu tarihi yapının korunmasının önemli olduğunu ve yapının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce satın alınıp bir kültür vahası olarak değerlendirilmesi gerektiği sözünü veren Tunç Soyer’e platform tarafından hatırlatma yapıldı. Platform tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Değerli Tunç Soyer, Elektrik Fabrikası ihalesine sadece 1 gün kalmışken bu sivil girişim sürecini anımsatmayı ve yetkililerin dikkatlerini bir kez daha bu yapıya ve onun katledilmesi sürecine çekmeyi görev biliyoruz. Elektrik Fabrikası dostları olarak davamızın ve verilen sözlerin takipçisi olma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyor ve 16 Nisan tarihindeki ihalede bir sürprizle karşılaşmamak için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
SÜREÇTE NELER OLDU?
Yapının korunması ve kamulaştırılması için kurulan Asfalyalar Atmasın Sivil Girişimi, konuya müdahil olarak İzmirlileri bilgilendirici toplantılar düzenlemiş, yetkilileri yapının İzmir kültürel mirasına kazandırılması için uyarmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Tunç Soyer, konuyla ilgili olarak çeşitli basın açıklamalarında ve proje sunumlarında Elektrik Fabrikası’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınacağını ve bir kültür vahası olarak konumlandırılacağını belirtmişti.

Diğer Haberler

Güzelbahçe meclisi  Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe meclisi Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe Belediyesi meclis toplantısının 2.’sini Güzelbahçe Çamlı (Köyü) Mahal...

Başkan Sengel ilk  nikahını kıydı

Başkan Sengel ilk nikahını kıydı

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in avukatlık cübbesinden sonra gi...

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, kendisini kutlamak amacıyla gönderilen ç...

Dünyaya Türk ayakkabısı giyecek

Dünyaya Türk ayakkabısı giyecek

Ayakkabı sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşmalarından biri olan Shoexpo – İz...

Tarih yosun tuttu

Tarih yosun tuttu

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Geçici Listesi’ne alınması için başvuru yapılan Kem...

TGB’den İzmir, İlk  Adım Buluşması

TGB’den İzmir, İlk Adım Buluşması

Türkiye Gençlik Birliği İzmir, ‘’19 Mayıs’ın Yüzüncü Yılına Girerken İlk Adım Bu...