Fabrika için Soyer’e çağrı

Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın satışı için 16 Nisan’da ihaleye çıkılacak. Fabrikanın korunmasını isteyen Asfalyalar Atmasın Sivil Girişimi, ihale öncesinde Soyer’e çağrıda bulundu

Fabrika için Soyer’e çağrı
E. ÇAĞLA GENİŞ
Alsancak’taki Tarihi Elektrik Fabrikası’nın satışı için 16 Nisan 2019 tarihinde ihaleye çıkılacak. İzmir’in kültürel mirasında önemli bir yeri olan 91 yıllık fabrikanın korunması ve kamulaştırılması amacıyla kurulan Asfalyalar Atmasın Sivil Girişimi, ihale öncesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çağrıda bulundu. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesinde söz konusu tarihi yapının korunmasının önemli olduğunu ve yapının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce satın alınıp bir kültür vahası olarak değerlendirilmesi gerektiği sözünü veren Tunç Soyer’e platform tarafından hatırlatma yapıldı. Platform tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Değerli Tunç Soyer, Elektrik Fabrikası ihalesine sadece 1 gün kalmışken bu sivil girişim sürecini anımsatmayı ve yetkililerin dikkatlerini bir kez daha bu yapıya ve onun katledilmesi sürecine çekmeyi görev biliyoruz. Elektrik Fabrikası dostları olarak davamızın ve verilen sözlerin takipçisi olma konusundaki kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyor ve 16 Nisan tarihindeki ihalede bir sürprizle karşılaşmamak için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
SÜREÇTE NELER OLDU?
Yapının korunması ve kamulaştırılması için kurulan Asfalyalar Atmasın Sivil Girişimi, konuya müdahil olarak İzmirlileri bilgilendirici toplantılar düzenlemiş, yetkilileri yapının İzmir kültürel mirasına kazandırılması için uyarmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Tunç Soyer, konuyla ilgili olarak çeşitli basın açıklamalarında ve proje sunumlarında Elektrik Fabrikası’nın, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınacağını ve bir kültür vahası olarak konumlandırılacağını belirtmişti.

Diğer Haberler

Son hatırası  tiyatro metinleri

Son hatırası tiyatro metinleri

İzmir'de tiyatro eğitimi alan ve bisiklet kullanırken aracın çarpması sonucu yaş...

Enzim kullanmadan  kök hücre elde etti

Enzim kullanmadan kök hücre elde etti

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Eray Copcu, insan vücu...

DEÜ iddialara yanıt verdi

DEÜ iddialara yanıt verdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservat...

FED yeni bir  pencere açmakta

FED yeni bir pencere açmakta

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu s...

Paravan çağrı merkeziyle  sınır ötesi dolandırıcılık

Paravan çağrı merkeziyle sınır ötesi dolandırıcılık

İzmir’de kendilerini savcı, uluslararası polis ve icra müdürlüğü yetkilisi olara...

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü

Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırl...