Fotoğrafçılık basite indirgendi

Profesyonel Fotoğrafçı Sırrı Barış Fişek, piyasada yaşanan ekonomik durgunluğun işlerini olumsuz olarak etkilediğini belirterek,”İnsanlar piyasa fiyatının çok altında taleplerde bulunuyor” diye konuştu

Fotoğrafçılık basite indirgendi
ONURHAN ALPAGUT-ÖZEL HABER
Barış Fişek Photograhy’nin kurucusu ve profesyonel fotoğrafçı Sırrı Barış Fişek, çoğalan korsan fotoğrafçıların mesleği olumsuz etkilediğini söyleyerek vatandaşlara, bu konuda daha hassas davranmaları çağrısında bulundu. Fişek, “Müşterilerin her önüne gelene çekim yaptırmaması fotoğrafçılar olarak bizler tarafından yapılması mesleğin sağlıklı olarak sürdürülmesi açısından faydalı olacaktır” dedi.

Müşterilerin kendilerinden talep ettiği baskı albüm fiyatlarına işi yapamadıklarını bu sebeple farklı bir çalışma gerçekleştirerek bulut teknolojiye geçtiğini söyleyen Fotoğrafçı Barış Fişek, “Müşterilerden talep ettikleri fiyata albüm yapmamız mümkün değil. Ben müşterilerime bulut teknoloji üzerinden, albümsüz yaptığım çekimlerin photoshoplu ve photoshopsuz olarak teslimini yapıyorum. Bu da fotoğrafçılık adına hem ekonomik hem de günümüz koşullarına daha uygun bir ortam sağlıyor. Yeni nesil teknolojiler sayesinde ne yazık ki fotoğrafçılık maalesef telefon fotoğrafçılığı seviyelerine indi. Ancak hala vizyonu kaliteden yana olan müşteriler iyi ve kötü fotoğrafı ayırt edebilmekte ve hala fotoğrafçı arayışında bulunuyorlar. Özellikle fotoğrafçılığı iki düğmeye basarak kaydetme sanan çoğu insan  fotoğraftan sonra verilen emeği göz ardı ediyor. Oysa fotoğraf çekildikten sonra üzerinde bir sürü işlem yapılmakta ve fotoğraf çalışması gerekmekte. Günümüzde ise maalesef bu durum birçok kişi tarafından göz ardı ediliyor. Fotoğrafçılık mesleği adeta hobi olarak yapılan bir şey gibi gösteriliyor. İlerleyen günlerde gelişen teknoloji ile bu durumun daha da artacağı kanısını korkarım ki taşımaktayım” dedi.
Günümüzde fotoğraf makinesini her alan kişinin fotoğrafçı olduğunu iddia ettiğini belirten Fişek, “Bu durum mesleğimizi oldukça basite indirgemektir. Ne yazık ki bu kişilerin sayısı her geçen gür artmaya devam ediyor. Mesleğimizde ciddi soruna yol açmaktadır. Piyasada gereksiz sayıda fotoğraf çeken ya da çektiğini iddia eden kişilerin sayısı her geçen gün çoğalmaktadır. Örneğin; cebinde 2500 TL’si olan ortalama bir insan DSRL makine satın almakta ve piyasaya ‘Ben fotoğrafçıyım’ diye çıkmakta ve çok ucuz çekimler vaat etmektedir. Bu durum müşteriler tarafından işin ucuza yapılabileceği kanaatini oluşturmaktadır. Bu sefer bizim bilgimiz ve deneyimimiz küçümsenmekte ve piyasada korsan fotoğrafçılar türemektedir” diye konuştu.
ÇAĞRIDA BULUNDU
Fotoğrafçılar olarak vatandaşa çağrıda bulunan Fişek, “Bu konu hakkında daha hassas davranılması ve durum değerlendirilmesi yapılmalıdır. Müşterilerin her önüne gelene çekim yaptırması fotoğrafçılar olarak bizler tarafından yapılması mesleğin sağlıklı olarak sürdürülmesi açısından faydalı olacaktır” dedi.
SOSYAL MEDYA FOTOĞRAÇILARA YARADI
 Sosyal medyanın her geçen gün daha da güçlendiğine dikkat çeken Fişek, "Sosyal medyanın artan gücü, kullanıcıların ön plana çıkma ve keşfedilme istekleri farklı bir akıma yol açmaya başladı ve bu da profesyonel fotoğrafçılığa yeni bir kol daha oluşturdu. Günümüzün akıllı telefonlarında bulunan gelişmiş kameralar çoğumuza yetse de artık benzer görüntüler ve benzer açılardan çekilmiş kareler gitgide kullanıcılara yetersiz gelmeye başladı. Böylelikle kullanıcılar sosyal medyada paylaşmak için profesyonel fotoğraf çeken kişilere başvurmaya başladı" dedi.

Diğer Haberler

Bodrum'u sel vurdu

Bodrum'u sel vurdu

Bodrum'da dün sabah saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olmaya başlayan sağ...

36 bin aday halktan oy isteyecek

36 bin aday halktan oy isteyecek

Yerel yöneticilerini seçmek için 31 Mart 2019'da sandık başına gidecek Türkiye'd...

17 Kasım Kim Milyoner Olmak İster Vijay Kumar sorusu

17 Kasım Kim Milyoner Olmak İster Vijay Kumar sorusu

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının 17 Kasım 2018 tarihli programında Vijay Ku...

İşte Türkiye'nin ilk yerli kanser ilacı

İşte Türkiye'nin ilk yerli kanser ilacı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın baş ve boyun kanserlerinin...

FETÖ itirafçısı ÖSYM'deki kumpası anlattı

FETÖ itirafçısı ÖSYM'deki kumpası anlattı

FETÖ'nün ÖSYM yapılanması iddianamesinde, firari sanık Kargı'nın geliştirdiği pr...