Fuarın katkısı yok

Travel Turkey İzmir Fuarı’nın Aziz Kocaoğlu önderliğinde yanlış yönetildiğini söyleyen ETİK Başkanı Mehmet İşler; fuarın, İZFAŞ’ın da ticari kaygısıyla 11 yıldır İzmir ve bölge turizmine hiçbir katkısının olmadığını savundu

Fuarın katkısı yok
NURETTİN BAKİ – ÖZEL HABER
Travel Turkey İzmir Fuarı, İzmir Fuar alanında ziyaretçilerine kapılarını açtı. Bu yıl 12’ncisi gerçekleşecek olan fuar 3 gün sürecek. Fuara yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda ziyaretçinin katılması bekleniyor. Ancak turizm sektörü fuarın amacının çok uzağında kaldığını belirtiyor. Fuarı gazetemize değerlendiren ve İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun turizmi iyi bilmediğini ve turizmi iyi yönetemediğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Travel Turkey İzmir Fuarı’nı otelciler olarak kalabalıkların geldiği bir fuar olarak gördüklerini belirtti.  Travel Turkey İzmir Fuarı’nın kendi görevini yerine getiremediğini de ifade eden İşler, “Bu düşüncemiz bizim Travel Turkey Fuarı’na karşı olduğumuz anlamına gelmesin. Tabi ki de Travel Turkey’in İzmir’de olmasına her zaman destek veriyoruz. Ve bunun İzmir ve Türkiye için olumlu olduğunu düşünüyoruz. Ancak fuarın şu an ki işleyişine karşıyız. Sayın Başkan Kocaoğlu’na bu fuarın mutlaka olması gerektiğini ama böyle bir yönetiş biçiminin kabul edilemez olduğunu defalarca söyledik. Şu an ki işleyişiyle bu fuar, yurt dışından Türkiye’ye turist getirmiyor. Tam tersine Balkanlar ve Orta Avrupa’dan gelen seyyar şirketler, Türkiye’deki bu müşterileri nasıl alırız Avrupa’ya götürürüz derdinde. Oysa bu fuar yurt dışından Türkiye’ye turist getiren fuar konseptinde olması lazım” değerlendirmesinde bulundu.“11 YILDIR İZMİR’İ TANITMADI”
İZFAŞ’ın da olayı yanlış anladığını, kaç metre kare alan satmanın peşinde koştuğunu anımsatan İşler, “İZFAŞ eğer fuar alanından çok metre kare alan satmışsa fuarı başarılı görüyor. Ancak biz turizmciler olaya bu şekilde bakmıyoruz. Bu fuar İzmir’deki otelleri ne kadar doldurmuş? Taksici esnafa ne kadar kazandırmış? İzmir’i ne kadar tanıtmış? Şekilde bakıyoruz. Olması gereken de budur. Travel Turkey İzmir Fuarı bırakın Ege’yi yabancı turistle doldurmayı daha İzmir’i yabancı turistle tanıştırma konusunda bile pasif kalıyor. 11 yıldır yapılan bu fuar neden turistin artmasına katkı sağlamadı? Rakamlara baktığımızda hiçbir katkısının olmadığını hep birlikte görüyoruz” dedi.
Travel Turkey İzmir Fuarı’nda sadece acenteciler ve belediyenin var olduğunu iddia eden İşler, “Oysa turizm sektörünün en önemli bacağı olan rehberler, kruvaziyer turizmi, hava yolu şirketleri, konaklama sektörü ve gastronomi dediğimiz paydaşların olması gerektiğini söyledi. İşler, “Ancak en başta dediğim gibi bu fuarın yönetiliş biçiminden dolayı bu saydığım paydaşlar maalesef masada değiller. Fuar tek ve büyüyen bir uzuvla yürütülüyor. Fuar, acenteci fuarına dönüyor. Acenteciler de bu fuarı, Türk müşterilerini nasıl alıp Avrupa’ya götürürüz peşindeler. Bu da maalesef İzmir’e kazandırmıyor, döviz getirmiyor. İzmir’i de tanıtamıyor” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

Soyer: Sizlerle gurur duyuyorum

Soyer: Sizlerle gurur duyuyorum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İBB itfaiyesi, Türkiye’de hiçbir...

Aliağalı muhtarlar iftarda buluştu

Aliağalı muhtarlar iftarda buluştu

Aliağa’da görev yapan muhtarlar iftar yemeğinde bir araya geldi

Pati dostları Çiğli’de festivalde buluşacak

Pati dostları Çiğli’de festivalde buluşacak

Çiğli Belediyesi bu hafta sonu hayvanseverler ile patili dostları bir araya geti...

Batur’dan Honaz’a destek ziyareti

Batur’dan Honaz’a destek ziyareti

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 2 Haziran’da seçimlerin yenileneceği Denizli...

Genç beyinler firmalarla buluşacak

Genç beyinler firmalarla buluşacak

Türkiye Bilişim Derneği koordinatörlüğünde düzenlenecek 8. Genç Beyinler Yeni Fi...

Seferihasar’da ‘Ayın Personeli’ uygulaması

Seferihasar’da ‘Ayın Personeli’ uygulaması

Seferihisar Belediyesi, görev yapan personelin moral ve motivasyonunu artırmak i...