Gönüllüysen renk ver

Ulusal Gönüllülük Komitesi, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında 16 ilde ve 17 noktada gönüllü olarak bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi, yeni gönüllüler için çalışmalar yaptı

Gönüllüysen renk ver

NİLGÜN TAZE

Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), Deniz Temiz Derneği/TURMEPA İzmir Şubesi organizasyonunla, 31 sivil toplum kuruluşunu temsilen Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. Amacı gönüllülüğü kutlamak, yeni gönüllü adaylarına ulaşmak ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri ile tanıştırmak olan gönüllüler kurdukları stantlarda “Gönüllüysen renk ver” sloganıyla vatandaşlarla buluştu.Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK) Proje Koordinatörü Saygın Yörük, Dünya Gönüllüler Günü’nün Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) koordinasyonunda 1985’ten bu yana her yıl 5 Aralık’ta 136 ülkede kutlandığını ifade ederek, “Dünya Gönüllüler Günü’nün bu yıl ki temasını “Önce Gönüllüler Harekete Geçer” olarak belirledik. Bu tema çerçevesinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için Küresel Hedefleri 2030’a kadar yerine getirmede birlikte hareket etmenin önemini vurguluyoruz. UNV olarak çalışmaların asıl amacı ulusal gönüllülük ruhunu bulmak ve ortaya çıkan bu ruhu güçlendirmek. Türkiye’de toplumun gönüllülük konusundaki duyarlılığı, çeşitli alanlarda devam eden gönüllülük projeleri ile devam ediyor” dedi.

DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında 16 il ve 17 noktada bireyleri gönüllülüğe davet eden stantlar açarak her kesimden insana ulaşmayı hedeflediklerini açıklayan Yörük, şunları söyledi: “Gençliğin gönüllü projelere katılımı, özel sektörün duyarlılığı gibi konulara değinerek farkındalığı arttırıyoruz. Ulusal Gönüllülük Komitesi, Türkiye’de gönüllülüğün tanınması, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılmasını destekleyen stratejik bir danışma organı olarak 2013 yılında kuruldu. Komite, gençlik, çevre, eğitim, sağlık ve kalkınma gibi farklı alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, sosyal girişimciler, özel sektör kuruluşları ve BM temsilcilerinden oluşmaktadır. Farklı çalışma alanlarından gelen komite üyeleri ile gönüllülüğün, tüm sektörler ve toplumun her kesimini kapsayan doğasını yansıtmak amaçlanmaktadır.”

GÖNÜLLÜ HAREKET

Gönüllülük alanında Türkiye’de kurulan ilk komite olan Ulusal Gönüllülük Komitesi’nin vatandaşlar, politika yapıcılar, bireyler ve toplumların refahı için yaptığı katkılarla ilgili farkındalık artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını açıklayan Yörük, “Ulusal Gönüllülük Komitesi toplumun her kesiminde gönüllü katılımın artırılmasına ve gönüllülüğün yaygınlaştırılmasına katkı sağlamakla kalmayıp, gönüllülüğü destekleyecek politikaların oluşturulmasına ve yasal çerçevenin iyileştirilmesine katkı sağlar. Gönüllülüğe ilişkin görünürlüğün, toplumsal farkındalığın ve desteğin arttırılmasına ve gönüllülerin çalışma koşullarının, gönüllülerin hakları doğrultusunda iyileştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, gönüllülük alanında faaliyet gösteren aktörlerin gönüllülerle çalışma kapasitelerinin artırılmasını ve gönüllülük alanında sektörler arası iletişim ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunur” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Altay’dan bir ilk  

Altay’dan bir ilk  

Altay ve PTT Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, siyah-beyazlı kulüp...

Brunson ile ilgili karar verildi

Brunson ile ilgili karar verildi

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı...

27.5 milyon dolarlık dev satış geldi

27.5 milyon dolarlık dev satış geldi

Altınyağ’ın mal varlıklarının 27.5 milyon ABD doları artı KDV bedelle, Sodrugest...

Kayıt dışılığa son

Kayıt dışılığa son

Yeni çıkan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’ ile emlak sektöründe çok ön...

İzmir’de temmuzda konut satışları azaldı

İzmir’de temmuzda konut satışları azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre...

17 Ağustos depremi ve sonrası

17 Ağustos depremi ve sonrası

DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Orhan Dede Polat, Kocael...