Hayalini bile kuramazdım

Bergama Halıcılık ve El Sanatları Kooperatif Başkanı Kadriye Yakar, dünyaya açılan bir kapı haline nasıl geldiklerini anlatarak “Yola çıktığımızda bugünlere gelebileceğimizin hayalini bile kuramazdım” diye konuştu

Hayalini bile kuramazdım
NİLGÜN TAZE / ÖZEL HABER
Kurulduğu günden bugüne kadar sayısız badire atlatarak ayakta kalmayı başaran Bergama Halıcılık ve El Sanatları Kooperatifi üyeleri 4 yıl önce kooperatifi kapatma kararı verir.  Gözyaşları içinde kapanış işlemlerini yaptırmaya giden Bergama Halıcılık ve El Sanatları Kooperatif Başkanı Kadriye Yakar’ı teselli ederek işlemleri onaylamayan zamanın bakanlık yetkilisi ise bugün dünyaya açılan bir pencere haline gelen kooperatifin mimarı olma özelliğini taşıyor. Halıcılık ve El Sanatları Kooperatif Başkanı Kadriye Yakar, katıldıkları tüm organizasyonlarda el dokuması halı ve kilimlerin büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin kooperatifleri bir araya getirmek için ortaklaşa düzenledikleri organizasyon panayır havasında geçiyor. Bizim gibi katılan diğer tüm kooperatiflerin de memnun kaldığını görüyorum. Ekonomik krizin hakim olduğu şu günlerde başta kadınların kurdukları kooperatifler olmak üzere ülke halkına çok iyi bir istihdam yaratan kooperatiflerin desteklenmesi ülkemizi biraz da olsa ferahlatacaktır. Dokunan halılarımızın hepsi ya yün ya da kök boyadan oluşuyor. El dokuma ürünlerimize başta yabancılar olmak üzere yerli halkımızda büyük ilgi gösteriyor. Halılarımızın metrekaresi 600 ile bin 500 TL arası değişiyor. Bergama bilindiği üzere açık hava müzesidir ve Hıristiyanlar için kutsal kabul edilen 7 kiliseden biri beldemizde bulunur. Bu nedenle yabancı turistlerimizin sayısı çok fazla. Kooperatif başkanı olarak İngilizce, Almanca ve Japonca bilen 3 rehber bularak bu rehberlerin turistleri gezdirdikten sonra bize getirilmesini sağladım. Aldığımız bu karar satışlarımızı büyük ölçüde artırdı” dedi.
DÜNYAYA AÇILAN PENCERE OLDUK
 Pazar bulma sorununu rehberler kanalı ile aştıklarını ve artık yeni pazar arayışı içinde bulunmadıklarını belirten Yakar, şunları söyledi: “Pazar bulma işi bizim için önemli idi ve bu önemli konuda yapayalnızdık. Hiçbir kurumdan destek almadan tamamen kendi başımıza rehber tutmanın pazar sorunumuzu çözeceğini düşündük. Bu çalışmalarımızın yanında bir taraftan da web sitemizi oluşturmaya çalışıyoruz. Satışlarımız harika. Bölge halkımız yaptığımız istihdam yaratmaya yönelik çalışmalardan dolayı çok mutlu. Kendi bölgemizden Siirt’e kadar destek vermeye çalışıyoruz. Terörle mücadele eden bölgelerimizde kadınlarımız tezgahlarının başında ülke ekonomimize destek katmaya devam ediyor. Amerika, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere dünyanın dört bir köşesine ürünlerimizi göndermek heyecan verici. Kadınlarımıza gösterdikleri bu başarıdan dolayı teşekkür ediyorum.”
HAYALİNİ BİLE KURAMAZDIM
Yakar, Bergama’da binin üzerinde ailenin halıcılık üzerinden geçimini sağladığını açıklayarak “Köylerimizde 6 tane atölyemiz bulunuyor. Merkezimizde ise çalışan atölyelerin yanı sıra pazarlama işi yapılıyor. Yurtdışından ev ve ofis dekorasyonları için çok fazla sipariş alıyoruz. Örneğin bir müşterimiz evinin tüm ölçülerini göndererek istedikleri ebatlarda halı ve kilimler dokumamızı istedi.  Ben 45 yıllık bir dokumacı olduğum için işin tüm sırrı bende. Bu nedenle hiç zorlanmadan organizasyonu yaparak en kısa sürede siparişlerimizi yurtdışına gönderebiliyoruz.  Bugün Bergama Halıcılık Kooperatifimiz dünyaya açılan bir pencere konumunda. İlk yola çıktığımda bu aşamalara geleceğimizin hayalini dahi kuramazdım. Bundan 4 yıl önce üyelerimizle biz bu kooperatifi yürütemiyoruz, kapatalım kararı almışız. O zamanki il müdürümüzün yanında kararımızı açıklarken ağlamışım. Müdür bey o gün benim kapanma kağıtlarımı imzalamamıştı. İyi ki de imzalamamış. Eğer o gün o evrakları imzalamış olsaydı biz bugün bu güzel günleri yaşayamamış olacaktık” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...