Hayata tutundu

Terör saldırısı sonucu sol ayağı kesilen infaz koruma memuru Yunus Kayar, protez bacağı ve vatan sevgisi dolu yüreğiyle bir mobilya atölyesinde hayata yeniden tutundu

Hayata tutundu
İzmir’in Buca İlçesi’nde cezaevi servis aracına yönelik terör saldırısında yaralandıktan sonra sol ayağı kesilen infaz koruma memuru Yunus Kayar, vatan sevgisi ve yaşama sevinci ile çevresine örnek oluyor. Buca Kırıklar Cezaevine giden personeli taşıyan servis aracına 31 Ağustos 2017’de teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan 37 yaşındaki infaz koruma memuru Yunus Kayar’ın hayatı, saldırıyla değişti. Yaralı 7 kişiden en ağırı olan Kayar’ın sol bacağı kesildi, sağ bacağına da platin yerleştirildi. Ameliyatın ardından kendisini ziyaret eden yetkililere söylediği, “Bir bacağım daha var, vatanıma feda olsun” cümlesiyle hatırlanan Yunus Kayar, taburcu edildikten sonra yeniden ayağa kalkıp yürüyebilmek için mücadele etti, protez bacağıyla bunu da başardı. Gazi olup emekliye ayrılan Kayar, patlamadan bir yıl sonra İzmir’in Gültepe semtindeki bir mobilya atölyesinde farklı bir yaşama başladı. Yürümeyi, ayağa kalkmayı bir kez daha öğrenen Yunus Kayar, şimdi hem mobilyaları hem de hayatını şekillendiriyor.
“ÜZMEKTEN KORKTUM”
Büyük bir gürültüyle ortalık toz duman içinde kalınca bir kaza olduğunu düşündüğünü, yürüyemeyince ayağını kaybettiğini anladığını ifade eden Kayar, şöyle devam etti: “İlk düşündüğüm 2 çocuğum ve eşim oldu. ‘Bundan sonra hayat nasıl olur?’ diye düşündüm. Sevenlerimi, bana değer verenleri üzmekten korktum. Onlara acı yaşatmamak, olayın tahribatını en aza indirmek için elimden geleni yaptım. Yaşadığım olay kötüydü ama daha kötüleri de yaşanabilirdi. Bugün burada olamayabilirdim, hayattaydım ve devam edecektim.”
Önce tekerlekli sandalye ile arkadaşına ait mobilya atölyesine gittiğini, sol bacağına takılan protezle çeşitli işler yapmaya başladığını kaydeden Kayar, “Bu atölyede koltuklar, mobilyalar yapıyorum. Ben de yaralandıktan sonra kahvehanelere gitmek istemedim, bir uğraş edinmek istedim. Bazen çocuklarım için çeşitli eşyalar yapıyorum, onlar çok mutlu oluyor, onların mutluluğu da beni mutlu ediyor” dedi.
“Gazi olmak büyük onur” ifadesini kullanan Kayar, “Hiç kimse böyle bir olay yaşamak istemez. Ben bacağımı kaybettim ama insanların ‘Gazi kardeşim’ demesi çok güzel bir şey. Bacağım çok ağrıdığında dışarı çıkamıyorum yine de bu onur tüm olumsuzlukları siliyor” diye konuştu.  AA/İZMİR
 

Diğer Haberler

Aslan: Bayraklı’da  gönüllere gireceğiz

Aslan: Bayraklı’da gönüllere gireceğiz

Cumhur İttifakı’nın ve AK Partili Bayraklı Belediye Başkanı Ali Aslan, seçim çal...

Durmaz, pazar yeri sorunun çözecek

Durmaz, pazar yeri sorunun çözecek

CHP’nin Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Helvacı’da esnaf ve pazar yer...

Muhtarlara modern muhtarlık müjdesi

Muhtarlara modern muhtarlık müjdesi

Cumhur İttifakı’nın Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz, ilçedeki muhtar...

Tunç Soyer projelerini 26 Şubat’ta açıklayacak

Tunç Soyer projelerini 26 Şubat’ta açıklayacak

CHP İzmir Büyükşehir Adayı Tunç Soyer, İzmir projelerini 26 Şubat’ta açıklayacağ...

Başkan Selvitopu KAMİDER üyeleriyle kahvaltıda buluştu

Başkan Selvitopu KAMİDER üyeleriyle kahvaltıda buluştu

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Müteahhitler & İş Ada...

İduğ, Bornova'daki afeti yerinde inceledi

İduğ, Bornova'daki afeti yerinde inceledi

İzmir'deki aşırı yağışlar nedeniyle Bornova Eğridere Mahallesi'nde meydana gelen...