Hayvanseverler borç batağında

Çeşme Yarımadası’nda kurulan  ÇESAL Derneği, sokak hayvanlarının tedavi masrafları nedeniyle veterinerlere olan 150 bin TL’lik borçlarını ödeyemediklerini belirterek duyarlı kişilere maddi destek çağrısında bulundu

Hayvanseverler borç batağında
E. ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER
Sokak hayvanları için çalışan ve şimdiye kadar yüzlerce hayvanı ölümden kurtaran Çeşme Alaçatı Doğa ve Hayvan Severler Derneği (ÇESAL), beş yıldır sokakta yaşayan hasta ve yaralı hayvanları veterinerlere taşıyarak tedavi masraflarını üstleniyor. Gönüllüler tarafından yapılan bağışlarla derneği ayakta tutmaya çalışan hayvanseverler, sokak hayvanlarının tedavi masrafları nedeniyle veterinerlere olan 150 bin TL’lik borçlarını ödeyemiyor. Sokak hayvanlarının tedavi masraflarını ödemeye, borçlarını kapatmadan devam edemeyeceklerini açıklayan Dernek Başkanı Solmaz Örücü, yardıma muhtaç hayvanlara el uzatabilmek amacıyla duyarlı kişilere maddi destek çağrısında bulundu.

Derneğin gün geçtikçe artan borçları nedeniyle, yardıma muhtaç hayvanlara yardım eli uzatabilmek amacıyla maddi desteğe ihtiyaçları olduğunu dile getiren ÇESAL Derneği Başkanı Solmaz Örücü, “Dernek olarak Çeşme bölgesinde ne kadar sokakta yaşayan sahipsiz hayvan varsa bunarlın kısırlaştırılması, hastaların ve yaralıların tedavi edilmesi gibi hizmetler yürütüyoruz. Bu hayvanların tedavilerini yapabilmek için bir kliniğimiz yok. Dolayısıyla veterinerlerle çalışıyoruz. Birinci önceliğimiz kısırlaşmamış hayvan kalmaması. Sonra besleme ve tedavilerinin yapılması. Çeşme, tatillerde çocuklara karne hediyesi olarak alınıp giderken bırakılan köpeklerle dolu.  Bu çocukların tekrar yuvalara kavuşması, sahiplendirilmesi gibi işleri yapıyoruz. Bütün bunları gönüllülük esasına göre yaptığımız için bağışçılarımızın olması çok önemli. Zaman zaman çok ciddi sıkıntılar çekiyoruz. Şu an olduğu gibi” dedi.

VETERİNERLERE 150 BİN TL BORÇ
Karşıladıkları tedavi masraflarını nedeniyle veterinerlere toplamda 150 bin TL borçları olduğunu ifade eden Örücü, “Çeşme Belediyesinden sadece kısırlaştırma konusunda destek görüyoruz. Tedavi sorununu özel kliniklerle çalışarak çözüyoruz. 150 bin civarı şu an kliniklere borcumuz var. Maddi ve manevi destek sağlayan çok insan yok. Ama biz ÇESAL olarak öyle bir yere geldik ki insanlar artık bir ihbar olduğunda belediyeyi aramak yerine bizi aramayı tercih ediyor. Ciddi emek sarf ediyoruz. Bize ihbarı ulaşan her hayvanı hak ettiği gibi tedavi ettirmeye uğraşıyoruz. Tabi bunun maliyeti de çok yüksek oluyor. Personel çalıştırmak, araç bulundurmak zorundasınız. Ayda sabit 20 bin TL giderimiz var. Hiçbir tedavi yapmadığımız zaman bile… Çeşme’de kışın kimse kalmıyor. O hayvanların beslenmesi bizim omuzlarımızda. Sokak hayvanları bu ülkenin gerçeği. Bu da hayvanların değil, onlara bu şartları sağlayan insanların suçu. Görevimizi yapmadığımız gibi bir de hayvanların yaşam hakkına saygı duymuyoruz. Kimse mahallesinde kedi, köpek görmek istemiyor. Zaman zaman zehirliyorlar” diye konuştu.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN ÇAĞRI
Sokak hayvanlarına karşı vatandaşları duyarlı olmaya davet eden Örücü, şu ifadelerini kullandı: “Onların da bir canı olduğunu lütfen unutmasınlar. Onlar da acı çekiyor, hastalanıyor, üzülüyor. Barınaklar cins hayvanlarla dolu. Biraz duyarlılık istiyoruz, hayvanların yaşam hakkına saygı istiyoruz. Maddi durumu iyi olan insanlar, bu hayvanların varlığını kabul edip, bütçelerinden biraz pay ayırabilirlerse bu konuda güvenilir birçok dernek var. Bu desteği sağlarlarsa biz daha çok hayvan kısırlaştıracağız, görmek istemedikleri hasta ve yaralı hayvanları daha az görecekler. Çeşme civarında her yere yetişmeye çalışıyoruz. Destekte bulunmayı görev edinsinler. Herkesin yapabileceği bir şey var. Elimizden ne geliyorsa az çok demeden kendi bütçelerine göre yapabilecekleri destek mutlaka vardır. Bir canlının hayatına dokunmak kadar güzel bir şey var. İnsanlardan sevgi dışında hiçbir şey istemiyorlar.”

ENGELLİ HAYVANLAR MERKEZİ
Dernek olarak engelli hayvanlar için bir merkez kurma hedefleri olduğunu kaydeden Örücü, “Türkiye genelinde engelli hayvanlarla ilgili bir barınak yok. Asıl amacımız onlara bir yer yapabilmek. Şu an merkezimizde birçok engelli hayvan var. Sokakta hiç yaşama şansı olmayan hayvanları bu merkezde toplayıp iyi sağlıklarını koruyarak yaşamalarını istiyoruz. Ama bunu gerçekleştirmek için büyük finansman lazım. Belediyelerin de destek olması lazım. Üç senedir arsa talep ediyoruz her yerden. Ama kimse bu anlamda bize destek vermiyor. Biz kamu hizmeti yapıyoruz ve bunun desteklenmesi gerekiyor. Gerçekleştirebilirsek çok güzel olacak. Böyle bir arsamız olursa ve merkezi kurabilirsek, bir klinik açacağız. Daha fazla hayvanı tedavi etme şansımız olacak” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

Dondurucu soğukta ekmek mücadelesi

Dondurucu soğukta ekmek mücadelesi

Havanın kararmasıyla Kordon, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Karşıyaka Çarşısı’nda y...

“Grev kırıcılığı yapmaya çalışıyorlar”

“Grev kırıcılığı yapmaya çalışıyorlar”

İZBAN tarafından 24 dakikalık aralıklarla belli saatlerde seferler düzenlenmesin...

Büyükşehir’den evsizlere sıcacık bir yuva

Büyükşehir’den evsizlere sıcacık bir yuva

İzmir Büyükşehir Belediyesi, soğuk günlerde barınma olanağı bulunmayan vatandaşl...

Kadınlar hakları için sahnede

Kadınlar hakları için sahnede

Seferihisarlı kadınlar, emekli olduktan sonra sosyalleşmek için Seferihisar Bele...

Yemeni İzmir’de karşılık bulamadı

Yemeni İzmir’de karşılık bulamadı

Tarih kadar eski bir ayakkabı olan yemeni, unutulmaya yüz tutarken bir aile şirk...

“Bize güç veren anlayışlar lazım”

“Bize güç veren anlayışlar lazım”

CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, yerel seçimlerde aday profilini anlatırken,...