Hem üretiyorlar hem öğreniyorlar

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğrenciler, Ziraat Fakültesi’ne ait uygulama alanlarında hem üretiyorlar hem öğreniyorlar

Hem üretiyorlar

hem öğreniyorlar

 

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğrenciler, Ziraat Fakültesi’ne ait uygulama alanlarında hem üretiyorlar hem öğreniyorlar. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, bir yandan üretim yaparken bir yandan da öğrencileri bu sisteme dahil ediyor, öğrencilerin teorik bilgi yanında pratik bilgi ve deneyimler kazanmasını sağlıyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Emre İlker, “Ziraat Fakültesi’nin birçok uygulama alanı ve farklı üretim çiftlikleri mevcut. Burada akademisyen çalışmaları, üretime dönük uygulama çalışmaları ve araştırmalar kapsamında ürünler üretiliyor. Üç üretim merkezimiz var. Bunlar Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği, Mordoğan Araştırma, Uygulama ve Deneme İstasyonu ile Fakültemizin Kampüste yer alan tesislerinden oluşmaktadır” dedi.

Üretilen ürünlerin birçok alanda kullanıldığını söyleyen Doç.Dr. İlker, “Üretim yelpazemizde çok çeşitli ürünlerimiz mevcut. Hayvansal ürünlerden yoğurt, ayran, kefir, peynir üretimlerini yapıyor bunların satışı ile beraber üniversite hastanesine ve yemekhanelere dağıtımını yapıyoruz. Hayvansal ürünlerin yanında bitkisel ürünlerde mevcut. Organik olarak üretmekte olduğumuz mandalina, portakal nar gibi meyvelerin yanında çeşitli sebzeler ve çörekotu, keten gibi endüstri bitkileri, organik yem bitkileri üretimi yapıyor ve satışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca zeytinyağı ve çörekotu yağları gibi doğal yağlar; salça, yumurta, gibi çok talep edilen ürünler de üretiyoruz. Ham ürünlerle beraber kurutulmuş domates ezmesi, yağda domates gibi ürünlerimizde bulunuyor” şeklinde konuştu. Bu ürünlerin Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi logosu adı altında satıldığını kaydeden Doç. Dr. İlker, “Ege Üniversitesi adı altında satılan ürünler alıcıda güven duygusu uyandırıyor. Biz de bu güveni sonuna kadar sürdürmeye kararlıyız. Piyasada rakip değil örnek olabilmek bizi mutlu ediyor” dedi.

“HERKES ALIŞ VERİŞ YAPABİLİYOR”

Üretim yapılan yerlere yakın satış alanlarının bulunduğunu söyleyen Doç.Dr. Emre İlker, “Satış yerlerimiz Ege Üniversitesi Ana Kampüsü, Tıp Fakültesi ve Menemen’deki çiftliğimizde yer alıyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Satış Noktalarında Ege Üniversitesi personeli ve öğrencilerinin yanı sıra herkes alış veriş yapabiliyor. İsteyen herkes bu ürünlere kolaylıkla ulaşabilir” ifadelerini kullandı.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin yapmakta olduğu bu üretim faaliyetlerinin, aslında temel eğitim faaliyetleri içerisinde yer aldığını dile getiren Doç.Dr. İlker, “Ürünlere katma değer sağlayarak satmamız, çeşitli üretim çiftliklerinin olması ve öğrencilerin bizzat burada staj yapması, öğrenciler için büyük bir avantaj. Bu faaliyetler onların iş alanına dair tecrübe kazanmasını sağlıyor. Öğrencilerin bu üretim alanlarında ders görmesi, uygulama yapması onlara meslek yaşantılarında büyük bir avantaj sağlayacak. Bu durum Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin diğer fakültelerden ayıran en önemli özelliği” diye konuştu. 

Diğer Haberler

Mezarı açıldı! 'Başka kimsenin canı yanmasın'

Mezarı açıldı! 'Başka kimsenin canı yanmasın'

İzmir'in Torbalı ilçesinde doğumdan 27 gün sonra hayatını kaybeden 25 yaşındaki...

Çeşme'de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri

Çeşme'de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri

İzmir’in Çeşme ilçesinde belediye, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası neden...

Başkan Soylu muharrem orucu iftarına katıldı

Başkan Soylu muharrem orucu iftarına katıldı

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen ifta...

Karşıyaka'da iki muhteşem konser

Karşıyaka'da iki muhteşem konser

Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi, bu hafta iki özel konser...

İZTO ile MÜSİAD'tan işbirliği

İZTO ile MÜSİAD'tan işbirliği

Gelecekte ülkelerin değil kentlerin öne çıkacağını görerek özel projeler hazırla...

Çeşme'nin en güzel kavunu seçildi

Çeşme'nin en güzel kavunu seçildi

İzmir'in Çeşme ilçesinde belediyenin gerçekleştirdiği 4. Ovacık Tarım ve Sakız K...