“Hepsinin oyuna talibiz”

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, “Eğer bir parkta lamba yanmıyorsa oradaki insanların siyasi görüşü yerel yönetici için önemli değildir. Herkesin oyuna talibiz. İzmir’i kucaklayacağız” dedi

“Hepsinin oyuna talibiz”
E. ÇAĞLA GENİŞ
CHP’de 27 Ocak’ta yapılan MYK ve PM toplantılarının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak belirlenen Tunç Soyer, adaylığının açıklanmasını ardından başladığı ziyaretlere devam ediyor. Soyer adaylığının açıklanmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal’a ziyarette bulunmuştu. Dün ise CHP İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek, il yönetimi ile bir araya geldi. Ziyaretinden dolayı Soyer’e teşekkür eden Yücel, “Bu ziyaret bizim için çok anlamlı ve önemli. Biz adaylığı açıklandıktan sonra Soyer ile belediye başkan adaylarımız ve ilçe başkanlarımızla Anıtkabir’i ziyaret ettik. İzmir’de 30 artı 1 hedefimizi gerçekleştirmek için özveri ile çalışacağımızın sözünü verdik. İzmir’de 30 artı 1 hedefimizin arkasındayım. Soyer ile İzmir’de daha güçlüyü. AKP-MHP ittifakına İzmir’de tek bir ilçe bile vermeyeceğiz. Soyer şu anda İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, ancak 31 Mart’tan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı. Biz onu öyle görüyoruz İzmirlilerin de öyle gördüğünü biliyoruz. İzmir ile bağı olmayan isimlerle kimse Soyer’i karıştırmasın. Eğitimi, nezaketi, vizyonu ve Seferihisar’da yaptıkları ile Tunç Soyer ismi şimdiden İzmir’e çok yakıştı. İzmir’de bir heyecan yarattı rüzgar yarattı” dedi.
“KAMPANYANIN BELİ OLACAK”
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’e kendisi hakkındaki güzel sözleri için teşekkür eden Soyer, “İl başkanımız CHP için bir şans. Bu kadar genç ve iyi donanımlı bir arkadaşımızın il yönetiminde başkanlık koltuğunda oturuyor olması çok güzel. Bana verdiği destek için huzurunuzda teşekkür ediyorum. Önümüzde kısa bir süre var, kampanyayı birlikte yöneteceğiz. İl başkanımız bu kampanyanın beli ve merkezi olacak. O nedenle il toplantımızı bugün yapacağız. İzmirliler büyük bir teveccüh gösteriyorlar CHP’ye uzun yıllardır. Buna layık olmak için canla başla çalışacağız. Bu güveni karşılıksız bırakmayacağız. Elimizden gelenin fazlasını yapacağız. Büyük bir umut dalgasının doğmakta olduğunu görüyoruz. İnsanlar yepyeni umutlar için büyük heyecanlar taşıyorlar. Bizim de görevimiz bunu ileriye taşımak. İzmir, Türkiye’yi değiştirecek bu değişim bugünden itibaren başlayacak ve tüm Türkiye bunu görecek. İzmir’in dağlarında çiçekler açacak; Türkiye mis gibi kokacak. Bu umutla çalışmaya başlıyoruz. İzmirlilerin gurur duyacakları tabloyu el birliği ile yaratacağız” ifadelerini kullandı.
İLK İŞİ MEKTUP GÖNDERMEK
Basın mensuplarının, “İzmir’de hedefiniz nedir?” sorusuna yanıt veren Soyer, “Hedefi başkan koyar biz de onun gereğini yapmaya çalışırız” dedi. Soyer, “Seçildiğinizde ilk işiniz ne olacak?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Katı atık bertaraf meselesi ve altyapı ile ilgili önemli sorunlar var. Birini öne çıkarmak doğru değil ama ana başlıklar bunlar. İlk gün ne yapacaksın diye bir şey yok. 10 yıldır hep bir şeyleri yapmaya çalışıyoruz. Koltuğa oturduğumuz andan itibaren ölene kadar çalışacakmış gibi çalışacağız. İlk yapacağım işlerden biri de Akdeniz Kentler Birliği ile ilgili mektubu göndermek olacak” diye konuştu.
“BU TARTIŞMALARDAN USANDIM”
Babası Nurettin Soyer ve HDP üzerinden gelen eleştiriler hatırlatılan Soyer, “Ben bunlardan usandım ama birileri sürekli gündeme getirmekten usanmadı. Hendek ve PKK meselesi… Hayatım boyunca böyle bir açıklamam olmadı. Ama nereden yakıştırıyorlar bilmiyorum. Babamla ilgili meseleyi de defalarca konuştuk. İzmir’in gündeminde bu meseleler yok. Biz seçime gidiyoruz adayların performansı ve vizyonu konuşulmalı ki seçmen seçim yapabilsin. Sanki bunlar konuşulmasın siyasi kutuplaşma üzerinden rekabet devam etsin diye devam eden bir şey bu. Bu meseleyi daha fazla konuşmak istemiyorum. Çünkü İzmirlilere haksızlık olacak” dedi.
“ORTAK AKLI BÜYÜTECEĞİZ”
Türkiye’nin büyük bir ekonomik krizin arifesinde olduğunu kaydeden Soyer, şunları söyledi: “Türkiye çok büyük bir ekonomik krizin arifesinde. Öylesine büyük bir buz dağı üzerimize gelmekte ki, biz döviz dalgalanmaları ile ilgileniyoruz. Oysa aşağıdaki büyük kitle Türkiye’yi 6- 7 sene sürecek bir ekonomik sıkıntıya taşıyacak. Bu kadar büyük bir krizle yüzleşmekte olan bir ülkenin büyük bir kucaklaşmaya ihtiyacı var. O kadar büyük bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız ki, yarı yarıya küçüleceğiz, yoksullaşacağız. İzmir’de ortak gelecek ütopyasını hayta geçirmeye çalışacağız. Başka türlü Türkiye bu krizle başa çıkamaz. Gücümüzü büyütebilmek için birleşmek, kucaklaşmak ve gücümüzü büyütmek zorundayız. Yönetim anlayışımız buradan yön bulan bir anlayış olacak. Ortak aklı büyüteceğiz. Yerel siyasetçiler seçildikten sonra rozetlerini bırakarak görevlerini yapmak zorundadır. Eğer bir parkta lamba yanmıyorsa oradaki insanların siyasi görüşü yerel yönetici için önemli değildir. Doğal olarak her partiye gideceğiz. Herkesin oyuna talibiz. Biz olabildiğinizce büyük İzmir’i kucaklayacağız.”
DAVETİM BAKİDİR
AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’ye yaptığı yemek teklifi sorulan Soyer, “Benim yemek davetim bakidir” yanıtını verdi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile seçim sürecinde birlikte çalışacaklarını ifade eden Soyer, “Aziz başkanımızın partimizin kurumsal kimliğine olan saygısını biliyorum. Destek olacağını kendisi de bana ifade etti. Aziz başkan ile beraber yol alacağız. Seçimden sonra da beraber olacağız. Geç kalmadık. Biz aradaki farkı hızlı kapatırız” açıklamasında bulundu.

Diğer Haberler

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça Kazıları Başkanı Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz...

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, deniz yoluyla yurt dışına kaçmaya çalıştıkları sıra...

İzmir Memur-Sen’den  Toplu Sözleşme tepkisi

İzmir Memur-Sen’den Toplu Sözleşme tepkisi

Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, Hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Yeni b...

İzmir'de orman yangını

İzmir'de orman yangını

İzmir'in Karabağlar ilçesinde çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle...

Barajlar drone ile koruma altında

Barajlar drone ile koruma altında

Kente içme suyu temin eden barajları kirlenmeye karşı korumak için güvenlik pers...

İzmir’de makilik  alanda yangın

İzmir’de makilik alanda yangın

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altı...