İGC Basın Akademisi törenle açıldı

İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin, Avrupa Birliği hibe destek programı kapsamında kurduğu İGC Basın Akademisi’nin açışı gerçekleştirildi. Açılışta basın özgürlüğü mesajları verildi

İGC Basın Akademisi törenle açıldı
İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin (İGC), Avrupa Birliği (AB) hibe destek programı kapsamında kurduğu İGC Basın Akademisi’nin resmi açılışı önceki gün gerçekleşti. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve İGC tarafından uygulanan Basın Özgürlüğü için Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Dayanışma Projesi programı bünyesinde oluşturulan İGC Basın Akademisi’nin resmi açılışı 18 Haziran 2019 Salı günü Akademi Merkezi’nde yapıldı. Açılışa Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in yanı sıra CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Seda Öztüre, AB Delegasyonu Görsel İşitsel Politika Müdürü Seda Erden, İZİKAD Başkanı Huriye Serter, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özkardeş, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Nüzhet Noyan, Unibel AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Mutlu Çınarlı, Güney Kore Fahri Konsolosu Noyan Gürel, meslek odaları temsilcileri, sivil toplum örgüt temsilcileri, medya yöneticileri ile İzmirli gazeteciler katıldı.


FOTOALTI: İGC Basın Akademisi’nin açılışına gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Arslan Güneydoğu Gazetecilik Matbaacılık ve Kağıtçılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Arslan, gazetemiz Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Erek katıldı.

“DEMOKRASİNİN TEMEL UNSURU”
Açılış töreninde konuşan Büyükelçi Christian Berger, İzmir’de Basın Akademisi’ni açmaktan mutluluk duyduklarını belirterek “Akademilere önem veriyoruz çünkü basın özgürlüğü bizim için temel bir haktır, demokrasinin de temel bir unsurudur. Daha önemlisi basın özgürlüğü demek doğru bilgiye ulaşma hakkı demektir. Projenizde başarılar diliyoruz, umuyorum ki genç gazeteciler Basın Akademisi’ne gelirler, burada kendilerine sunulan hizmetlerden faydalanırlar” diye konuştu.“DİRENEREK AYDINLATABİLİRİZ”
İGC Başkanı Misket Dikmen ise İGC’nin onurlu ve mutlu bir gün yaşadığını belirterek “Bugünden itibaren İGC çatısı altında yepyeni bir kurum oluşuyor. Gazeteler, gazeteciler bu topraklarda hep çok zor günler yaşadı. Ama bu kadar karanlık, kaygılı, hukuktan yoksun, tüm dünyanın gözünde ülkemizin itibarını yaralayan bir dönem olmadı. Direnerek aydınlatabiliriz bu yolu. Direnmenin yolu örgütlü olmaktan, dayanışmadan geçiyor. İGC ve TGS olarak AB fonlarıyla desteklenen bu projeyi hayata geçirirken tam da bu amaca hizmet ediyoruz” diye konuştu.“TÜRKİYE’DE BASIN ÖZGÜR OLACAK”
TGS Başkanı Gökhan Durmuş da, “Bu projede gazetecilerin dijitalleşen dünyaya ayak uydurabilmelerini sağlamak için gerekli eğitimleri sağlayacağız. Becerikli, yetkin ve yan yana durabilen bir meslek grubu yaratacağız. İşte o zaman kimse bizi kürsülerden tehdit edemeyecek, kimse bize karanlık sokaklarda saldıramayacak, kimse bizi cezaevlerine tıkamayacak, çünkü Türkiye’de basın özgür olacak” dedi. Törende projeyi tanıtan bir sunum gerçekleştiren İGC Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Dilek Gappi de “Türk medyasının bir yandan baskılara karşı yoğun mücadele verdiği öte yandan baş döndüren bir teknolojik değişim geçirdiği bu dönemde İGC Akademi’yi açmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu. Törenin ardından Büyükelçi Christian Berger ve konuklar, İGC Akademi’yi gezerek, kursiyerlerle sohbet etti. HABER MERKEZİ

 

Diğer Haberler

Hasta sorunları bakana sunulacak

Hasta sorunları bakana sunulacak

Kişilerin hayatını olumsuz etkileyen inflamatuvar bağırsak hastalıkları nedeniyl...

Migros’un projesi ödüle doymuyor

Migros’un projesi ödüle doymuyor

Migros’un sağlıklı yaşama yönelik bilinçli alışveriş konusunda tüketiciye rehber...

Ali Engin’den partilere ziyaret

Ali Engin’den partilere ziyaret

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, siyasi partilerin Narlıdere İlçe Başkanlık...

CHP’li Sertel’den 24 Temmuz mesajı

CHP’li Sertel’den 24 Temmuz mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, Basında Sansürün Kaldır...

“Yarımada’da çevre katliamına dur de!"

“Yarımada’da çevre katliamına dur de!"

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir’in Yarımadası diye bilinen Karaburun, Ur...

Kurdaki gevşeme fırsata dönüşebilir

Kurdaki gevşeme fırsata dönüşebilir

Ülke genelinde yatırım ortamında iyileşme belirtilerinin arttığını söyleyen İzmi...