İhracatta güçlü iç piyasada sıkıntılı

Türkiye’nin ve Ege’nin ihracat kaleminde çok güçlü bir yeri olan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ihracatı arttırsa da iç piyasadaki satışlar bakımından rakamla pek de istenilen noktada değil

İhracatta güçlü iç piyasada sıkıntılı
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Türkiye’nin ve Ege’nin ihracat kaleminde çok güçlü bir yeri olan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ihracatta 2018 Ocak-Eylül döneminde 1 milyar 26 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Birlik, 2017 yılının ilk 9 aylık döneme göre ihracatını yüzde 10,46 artırmayı başardı. Egeli hazır giyim ihracatçıların son bir yıllık ihracatı ise yüzde 11 artışla 1 milyar 228 milyon dolardan, 1 milyar 359 milyon dolara yükseldi. İhracatta bu yükseliş yaşarken iç piyasada satışlar istenilen noktada değil.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatta herhangi bir sıkıntı yaşamadığını tam tersine ihracatını artırdığını söyleyen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Burak Sertbaş, iç piyasada dövizden kaynaklanan yükselişle beraber artan fiyatların ise vatandaşı sıkıntıya soktuğunu belirtti. Sertbaş, “Bizim ihracat kalemlerimizde herhangi bir düşüş yaşanmadı. Hatta ihracat anlamında hiçbir kaygımız yok, gittikçe ihracatımız artıyor. İç piyasa için aynı şeyi söyleyemem, iç piyasada fiyatlar dövizden kaynaklanan yükselişle arttı. Bizler de bu yüksek fiyatları takip ediyoruz. Hem tüketicinin alım gücünün olmaması hem de bahsettiğim dövizden kaynaklanan artışın yüksek olması fiyatları uçurdu. Bu da önümüzdeki soğuk kış günlerinin daha da soğuk geçmesine sebebiyet verecektir. Özellikle ocak ayında işçilik ücretlerinin artmasıyla beraber iç piyasadaki fiyatların daha da artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“ENFLASYON, FİYATLARI ARTTIRDI”
2018 yılını sektörel bazda kısaca değerlendiren Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay ise, hızlı döviz artışı olana kadar sektörde her şeyin gayet stabil ve istenilen yerde olduğunu söyledi. Abay, “Hazır giyim sektörü olarak, Türkiye’deki bütün sektörlerle aynı durumdayız. İhracat kaleminde artış var. Ancak iç piyasada sıkıntılıyız. Enflasyona bağlı olarak fiyatlar arttı. ÜFE ve TÜFE rakamlarına bakıldığında bu sıkıntının varlığını görmüş olursunuz” dedi.

Diğer Haberler

Muğla'da sağanak nedeniyle tarım arazileri su altında kaldı

Muğla'da sağanak nedeniyle tarım arazileri su altında kaldı

Muğla'da etkili olan sağanak nedeniyle merkez Menteşe ilçesindeki tarım araziler...

Saksı atanlar hapis cezası aldı

Saksı atanlar hapis cezası aldı

2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için düzenlenen referandumda AK Pa...

Başkan Vekili’nden Sağlık Bakanına çağrı

Başkan Vekili’nden Sağlık Bakanına çağrı

Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş, Sosyal Hizmet ve Sağlık Çalışanları...

Şube müdürlerine hapis cezası geldi

Şube müdürlerine hapis cezası geldi

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde, Alperen Sakin’in (3) unutulduğu anaokulu servisinde y...

Arıtman grevdeki işçileri destekledi

Arıtman grevdeki işçileri destekledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aday Adayı Dr. Canan A...

İlçemiz Konak için çalışacağım

İlçemiz Konak için çalışacağım

CHP Konak Belediye Başkan Aday Adayı Ceyhan Kayhan, “Birbiriyle barışık bir Kona...