İhracatta güçlü iç piyasada sıkıntılı

Türkiye’nin ve Ege’nin ihracat kaleminde çok güçlü bir yeri olan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ihracatı arttırsa da iç piyasadaki satışlar bakımından rakamla pek de istenilen noktada değil

İhracatta güçlü iç piyasada sıkıntılı
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Türkiye’nin ve Ege’nin ihracat kaleminde çok güçlü bir yeri olan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ihracatta 2018 Ocak-Eylül döneminde 1 milyar 26 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Birlik, 2017 yılının ilk 9 aylık döneme göre ihracatını yüzde 10,46 artırmayı başardı. Egeli hazır giyim ihracatçıların son bir yıllık ihracatı ise yüzde 11 artışla 1 milyar 228 milyon dolardan, 1 milyar 359 milyon dolara yükseldi. İhracatta bu yükseliş yaşarken iç piyasada satışlar istenilen noktada değil.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatta herhangi bir sıkıntı yaşamadığını tam tersine ihracatını artırdığını söyleyen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Recep Burak Sertbaş, iç piyasada dövizden kaynaklanan yükselişle beraber artan fiyatların ise vatandaşı sıkıntıya soktuğunu belirtti. Sertbaş, “Bizim ihracat kalemlerimizde herhangi bir düşüş yaşanmadı. Hatta ihracat anlamında hiçbir kaygımız yok, gittikçe ihracatımız artıyor. İç piyasa için aynı şeyi söyleyemem, iç piyasada fiyatlar dövizden kaynaklanan yükselişle arttı. Bizler de bu yüksek fiyatları takip ediyoruz. Hem tüketicinin alım gücünün olmaması hem de bahsettiğim dövizden kaynaklanan artışın yüksek olması fiyatları uçurdu. Bu da önümüzdeki soğuk kış günlerinin daha da soğuk geçmesine sebebiyet verecektir. Özellikle ocak ayında işçilik ücretlerinin artmasıyla beraber iç piyasadaki fiyatların daha da artmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“ENFLASYON, FİYATLARI ARTTIRDI”
2018 yılını sektörel bazda kısaca değerlendiren Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Atınç Abay ise, hızlı döviz artışı olana kadar sektörde her şeyin gayet stabil ve istenilen yerde olduğunu söyledi. Abay, “Hazır giyim sektörü olarak, Türkiye’deki bütün sektörlerle aynı durumdayız. İhracat kaleminde artış var. Ancak iç piyasada sıkıntılıyız. Enflasyona bağlı olarak fiyatlar arttı. ÜFE ve TÜFE rakamlarına bakıldığında bu sıkıntının varlığını görmüş olursunuz” dedi.

Diğer Haberler

Bakandan tanzim satış müjdesi

Bakandan tanzim satış müjdesi

İzmir’de yakın zamanda tanzim satış noktası kurulacağının müjdesini veren Hazine...

Yeni web sitesi yayına girdi

Yeni web sitesi yayına girdi

Üyelerinin ihtiyaçları ve güncel yenilikler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren...

Aday Gürbüz halkla buluşuyor

Aday Gürbüz halkla buluşuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Foça Belediye Başkan Adayı Fatih Gürbüz, seçim çal...

Çiğli’de bomba paniği yaşandı

Çiğli’de bomba paniği yaşandı

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde bulunan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Ta...

İduğ: Beraber İmza atacağız

İduğ: Beraber İmza atacağız

2. Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin düzenlediği Sevgililer Günü Özel Yemeği’ne Cumh...

Seçmen sayıları belli oldu

Seçmen sayıları belli oldu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ilçe belediye başkanlıkları, belediye mecl...