İLÇE KONGRELERİNDE BAŞKANLARIN TUTUMU: Değişim mi, devam mı?

Delege seçimlerini tamamlanan CHP İzmir’de, gözler ilçe kongrelerine çevrildi. İzmir’de 24 CHP’li belediye başkanından kimi ‘değişim’ isterken, kimi mevut isimlerle ‘devam’ diyor

İLÇE KONGRELERİNDE BAŞKANLARIN TUTUMU:  Değişim mi,  devam mı?
ÇAĞLA GENİŞ
Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) delege seçimleri geçtiğimiz hafta sonu tamamlanırken, gözler 14 Aralık’ta başlayacak olan ilçe kongrelerine çevrildi. Sürece müdahaleleri her zaman parti içinde tartışma konusu olan belediye başkanları süreçteki yol haritalarını büyük ölçüde belirledi. İzmir’de 24 CHP’li belediye başkanından kimi isim telaffuz ederek ‘değişim’ isterken, kimi ise mevut isimlerle devam kararı aldı.
TUGAY’IN ÖNCELİĞİ KOÇ
Karşıyaka’da İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’ın devam etmesini istemeyen bu nedenle sandıkta mavi listelere destek veren Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın ilçe başkan adaylığı için Murat Serdar Koç’u istediği iddia ediliyor. Mavi liste içinde Koç’a yönelik uzlaşı sağlanamazsa kadın aday formülünün gündeme gelebileceği öğrenildi. Buca’da Belediye Başkanı Erhan Kılıç’a, yakın siyasi ekibinden İl Sekreteri Hacer Taş ve İlçe Eski Başkanı Çağdaş Kaya önerileri geldiği öğrenildi. Sandık mesaisinden güçlü çıkan Kılıç’ın isim konusunda henüz bir karar vermediği öğrenildi. Konak’ta Başkan Abdül Batur, İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu’nun devam etmesi yönünde mesaj veriyor. Batur’un yeni bir isim arayışında olmadığı delege seçimlerine de karışmadığı öğrenildi.
İDUĞ’UN GÜNDEMİNDE O İSİMLER VAR
Bornova’da Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un adaylar arasında Ertürk Çapın ve Gürol Türkmentepe isimlerine ağırlık verdiği öğrenildi. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, eski meclis üyesi Pınar Susmuş’un adaylığına yeşil ışık yaktığını ilan etti. Susmuş, veto yerse yeni isimler değerlendirilecek. Sandığa beyaz listelerin damga vurduğu Çiğli’de, Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İlçe Başkanı Mert Özcan’ın yeniden aday olması halinde mevcut başkana tam destek verecek. Karabağlar’da Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun uzun süredir birlikte çalıştığı İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız’la devam etmek istediği ifade edildi. Çeşme’de Belediye Başkanı Ekrem Oran, adaylığını ilk açıklayan ilçe başkanı olan Sait Kavasoğulları’nın devam etmesini istiyor.
ENGİN UZLAŞI ARIYOR O İSİME SICAK
Narlıdere’de Belediye Başkanı Ali Engin’in öncelikli olarak ilçedeki farklı yapıların uzlaşması yönünde mesai harcayacağı öğrenildi. Süreçte tavrı belirleyici olacak Engin’in geçtiğimiz günlerde adaylığını açıklayan ve ilçedeki yapılarla uzlaşı arayan İlçe Sekreteri Serkan Çağlar’a ‘hayır’ demeyeceği öğrenildi. Güzelbahçe’de de Başkan Mustafa İnce, İlçe Başkanı Çağlayan Bilgen’le yola devam kararı aldı. Selçuk’ta da Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in önceliği mevcut başkan Mehmet Karanfil… Sengel’in adaylığa henüz ‘tamam’ demeyen Karanfil’i ikna etmeye çalıştığı öğrenildi. Dikili’de Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mevcut başkan Hasan Altıparmak’la devam kararı aldı. Karaburun’da ilçe eski başkanı Bülent Çumçum’a karşı Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın mevcut başkan Erdal Subaşı’nı desteklediği iddia edildi. Menemen’de ‘değişim’ yaşanacak. Aday olmama kararı alan İlçe Başkanı Serdar Değirmenci’nin yerine Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un masasındaki ilk isim Başkan Danışmanı Ömer Güney.
ÇALKAYA DELEGASYONU BEKLİYOR
Balçova’da Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın herhangi bir isim telaffuz etmediği, delegasyonun kararına göre karar alacağı öğrenildi. Çalkaya’nun uzun yıllardır görevde olan Aygül Eryılmaz’ın devam etmesi halinde hayır demeyeceği öğrenildi. Beydağ’da Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar’ın ‘değişim’ istediği öğrenildi. Yılmazlar’ın ilçe başkanı Mehmet Soğukkuyu yerine yeni bir başkan ve genç ağılıklı bir yönetimin istediği öğrenildi. Ödemiş’te Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in, mevcut başkan Hamdi Halis’le devam etme tavrını açık şekilde ortaya koyduğu belirtildi. Çarşaf liste ile seçimin yapıldığı Foça’da Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün ‘uzlaşı’ aday mesaisinde olacağı öğrenildi. Gürbüz’ün adaylar ile delegasyonla toplantılar yaparak ortak bir ismin olması için çaba harcayacağı ifade edildi. Yönetim içinde Ayla Yılmaz ve İlkay Söylemezoğlu adaylık istiyor. Urla’da Belediye Başkanı Burak Oğuz kongre sürecine nötr… Oğuz’un hiçbir şekilde sürece karışmadığı bir adayının olmadığı öğrenildi. Kemalpaşa’da Başkan Rıdvan Karakayalı’nın bağımsız kaldığı, herhangi bir aday için bastırmadığı, ilçe örgütünün de Karakayalı’nın bu tavrından memnun olduğu öğrenildi. Gaziemir’de Belediye Başkanı Halil Arda’nın mevcut yapının devam etmesine sıcak bakmadığı öğrenildi. Arda’ya yakın isimler sandıkta mavi listelere destek vermişti. Arda’nın muhalefetin aday çıkarmaya hazırlandığı Ali Rıza Türkmen için açık destek vermediği ancak Arda’ya yakın isimlerin Türkmen’e destek vereceği belirtildi. Menderes, Torbalı ve Seferihisar’da belediye başkanlarının önceliğinin mevcut ilçe başkanları olduğu öğrenildi.
 

Diğer Haberler

Karşıyaka ve Alaşehir ‘kardeş şehir’ oldu

Karşıyaka ve Alaşehir ‘kardeş şehir’ oldu

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve Manisa’nın Alaşehir ilçesi Belediy...

Kemanıyla sokakları büyülüyor

Kemanıyla sokakları büyülüyor

İzmir’in tarihi Konak Saat Kulesi önü ve Karşıyaka İskelesinde düzenli sokak kon...

Depremzede çocuklara oyuncak yaptılar

Depremzede çocuklara oyuncak yaptılar

Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan 20 öğrenci, okulun atölyes...

Sahne Tozu’ndan  işveli cilveli bir oyun!

Sahne Tozu’ndan işveli cilveli bir oyun!

Seyircilerin gülmekten oyunu durdurduğu müzikli komedi Bir Şehnaz Oyun Sahne Toz...

Urla Belediyesi can dostlarına sahip çıktı

Urla Belediyesi can dostlarına sahip çıktı

Urla’da soğuk havada kimliği belirsiz kişiler tarafından ormanlık alana bırakıla...

Efes Selçuk'tan Yola Çıkan Yardımlar Yerine Ulaştı 

Efes Selçuk'tan Yola Çıkan Yardımlar Yerine Ulaştı 

Elazığ'da meydana gelen depremin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Efes Selçuk...