İTO’dan kan bağışına destek

İTO, ‘Gelin Kan Kardeş Olalım / İyilik Kanımızda Var’ sloganıyla kan ve kök hücre bağış kampanyası başlattı. İTO Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, kampanya ile 80 bin üyeye uluşmak istediklerini söyledi

İTO’dan kan bağışına destek
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
Her yıl yüzlerce insanın hastalık ve kaza sonrası kan bulunamadığı için yaşamını yitirmesi üzerine Kızılay Ege Bölge Müdürlüğü ile ortak çalışma başlatan İzmir Ticaret Odası’nda (İTO) kan bağış protokolü imzalandı. 30 Kasım’a kadar 15 gün aktif olarak sürecek ve Oda üyesi 80 bin kişiye ulaşmayı hedefleyen kampanya kapsamında protokol imza töreni ardından kurulan kan bağışı aracında üyeler kan bağışında bulundu. Gelin Kan Kardeş Olalım / İyilik Kanımızda Var’ sloganıyla bağışlattıkları kan bağış kampanyası hakkında bilgi veren İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler, atılan imzaların sadece resmi bir belgenin üzerinde kalacak izler olmayacağını söyleyerek hastane odaları, ambulans sirenleri ve acil servisler denilince ilk akla gelen kan bulma sıkıntısının biraz olsun azalması için sözler verdiklerini söyledi. Binlerce kişinin uygun donör beklediği kök hücre bağışlarında da umudu artırarak farkındalık yaratacaklarını anlatan Kızılgüneşler, “Bu noktada söz konusu farkındalığın ilk kıvılcımını tutuşturan 60’ıncı Metal Eşya Grubu Meslek Komitesi’ne duyarlılıklarından ötürü özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum” diye konuştu.
DESTEK ÇAĞRISI
Kızılgüneşler, özel tasarım afişleri, videolar, kısa mesajlar ve sosyal medya çağrılarında ulaşabilen en geniş kesimlere ulaşmak için “Gelin kan kardeş olalım. Çünkü iyilik kanımızda var” dedi. Kişilerin bağış yapmasını en gerçekçi yollarla sağlayabilmek için 80 bin üyeyle aynı anda iletişime geçmek yerine mesajlar ve e-postalar göndererek Kızılay kan bağış merkezlerine yönlendirmenin daha faydalı olacağını anlatan Kızılgüneşler, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Tek gayemiz, bölgemizde her yıl eksikliği görülen 50 bin ünite kanın bulunmasına bir nebze de olsa katkı koymak, verilecek bir tüp fazla kanla kök hücre bağışçısı olarak donör bekleyen pek çok hastaya şifa bulunmasına aracı olmak. Bildiğiniz gibi İTO olarak ekonomik alanda kentimizi ve bölgemizi şaha kaldıracak pek çok projenin hayalini kuruyor, hayatiyetini sağlıyoruz. Ama veciz sözde de olduğu gibi her şeyin başı sağlık. O yüzden bu projeyi de en az diğer ekonomik projelerimiz kadar önemsediğimizi özellikle vurgulamak, çağrımızı kardeş oda, borsa ve derneklerimize de ileterek kampanyamıza destek istediğimiz bilgisini de burada vermek istiyorum.”
KAN SIKINTISINI BİTİRMEK İSTİYORUZ
Kızılay İzmir Kan Merkezi Müdürü Dr. Burak Yurdakul da İTO ile aralarındaki işbirliğinin geçmişe dayandığını söyleyerek protokolle işbirliğini kalıcı hale getirdiklerini dile getirdi. Kan ve kök hücre konusunda kendi kendine yeten bir kent olmak istediklerini belirten Yurdakul, “Bilinçli bir toplum olma yolunda gidiyoruz. İnşallah güzel bir gelecek yetiştirmeye çalışıyoruz ve bunun tohumlarını atıyoruz. Dokuz Eylül ve Ege Üniversitesi hastanelerinde yaşanan kan sıkıntısını bitirmek istiyoruz. Kana ihtiyacı olan birisi kaderiyle baş başa kalıyor. Veren elle alan elin birbirini görmediği bir proje istiyoruz. Kemik iliği nakli bekleyen, özellikle bebek hastalarımıza sağlık götürmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Diğer Haberler

Belediye otobüsü otomobille kafa kafaya çarpıştı

Belediye otobüsü otomobille kafa kafaya çarpıştı

İzmir’in Konak İlçesi’nde belediye otobüsünün bir otomobille kafa kafaya çarpışt...

İzmir'de hava durumu... İzmir'de hafta sonu hava nasıl olacak?

İzmir'de hava durumu... İzmir'de hafta sonu hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den alınan verilere göre İzmir'in kuzey kıyıları ve Çeşme Yarımadası...

Haydi doğa yürüyüşüne

Haydi doğa yürüyüşüne

Kent yaşamına hareket katmak ve fiziksel aktiviteleri teşvik etmek için çalışmal...

Yaşanılacak şehirde yaşananlar

Yaşanılacak şehirde yaşananlar

Erzene Mahallesi’nde 2 ay önce başlatılan kanalizasyon çalışması öylece bırakıld...

Mustafa Arslan “Yapmazsam istifa ederim!”

Mustafa Arslan “Yapmazsam istifa ederim!”

Basına projelerini tek tek açıklayan Arslan, verdiği sözleri yerine getirilmemes...

Tunç Soyer: Üç cemre düşecek

Tunç Soyer: Üç cemre düşecek

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir’in içinde bulun...