İZBAN greve mi gidiyor?

İZBAN’da süren toplu sözleşme iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İşverenin yüzde 12 ile 14’lük zam teklifine karşı, Demiryol-İş yüzde 28 zam talep edince uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Anlaşma sağlanamazsa grev kapıda

İZBAN greve mi gidiyor?
E. ÇAĞLA GENİŞ
Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş İzmir Şubesi ile İZBAN yönetimi, toplu sözleşme iş görüşmelerinde anlaşmaya varamadı. Makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olmak üzere toplamda 338 personeli ilgilendiren görüşmelerde, tarafların anlaşamaması üzerine uyuşmazlık zaptı tutuldu. Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, yüzde 28 zam talebinde bulunduklarını, işverenin ise yüzde 12 ila 14 arasında bir zam önerdiğini açıkladı. İşe yeni başlayan bir makinistin net 1807 lira aldığını kaydeden Ervüz, işverenin en kötü ihtimalle yüzde 25 oranında ücret zammı vermesi gerektiğini dile getirerek, “Tarafsız arabulucu aşamasına gelen süreçte önümüzdeki bir ay olumlu gelişmeler olmazsa, tekrar grev aşamasına geleceğimizi üzülerek belirtiyoruz” dedi.
KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
Değişiklik talep ettikleri 13 idari maddeden sadece 3’ünün işverence kabul edildiğinin altını çizen Ervüz, “Ücret ve eklerinden oluşan taleplerimize karşılık, işveren çıplak ücretlere yüzde 12-14 arasında zam önerdi. Geride bıraktığımız 2 yıl boyunca hiç zam yapılmayan ‘iş güçlüğü, yakacak’ gibi yan ödemelere ise 2 yılda gerçekleşen yüzde 28 oranındaki enflasyonu önerdi. Kaldı ki bu tekliflerini gayri resmi olarak önerdi. Geride bıraktığımız 1 yılda yüzde 18 olarak gerçekleşen ekonomi uzmanlarının ve piyasaların önümüzdeki yıl için yüzde 23-25’lerde beklediği enflasyon oranlarına rağmen, işveren tarafından teklif edilen yüzde 12-14’lük zam önerisinin sendikamız tarafından kabul edilmesi mümkün değil” diye konuştu.
PASİF DİRENİŞ BAŞLADI
Sözleşme görüşmelerinde 60 günün geride kaldığını anımsatan Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, bu süre zarfında ücrete bağlı maddelerde ortaya konulan teklif ile sözleşme görüşmelerinde taleplerin dikkate alınmadığını savundu. Ervüz, “Tarafsız arabulucu aşamasına gelen süreçte önümüzdeki bir ay olumlu gelişmeler olmazsa, tekrar grev aşamasına geleceğimizi üzülerek belirtiyoruz” diye konuştu. Bundan sonraki süreçte, bakanlıkça bir arabulucu atanacak. Arabulucunun da sorunu çözememesi halinde, İZBAN’da grev kararı asılacak. Öte yandan, İZBAN çalışanları, pasif direniş amacıyla yakalarına siyah kurdele taktı.
DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI
İZBAN çalışanları, Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sisteminde hizmet üretiyor. Torbalı-Selçuk hattının açılması ile 40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan İZBAN’da günde 500 bin civarında insan taşınıyor. Bir önceki TİS görüşmelerinde de yüzde 11’lik zam teklifi üzerine anlaşma sağlanamamış ve sendika 8 Kasım 2016’da greve çıkmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, grevi sonlandırmak için hükümeti araya sokmuştu. 8 gün boyunca süren grev Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından sonlandırıldı. İZBAN emekçilerinin talepleri kademeli olarak kabul edildi.
 

Diğer Haberler

Aslan: Bayraklı’da  gönüllere gireceğiz

Aslan: Bayraklı’da gönüllere gireceğiz

Cumhur İttifakı’nın ve AK Partili Bayraklı Belediye Başkanı Ali Aslan, seçim çal...

Durmaz, pazar yeri sorunun çözecek

Durmaz, pazar yeri sorunun çözecek

CHP’nin Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Helvacı’da esnaf ve pazar yer...

Muhtarlara modern muhtarlık müjdesi

Muhtarlara modern muhtarlık müjdesi

Cumhur İttifakı’nın Gaziemir Belediye Başkan Adayı Nazmi Yılmaz, ilçedeki muhtar...

Tunç Soyer projelerini 26 Şubat’ta açıklayacak

Tunç Soyer projelerini 26 Şubat’ta açıklayacak

CHP İzmir Büyükşehir Adayı Tunç Soyer, İzmir projelerini 26 Şubat’ta açıklayacağ...

Başkan Selvitopu KAMİDER üyeleriyle kahvaltıda buluştu

Başkan Selvitopu KAMİDER üyeleriyle kahvaltıda buluştu

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Müteahhitler & İş Ada...

İduğ, Bornova'daki afeti yerinde inceledi

İduğ, Bornova'daki afeti yerinde inceledi

İzmir'deki aşırı yağışlar nedeniyle Bornova Eğridere Mahallesi'nde meydana gelen...