İZBAN greve mi gidiyor?

İZBAN’da süren toplu sözleşme iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İşverenin yüzde 12 ile 14’lük zam teklifine karşı, Demiryol-İş yüzde 28 zam talep edince uyuşmazlık tutanağı tutuldu. Anlaşma sağlanamazsa grev kapıda

İZBAN greve mi gidiyor?
E. ÇAĞLA GENİŞ
Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş İzmir Şubesi ile İZBAN yönetimi, toplu sözleşme iş görüşmelerinde anlaşmaya varamadı. Makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olmak üzere toplamda 338 personeli ilgilendiren görüşmelerde, tarafların anlaşamaması üzerine uyuşmazlık zaptı tutuldu. Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, yüzde 28 zam talebinde bulunduklarını, işverenin ise yüzde 12 ila 14 arasında bir zam önerdiğini açıkladı. İşe yeni başlayan bir makinistin net 1807 lira aldığını kaydeden Ervüz, işverenin en kötü ihtimalle yüzde 25 oranında ücret zammı vermesi gerektiğini dile getirerek, “Tarafsız arabulucu aşamasına gelen süreçte önümüzdeki bir ay olumlu gelişmeler olmazsa, tekrar grev aşamasına geleceğimizi üzülerek belirtiyoruz” dedi.
KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
Değişiklik talep ettikleri 13 idari maddeden sadece 3’ünün işverence kabul edildiğinin altını çizen Ervüz, “Ücret ve eklerinden oluşan taleplerimize karşılık, işveren çıplak ücretlere yüzde 12-14 arasında zam önerdi. Geride bıraktığımız 2 yıl boyunca hiç zam yapılmayan ‘iş güçlüğü, yakacak’ gibi yan ödemelere ise 2 yılda gerçekleşen yüzde 28 oranındaki enflasyonu önerdi. Kaldı ki bu tekliflerini gayri resmi olarak önerdi. Geride bıraktığımız 1 yılda yüzde 18 olarak gerçekleşen ekonomi uzmanlarının ve piyasaların önümüzdeki yıl için yüzde 23-25’lerde beklediği enflasyon oranlarına rağmen, işveren tarafından teklif edilen yüzde 12-14’lük zam önerisinin sendikamız tarafından kabul edilmesi mümkün değil” diye konuştu.
PASİF DİRENİŞ BAŞLADI
Sözleşme görüşmelerinde 60 günün geride kaldığını anımsatan Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, bu süre zarfında ücrete bağlı maddelerde ortaya konulan teklif ile sözleşme görüşmelerinde taleplerin dikkate alınmadığını savundu. Ervüz, “Tarafsız arabulucu aşamasına gelen süreçte önümüzdeki bir ay olumlu gelişmeler olmazsa, tekrar grev aşamasına geleceğimizi üzülerek belirtiyoruz” diye konuştu. Bundan sonraki süreçte, bakanlıkça bir arabulucu atanacak. Arabulucunun da sorunu çözememesi halinde, İZBAN’da grev kararı asılacak. Öte yandan, İZBAN çalışanları, pasif direniş amacıyla yakalarına siyah kurdele taktı.
DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI
İZBAN çalışanları, Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sisteminde hizmet üretiyor. Torbalı-Selçuk hattının açılması ile 40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan İZBAN’da günde 500 bin civarında insan taşınıyor. Bir önceki TİS görüşmelerinde de yüzde 11’lik zam teklifi üzerine anlaşma sağlanamamış ve sendika 8 Kasım 2016’da greve çıkmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, grevi sonlandırmak için hükümeti araya sokmuştu. 8 gün boyunca süren grev Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından sonlandırıldı. İZBAN emekçilerinin talepleri kademeli olarak kabul edildi.
 

Diğer Haberler

Dünya 70,8 milyon mülteci bulunuyor

Dünya 70,8 milyon mülteci bulunuyor

Dünya Mülteciler Günü nedeniyle Mülteci-Der bu duruma dikkat çekmek için açıklam...

Mülteci sayısı  her yıl artmakta

Mülteci sayısı her yıl artmakta

Bugün Dünya Mülteci Günü’ü. Dünyada her geçen gün sayısı gittikçe artmakta olan...

Elektrikte indirim müjdesi

Elektrikte indirim müjdesi

Pancar OSB Yönetimi ile Pancar OSB’de faaliyet gösteren sanayiciler düzenlenen k...

Etiket hilesine zabıta engeli

Etiket hilesine zabıta engeli

Narlıdere Belediyesi zabıta ekipleri denetimlerine hız verdi. Pazaryerindeki tez...

Menemenli galericilere  müjdeli haber geldi

Menemenli galericilere müjdeli haber geldi

Oto galericilerle törende bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy,...

Acente sorunları gündeme geliyor

Acente sorunları gündeme geliyor

TÜRSAB Ege BTK Başkanı Osman Tolga Gencer, Başkan Yardımcısı Kıvanç Meriç, Üye A...