İZBAN krizi kapıda

İzmir’de toplu ulaşımın can damarı olan İZBAN’da, işveren ile sendika arasında süren toplu iş sözleşmesi süreci tıkandı. Yapılan görüşmelerden sonuç alınamayınca sendika, basın açıklaması yaparak, grev ilanını astı

İZBAN krizi kapıda
E. ÇAĞLA GENİŞ
İzmir’in şehir içi ulaşımındaki en büyük yükü taşıyan İZBAN’da, makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olmak üzere toplam 338 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmadı. İşverenin yüzde 12 ile 16 arasındaki zam teklifine karşı, Türk-İş’e bağlı Demiryolu İşçileri Sendikası (Demiryol-İş) yüzde 28 zam talebinde bulundu. 2 yılı kapsayan ve 63 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesi taslağında, taraflar 39 madde üzerinde anlaşmaya vardı. Ancak ücret ile ilgili maddelerde anlaşma sağlanamadı. Sendika ile işveren arasında günler süren görüşmeler arabulucu aşamasında da sonuç vermeyince Demiryol-İş, grev kararı aldı. Sendika, Alsancak Garı’nda basın açıklaması yaptıktan sonra grev ilanını astı. Tarafların görüşme yapmaları için 60 günlük yasal süreleri bulunuyor. Sendika, 2 ay içerisinde uzlaşma olmaması halinde, istediği herhangi bir tarihte, trenleri çalıştırmayabilir.
KAZANIMLARA ULAŞAMADIK
Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, Demiryol-İş Sendikası olarak örgütlü oldukları İZBAN’da 126 gündür sürdürdükleri toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde çalışanları tatmin edecek kazanımlara ulaşamadıklarını belirtti. 126 günlük süre içinde 7’si sendika-işveren arasında, 4’ü tarafsız arabulucu Prof. Zeki Erdut başkanlığında olmak üzere toplam 11 görüşme yapıldığını kaydeden Ervüz, “Sendikanın değişiklik talep etmediği maddelerin çoğunda mutabakat sağlandı. Ancak işverenimiz ücret konusunda günün koşularını, yüzde 25 enflasyonu göz ardı edince toplu sözleşme süreci tıkandı” ifadelerini kullandı. İZBAN işçisinin 7 meslek grubuna ayrıldığını hatırlatan Ervüz, bu gruplardan en yüksek ücret alan grubun 2 bin 619 TL brüt ücret aldığını, en yüksek ücreti alan bu grupta dahi 2 bin 19 TL asgari ücret alan üyelerin mevcut olduğunu söyledi. Ervüz, şöyle devam etti: “Daha az ücret alan arkadaşlarımızın ücretlerini siz düşünün. Sözleşmenin teknik uygulamasında, yeni işe alınanlara uygulanan 1 yıl yüzde 75, 2 yıl yüzde 85 ücret ve eksi kıdem uygulaması nedeniyle 47 arkadaşımız asgari ücret alıyor. 87 arkadaşımız 2 bin 100 TL altında, 36 arkadaşımız 2 bin 100-2 bin 300 TL aralığında ücret alıyor. İZBAN’da en yüksek ücret grubunda çalışan bekar bir arkadaşımız tüm sosyal ödemelerle birlikte ikramiyelerde dahil olmak üzere mevcut vergi diliminde 2 bin 390 TL net ücret alıyor. Bunun yanında asıl çarpıcı olan bin 878 TL net ücret alanların sayısının küçümsenmeyecek boyutta olmasıdır.”
ÜCRETLER AÇLIK SINIRINA YAKIN
Teknik ekibin, makinistlerin, operatörlerin, gişecilerin ve idari personelin aldığı ücretlerin günün ekonomik koşullarında açlık sınırına yakın olduğunu savunan Ervüz, “Yeni sözleşmenin başlangıcı olan 1 Temmuz itibariyle geride bırakılan 6 ayda zaten yüzde 9,2 enflasyon kaybı oluşmuştur. Bu 9,2’lik gelir kaybının üzerine 1 Temmuzdan bu yana geçen 4 aylık sürede yüzde 12,26 enflasyon oluşmuştur. ücretlerimize 1 Ocak 2018’de yapılan son zamdan bu yana yüzde 22,55 ücret kaybımız oluşmuştur. Resmi makamların açıkladığı hedef enflasyon rakamları yüzde 25-30 aralığındayken, ekonomi uzmanlarının tahminleri yüzde 40’ları bulmuşken işverenimizin teklif ettiği yüzde 12-15 ücret zammının sendikamızca kabul edilmesi imkansızdır. Ülkemizin içinde olduğu mevcut ekonomik koşullarda sendika olarak istediğimiz yüzde 28 zam oldukça makul seviyededir. Biz taleplerimizle İZBAN işçisine sınıf atlatıp zenginler kulübü üyeliği sağlamıyoruz. Günde 300 bin kişiyi işine, okuluna, hastaneye ulaştıran İZBAN çalışanları olarak huzurlu bir şekilde çalışacağı ücret talebimiz var. 11 Temmuz’dan bu yana devam eden sözleşme görüşmelerinde bütün yasal aşamaların bitmiş olması nedeniyle hiç istemediğimiz halde sendika olarak İZBAN işyerinde grev kararı almış bulunmaktayız. Başlangıç tarihini ilerleyen günlerde belirleyeceğimiz grevin olmaması için son güne kadar gece-gündüz müzakereye açık olduğumuzu İzmir kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” açıklamasında bulundu.
GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN
Toplu sözleşme sürecini masa başında bitirmek için müzakereye açık olduklarını dile getiren Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldız ise, “Gazamız mübarek olsun diyorum. Asla sermaye düşmanı olmadık. Biz, bize ait olanları almak için yola çıktık. Onları alıncaya kadar da bu onurlu mücadeleyi sürdüreceğiz. Kimse kusura bakmasın. 126 günden bu tarafa bu onurlu mücadele veriliyor. Ben bizzat bu süreci yakından takip ediyorum. Çünkü İzmir’de çok büyük bir kitleye hitap eden İZBAN ve metro çalışanlarının halkımızı mağdur etmemek anlamında hep son günler birtakım kararlar alıyoruz. Geçtiğimiz dönem burada bir grev yaşandı. TCDD’ye ait olan yüzde 50’si de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen İZBAN’da ikinci grev kararını alma aşamasına geldik” dedi.
ELİMİZ HAVADA
Başkan Kocaoğlu’nun grev ilanı asma kararına ilişkin sözlerine yanıt veren Yıldırım, “Mart ayında yerel seçimler var. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ‘Biz geçen dönem itibariyle burada risk aldık, elimizi taşın altına koyduk. Bu dönem de TCDD koysun’ diye bir açıklamada bulunuyor. Bu doğru bir uygulama değil. Sürecin masa başında bitmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim elimiz havada.  Biz yapılan cironun yarısına falan talip değiliz. 1 yıllık enflasyon yüzde 22,5 olmasına rağmen bize öngörülen ücret ortalaması 10 ila 15 civarında. Bir şekilde bu toplu sözleşme sürecini masa başında bitirmek için gece gündüz her konuda müzakere edeceğimizi buradan açıklıyoruz. Bu insanlara ait olan ücretleri almak için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz. Bu gerekiyorsa grev gerekiyorsa eylem olacak” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Çeşme’de 100. yıl coşkusu yaşandı

Çeşme’de 100. yıl coşkusu yaşandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak kurtuluş at...

EÜ’den “Özel Eğitim Şenliği”

EÜ’den “Özel Eğitim Şenliği”

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Engelsiz Ege Birimi ve Bornova İlçe Milli...

Aşıklık kültürü Ege’de yaşatıldı

Aşıklık kültürü Ege’de yaşatıldı

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Enstitüsü ev sahipliğinde AnadoluAşıklar Derneği t...

Bergama’da Müzeler Haftası etkinliği

Bergama’da Müzeler Haftası etkinliği

İzmir’in Bergama İlçesi’nde Müzeler Haftası dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Hük...

Çiğli’de satranç heyecanı yaşandı

Çiğli’de satranç heyecanı yaşandı

Çiğli Belediyesi, “İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl” etkinlikleri kapsamında iki...

Milli mücadelenin 100.yılına özel toplantı

Milli mücadelenin 100.yılına özel toplantı

Milli mücadelenin başlangıcının 100. yılında Uluslararası Rotary 2440. Bölge Fed...