İZBAN’daki yeni sisteme eleştiri

İZBAN’da Artı Para Sistemi’ni eleştiren TMMOB İzmir, “Bu uygulama ile belediye, İzmirlilere ‘Zorunlu olmayan dışarı çıkmasın, kent içi ulaşım hizmetlerini meşgul etmesin’ demek istemektedir” dedi

İZBAN’daki yeni sisteme eleştiri

NİHAT AK

İzmir’in Aliağa ile Selçuk ilçeleri arasındaki 136 kilometrelik hatta işletmecilik yapan İZBAN, yarın “Artı Para” adı verilen yeni sisteme geçecek. Yeni uygulamada yolcular, 25 kilometreye kadar olan seyahatlerini yine 2.86 TL ödeyerek yapabilecek, sonrasında ise sadece gittiği mesafenin ücretini verecek. Yeni sisteme vatandaşların yanı sıra bir tepki de TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’ndan geldi. Yapılan yazılı açıklamada, belediyelerin konforlu ve hızlı bir ulaşım hizmetini en ucuza hatta mümkünse ücretsiz olarak sağlamasının sosyal belediyeciliğin esası olduğuna dikkat çekilerek, “Bu uygulama ile belediye, İzmirli yurttaşlara ‘Zorunlu olmayan dışarı çıkmasın, kent içi ulaşım hizmetlerini meşgul etmesin’ demek istemektedir” denildi.

UYGULAMADAN VAZGEÇİLMELİ

Yeni tarifeyle İZBAN’a binerken ulaşım kartlarından en uzak mesafeye göre para çekileceğini, vatandaşların indikleri istasyondan çıkarken geri yükleme validatörlerine kartlarını okutmalarıyla varsa geri yükleme sağlanacağını, böylelikle hem girişte hem çıkışta validatörler önünde kuyruk ve karmaşa yaşanacağı öne sürülerek, “Kartlarını çıkışta unutkanlık vb. çeşitli sebeplerle validatöre okutamayan vatandaşların parası haksız yere belediye kasasına girecektir. Kent içi ulaşımında özellikle raylı sitemde mesafeye göre ücretlendirme sosyal belediyecilik anlayışıyla bağdaşmayan bir yaklaşımdır. Bu uygulama ile belediye, İzmirli yurttaşlara ‘Zorunlu olmayan dışarı çıkmasın, kent içi ulaşım hizmetlerini meşgul etmesin’ demek istemektedir. Oysaki kent içi ulaşım aynı zamanda kent kültürünün çok önemli bir parçasıdır. İnsanlar kent içinde uzak mesafelere kolaylıkla ulaşamaz, gettolarda yaşamaya zorlanırsa o kentte kent kültürü oluşamaz, yaygınlaşamaz. İZBAN’da uygulamasının yarın başlayacağı belirtilen yeni tarifenin İzmirli yurttaşlarımızın temel hakkı olan ulaşım hakkını kullanmalarında zorluklar çıkaracağı açıktır ve bu nedenle kamu yararına olmayan bu uygulamadan vazgeçilmeli” ifadelerine yer verildi.

50 BİN DESTEKÇİ

Ayrıca Change.org sitesinde uygulamaya karşı başlatılan imza kampanyası 50 bin sınırına dayandı. “İZBAN’da Kilometre Bazlı Fiyat Uygulaması İstemiyoruz” cümlesiyle başlatılan kampanyada, “İzmir Büyükşehir Belediyesi 2018 başında toplu taşıma ücretlerine yaptığı yüzde 10’luk zamdan sonra şimdi de 15.02.2018 tarihinden itibaren İZBAN’da kilometre bazlı fiyat uygulamasına geçileceğini açıkladı. İZBAN’da yarından itibaren mesafeye göre artan ücret ödeyeceğiz. Ücretler 2,86TL - 10,60TL arasında değişecek. 29 Haziran 2014 tarihinde birçok otobüs hattını kaldırarak insanları İZBAN’a mecbur bırakan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnsanları mecbur bıraktığı İZBAN’a fahiş zamlar yaparak vatandaşı mağdur etmektedir. Zamlı fiyatlarla beraber, bu yeni sistemin çalışma şekli ayrıca büyük sorunlara sebep olacaktır. İstasyona girerken kartınızı okuttuğunuz zaman kartınızdan en uzak istasyona kadar olan ücret çekilecek. Varış istasyonundan çıkarken tekrar turnikelerde kartınızı okutacaksınız ve artan ücret kartınıza geri yüklenecek. Bu durum iki ayrı olumsuz sonuca neden olacak. Birincisi; özellikle sabah saatlerinde istasyon çıkışlarında oluşan yoğunluk bir de insanların turnikelerde sıraya girmesiyle daha da artacak, istasyondan çıkmak oldukça uzun vakit alacak. İkincisi; kartınızda gideceğiniz mesafe için yeterli bakiye olsa bile, son istasyona gidecek kadar paranız yoksa İZBAN’a binemeyeceksiniz. Örneğin Aliağa’dan İZBAN’a binecek bir kişi sadece bir istasyon sonra inecek bile olsa, eğer kartında 10,60TL yoksa trene binemeyecek. Vatandaşı mağdur edecek olan bu durumun uygulamaya geçilmeden iptal edilmesini ve şu an kullanılan sistemin devam etmesini istiyoruz” denildi. Kampanyaya destek verenlerse, ücret tarifesinin yüksekliğinden dert yandı.

Diğer Haberler

9’uncu yıl gururu

9’uncu yıl gururu

Halkın doğru habercisi olma yolunda 15 Ağustos 2010’da yayın hayatına başlayan İ...

Sağlıkçılardan Amerika’ya tokat gibi yanıt

Sağlıkçılardan Amerika’ya tokat gibi yanıt

Türkiye’nin ekonomik kriz ortamına sürüklenmesine vatandaşlar dolarlarını bozdur...

Suriyeli esnaftan döviz bozdurma kampanyası

Suriyeli esnaftan döviz bozdurma kampanyası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz bozdurma çağrısına kayıtsız kalmayan...

Üniversite ve STK’lar tek yürek

Üniversite ve STK’lar tek yürek

DEÜ Rektörü Prof.Dr. Hotar, “Bu süreci yönetenlerin şunu bilmesi gerekir ki, dev...

Yurtdışı seyahatleri iptal

Yurtdışı seyahatleri iptal

Son dönemde yaşanan döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı geçtiğimiz günlerde tas...

Yurtdışına döviz çıkaranlar mercek altında 

Yurtdışına döviz çıkaranlar mercek altında 

Türkiye ile ABD ilişkilerinin gerilmesi sonrasında döviz kurlarında yaşanan dalg...