“İzmir hakkını almalı”

İlk ziyaretini memleketi İzmir’e gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nda İzmir’in hizmete ihtiyacı olduğunu belirterek kentin hakkını alması için çalışacaklarını söyledi

“İzmir hakkını almalı”
SULTAN GÜMÜŞ-KENAN YEŞİL
Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nin ilk Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, göreve gelir gelmez ilk ziyaretini memleketi İzmir’e yaptı. Öncelikle havaalanında kendisini bekleyen vatandaşlara seslenen Bakan Pakdemirli, ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na geçen Bakan Pakdemirli, İzmir’in hakkını alması için çalışacaklarını söyledi. Valilik defterini imzaladıktan sonra valilik makamına geçen Bakan Pakdemirli, burada açıklamalarda bulundu. Valilikte konuşan Bakan Pakdemirli, “İzmir benim evim. Valimiz burada görev aldığı günden bu yana misafirperverliğini gösteriyor. 15 Temmuz hain darbe girişimi döneminde de buradaydık. İzmir’imizin güzel ellerde ilk başta bunu söylemek gerekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığını devralarak İzmir’e geldik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a bize bu görevi layık gördüğü için teşekkür ediyorum. Tüm Türkiye’nin bakanıyız ama bir İzmirli olarak Anadolu’ya yapacağımız ilk ziyareti de İzmir’e yapmak istedik. Bunun da büyük bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Pazartesi günü kabine açıklandı. Salı günü itibariyle işe başladık. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü. Tekrar sahalarda en önde hep birlikte olacağız. Burası benim evim. Bir haftadır çocuklarımı görmemiştim. İnşallah gece de çocuklarımızla birlikte olacağım” dedi.
ÇOK ÇALIŞACAĞIZ
Yeni dönemde çok çalışacaklarını vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Bu dönem çok çalışacağız. İyi işler yapacağız. Yeni bir sistemle işlerimiz yürüyeceğiz. Kabinemiz çok dinamik ve yeni sistemde bizi eski prangalardan kurtarıyor. Parlamenter sitemden sonra geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye’yi atağa kaldıracak. Yeni Türkiye eskisinden çok farklı olacak. Yeni Türkiye’nin ilk kabinesi, ilk meclisi, ilk başkanlığı liderliğinde çok çalışacağız. Sorumluluğumuz çok büyük. Allah yardımcımız olsun. İlk önce dua bekliyoruz. İnşallah bizde gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Egemizi, Egemizin incisi olan İzmir’imizi ve tüm Türkiye’de çok çalışacağız. Önümüzdeki günlerde daha sık beraber olacağız. Çünkü sahada olacağız. Tarım ürünleri ile ilgili, hayvancılıkla ilgili, orman ile ilgili tüm konuları konuşacağız” diye konuştu. İzmir’e gelir gelmez ilk icraat olarak Buca’daki orman yangınını incelemek olduğunu dile getiren, Bakan Pakdemirli, bölgeyi havadan inceleme yaptıklarını ve ekiplerin hızlı bir şekilde olaya müdahale ederek balarılı bir çalışma yapıldığını söyledi. Bakan Pakdemirli, bir tane bile ağacın yanmamasını istediklerini belirterek sözlerini tamamladı.
Vali Erol Ayyıldız ise, “Hem hemşerimiz olarak hem de İzmir’imizin ve Ege Bölgemizin evladı olarak görevinde başarılar diliyorum. İlk ziyaretini de 15 Temmuz hain darbe girişiminin sene-i devriyesine yaşadığımız anlamlı günde İzmir’e yapmasından ve kendilerini ağırlamaktan son derece memnunuz” dedi. Bakan Pakdemirli’nin ziyarette, AK Parti İzmir Milletvekilleri, Hamza Dağ, Mahmut Atila Kaya, Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, bürokratlar ve çeşitli STK başkanları ve üyeleri de hazır bulundu.
TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞSIN”
Bakan Bekir Pakdemirli, İzmir Valiliği’nde gerçekleştirilen ziyaretin ardından AK Parti İzmir İl Başkanlığı’nın konuğu oldu. Aralarında İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Necip Nasır, Yaşar Kırkpınar, Atilla Kaya ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’ın da bulunduğu ziyarette yeni bir dönemin başladığı vurgusu yapıldı. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ile Bakan Bekir Pakdemirli ise yapmış oldukları konuşmalarda İzmir’in hizmete ihtiyaç duyduğunu ve yakın zamanda gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerden ümitli olduklarını belirtti. “Seçimi bitirdik herkes işine baksın, Türkiye için çalışsın” diyen Bakan Pakdemirli, “Artık yeni bir sistem var. Elimizdeki ayağımızdaki prangalar gitti, herkes sorumluluk içinde yürürse hiçbir problem yok. Benim hayattaki tüm prensibim şudur; ne iş yaptığınızın önemi yok, yaptığınız işi iyi yaparsanız bir yere gelirsiniz. Ne iş yaptığınızın hiç önemi yok. Yurtdışında kasadaki adam bile mutlu. Ben de hayat boyu önüme ne geldiyse iş yapmaya katkı koymaya çalıştım. 35 proje 2011’de önüme geldi. Tesadüfen Bayraklı’dayken toplantıya girdik. Meclis Başkanımız Binali Yıldırım, ‘Bekir de bundan sonra dosyaya baksın’ dedi. İzmir için katkı koydum” şeklinde konuştu.
“ÇOK ÇALIŞMALIYIZ”
İzmir’in, İzmir’i anlayacak insanlara ihtiyacı olduğunu savunan Pakdemirli, “İzmir’in hizmete ihtiyacı var. Sizlerle AK Parti kurulduğundan beri birlikteyiz. Birçok başarıya imza attık. Bugün dünden daha fazla çalışmamız lazım. Bugün farklı bir sistem var. 21. yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olabilir. Ben dünyayı da dolaşabilirim ama İzmir’den başka gelip oturacak, dinlenecek bir yer göremiyorum. İzmir o kadar güzel bir yer ki bütün bu çarpık yapıya rağmen doğasıyla, medeni insanlarıyla dünyanın en güzel kentlerinden birisi. Eğer bu partideysek, hizmet üretecek iddiamız varsa daha çok çalışmalıyız. Önümüzde yerel seçimler var. Parlamenter sistemden başkanlık sitemine geçtik. Bazıları diyor ki ‘Seçimi AK Parti kaybetsin parlamenter sisteme geri dönelim.’ Bizim işte bu nedenden dolayı ezici bir üstünlükle seçimi almamız lazım” açıklamasında bulundu.
“BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEK”
Pakdemirli, açıklamasına şu şekilde devam eti: “Bakanlıkta daha yeniyiz. Eskiden bir şey yapmanız gerekse yasa çıkarmanız gerekiyordu. O tarz prangalardan kurtulduk. Şimdi bir kararname yetiyor. Bizlerin artık görevdeki kişiler olarak asla ve asla bahaneye yerimiz yok. Geçmiş başarılar geleceğin garantisi değil. Bugünkü beklentiler çok yüksek. Daha çok başarıya imza atmamız gerekiyor. Değerli başkanımın (Aydın Şengül) Ankara’da bir evi var artık. Bir teşkilatın Ankara’da ne kadar çok temsilcisi varsa o kadar iyidir. İzmir buradan hakkını almalı. Şu an görünen tabloya göre İzmir fazlasıyla hakkını aldı. Cumhurbaşkanımıza bu görevi bana verdikleri için teşekkür ediyorum. Bu sorumluluk ağır bir sorumluluk. İnşallah başarılı olacağız. Üreticimizi ezmeden, tüketicileri de enflasyona yedirmeden hepsinde iyi noktaya geleceğiz. İşimiz zor. Zoru yapacağız imkansız da zaman alır.”
“KENDİSİ İŞ ÜRETİR FAZLA KONUŞMAZ”
AK Parti İzmir İl Başkanı Şengül ise “Kendisi İzmir teşkilatında olduğu için bakan olduktan sonra ilk ziyaretini doğal olarak İzmir’e yaptı. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Meclis Başkanımıza teşekkür ediyoruz İzmir’e böyle bir bakanlık verdikleri için, yol arkadaşımıza böyle bir görev verdikleri için. Bir kentte bakan olunca sorunları çok daha rahat çözebiliyorsunuz. Geçmiş dönemde de Binali Yıldırım bakanlık ve başbakanlık yapmıştı. Ulaştırmaya ilgili hemen hemen her şeyi çözdük. İzmir aslında görünmeyen bir tarım şehri. Ege Bölgesi tarım katma değerinin yüksek olduğu bir bölgedir. Biz de tarımla iç içeyiz. Orman alanları Ege’de çok daha fazladır. Sayın Bakanımızı geçmişten tanıyorsunuz. 2011’de beraber milletvekili adayı olduk. Beraber koşturduk. 35 projeyi hazırlarken Bakanımızın büyük katkısı var. Kendisi iş üretir, fazla konuşmaz. Bu da bizim için son derece memnun edici bir şeydir. Meclis Başkanımız zaten İzmirli, artık bizden biri. Hep beraber bir aile olacağız” diye konuştu.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir ziyaretinde ‘İzmir Tarım ve Orman Sektör Buluşması’na katıldı. İzmir’deki kamu kurum ve kuruluşları ile Bakanlık görev alanlarında faaliyet gösteren odalar, birlikler ve sivil toplum kuruluşları toplantıda yer aldı. Tarım ve orman sektörünün paydaşları sorunlarını toplantıda dile getirdi. Toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, “Tarım ve orman sektörlerinin paydaşlarıyla bir arada olmaktan dolayı çok mutluyum. 24 Haziran seçimlerinde yeni bir sisteme geçtik. Artık Türkiye başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Eskisi gibi elimizde ayaklarımızda prangalar yok. Yeni sistem ile çok şey değişti. Bürokrasimiz çok hızlı olacak. Çok daha iyi işler olacak. Bakanlık bürokratlarımız çok etkin. Yeni sistemle bürokrasimize özel sektörü mantığı getirmek istiyoruz. Kamu daha efektif hale gelecek. Daha iyi çalışma yolları bulunacak. Kamunun daha güzel çalışmaları olacak” dedi. Tarım konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli, Ege Bölgesi ve İzmir’in verimli topraklara sahip olduğunu söyledi. Verimli toprakların iyi kullanılması gerektiğini dile getiren Bakan Pakdemirli, “Karşılaşılan sorunları hızlı çözümler üreteceğiz, uygulama aşamalarına hızlı hareket kabiliyet sağlayacağız. İzmir ve Ege Bölgesi olarak verimli topraklara sahibiz. Ancak bu verimli topraklardan istediğimizi alıp almadığımızı bilmiyoruz. Tarımsal ihracat rakamlarına baktığımızda Ege Bölgesi Türkiye ihracatının yüzde 20’sini karşılıyor. İzmir ise tek başına yüzde 15 tarımsal ihracat gerçekleştiriyor. Ege’nin ihracat rakamlarına baktığımızda 4 milyar dolar yaklaşmış durumda. İzmir ise 2.5 milyar dolar ihracat rakamlarına ulaşmış. Biz buna daha fazla katma değerli hale getirmeliyiz. Daha fazla gelir imkanları sağlamalıyız. Toprağı olmayan ülkeler bizden daha güzel işler yapmak peşinde koşuyorlar. Konya kadar ülkeler neredeyse Türkiye kadar gelir milli gelir elde ediyor. Bunun yarısını da tarımdan elde ediyor. Biz elimizdeki olan hazineyi daha da iyi kullanma yollarını bulmalıyız” diye konuştu.
TOPLANTIDA TALİMAT VERDİ
Yeni dönemde üreticiyi ezdirtmeyeceklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Çalışma prensibimiz ‘Zoru hemen başarırız. İmkansız biraz zaman alır’ olacak. Biz iddialı olmak zorundayız. Yeni sistem bunu gerektiriyor. Üreticiyi ezdirmemenin yollarını arayacağız. Yapısal sorunlar var. Bunları birer birer çözeceğiz. Bunların çözümü için sektör temsilcileri ile buluşmayı İzmir’den başladık. Beni her yerde göreceksiniz. Her ürünün rekolte açıklamalarında, her yerde ben mutlaka sizlerle birlikte olacağım. Hayatımız boyunca ana gelir olarak olmasa da tarımın hep içinde olduk. Her şeyi biliyoruz diye bir şey yok. Ama öğrenmekten çekinmiyoruz. Burada sektör sorunlarını dinlemek istedik. Tüm bürokrasimiz burada sizlerden gelenler rapor edilecek. Tarım Bakanlığı olarak çok iş yapıldı. Ama yeni sistemde çok daha iyi işler yapacağız. Çünkü yeni sistemin ilk kabinesi olarak biz bunları yapmakta mükellefiz. Yapmazsak millete karşı, üreticiye karşı, tüketiciye sorumluluğumuz var. İşlerimizi sürdürülebilir hale getirerek tarım ürünlerini spekülasyondan bağımsız hale getireceğiz” diye konuştu. Tarım ihtisas bölgeleri kurulması konusunda toplantıda talimat veren Bakan Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı: “Sizlerin huzurunda talimat veriyorum hemen bu ihtisas bölgeleri ile ilgili hızlı bir şekilde çalışmaları başlayalım. Bunların organize olması için ne gerekiyorsa yapılmaya başlansın. Farklı gelir imkanları bulmak gerekiyor. Yurtdışında hangi ülkeler hangi ürünlerde o işi iyi yapıyorsa bizzat giderek incelemeler yapacağız. Bunları rapor edeceğiz. Her yerden rapor geliyor. Ama en önemli raporlar köydeki üreticiden gelecek. En önemli bilgi, veri üreticilerden gelecek.” Sözlerini orman ile ilgili açıklamalarla sürdüren Bakan Pakdemirli, şöyle konuştu: “Tarım ve orman artık bir olmak zorunda.  Zamanında bir aradaydı. Su ile toprağı birbirinden ayırmazsınız. Eskisinden daha iyi, daha dinamik daha dinamik yönetim sistemi içinde çalışacağız. Orman bakanlığı olarak 2023 hedefi olarak 7 milyar fidan hedefi var. 4.1 milyara geldik. Biraz daha gayret edersek bu rakama ulaşacağız. Dün ne yazık ki Buca’da küçük bir orman yangını vardı. Hızlı bir müdahale oldu. Orman yangınlarında müdahalede en hızlıyız. Daha iyi olmanın yollarını bakacağız. Orman köylülerinin de daha iyi verim elde etmesini sağlayacağız.”
HALKA SESLENDİ
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, memleketi İzmir’e ilk ziyaretini gerçekleştirerek Adnan Menderes Havalimanı’nda halka hitap etti. Hitabından önce dün Buca’da meydana gelen yangın bölgesini helikopterle inceleyen Bakan Pakdemirli, alandaki konuşmasında “Türkiye 24 Haziran seçimleriyle eski bir devri kapatmış, yeni bir devri açmıştır. Parlamenter sistem denilen ve ellerimize prangayı vurmuş olan sitem geride kaldı. Türkiye’nin enerjisini israf eden, ağırlığını taşıyamadığı çok açık olan sistemden kurtulmuş oldu ve sistem arşivdeki yerlerini almış oldu. Şimdi yepyeni bir dönem başlıyor. 21. yüzyılı fırsat yılı olarak görmemiz gerekir. Bizim gibi bir mirasa sahip toplum, yeniden bölgenin ve küresel ekonomisinin adayı olmaya adayız. Bizi böldüler zamanında eski sistemde. Sunni, Alevi, Kürt, Türk, laik, anti laik, başörtülü, başörtüsüz diye. Yeni sistemde böyle bir şey yok” diye konuştu. Bakan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreve davet edildiğimiz akşam, Cumhurbaşkanımız bana şunu sordu; ‘Bekir senin bir sürü görevin var, böyle bir görev de var ne yaparsın?’ dedi. ‘Bu ne büyük devlettir ki ailemize ikinci kez milletimize hizmet etme şansı tanıdı. Emrinize amadeyim’ dedim. Yüce Allah’ın yardımı ve sizin desteğinizle Türkiye tarımını geliştirmek, büyütmek, daha verimli hale getirmek için var gücümle çalışacağım. Çalışan, üreten çiftçiye, köylüye özgüven kazandıran, yeni dönemde üretime teşvik veren güçlü yönetim mekanizması ile geliyoruz. Kendini tekrarlayan, yeni sisteme adapte olmayan kimselerle de yolumu ayırmakta çekince görmem. Akılla, azimle, sorunları hep birlikte çözeceğiz. Tüm milletimizin bana güvenmesini istiyorum.”

Diğer Haberler

“Seçmen artık  kutuplaşma istemiyor”

“Seçmen artık kutuplaşma istemiyor”

Çeşme’de, Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı ziyaret ederek, tebrik eden CHP İzmir Mi...

İzmir’in şefleri şölen yaşattı

İzmir’in şefleri şölen yaşattı

Hilton İzmir’de düzenlenen “FnB Masters” (yiyecek-içecek) yarışması renkli görün...

Deneyimlerden  yararlanacak

Deneyimlerden yararlanacak

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve yönetim kurulu üyeleri, Bornova Be...

AK Parti Karabağlar’dan  Selvitopu’na ziyaret

AK Parti Karabağlar’dan Selvitopu’na ziyaret

AK Parti Karabağlar meclis üyeleri, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvito...

MHP’li Şahin: Hasan  Tahsin ismi verilsin

MHP’li Şahin: Hasan Tahsin ismi verilsin

İzmirli Tarih Araştırmacısı Yazar Yaşar Aksoy’un tarihi belgelerle Şehit Hasan T...

Başkan Aksoy: 176 adet gayrimenkulü geri alacağız

Başkan Aksoy: 176 adet gayrimenkulü geri alacağız

Menemen Belediye Başkanı Aksoy, Menemen Belediyespor bünyesinde 176 adet gayrime...