İzmir’de 29 Ekim coşkusu

İzmir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’nci kuruluş yıldönümü heyecan ve umutla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere büyük bir coşku hakimdi

İzmir’de 29 Ekim coşkusu
E. ÇAĞLA GENİŞ
Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’nci kuruluş yıl dönümü, İzmir’de heyecanlı anlara sahne oldu. Programın startı, İzmir Valiliği’nde verildi. Vali Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, valilikte tebrikleri kabul etti. Protokol daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na geçti. Heyecan, umut ve coşkunun bir arada yaşandığı meydanda ilk önce; Vali Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, üstü açık araçla tören alanından geçerek halkı selamladı. Törene, İzmir’in CHP ve AKP’li milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalara yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, halk oyunları ve zeybek gösterilerini ilgiyle izledi. Kutlamalarda,  belediye çalışanlarından farklı sivil toplum örgütü temsilcilerine kadar geniş bir yelpazede geçit töreni oldu. Vatandaşlar ellerindeki bayrakları sallayarak geçit töreni sırasında büyük coşku yaşadı. Törende coşkunun yanı sıra güvenlik önlemlerinin de ön planda olduğu görüldü.

GÜNÜN KONUŞMASI VALİ AYYILDIZ’DAN
Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kutlama mesajı okundu. Ardından kürsüye çıkarak kutlama konuşmasını yapan Vali Erol Ayyıldız, Cumhuriyet’in ilanının 95’nci yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyleyerek, “Cumhuriyetimizin ilanın 95’nci yıl dönümünü gurur ve coşku içinde kutluyoruz. Bu anlamlı günde tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Bu toprakları bize vatan kılmak için kesintisiz sürdürdüğümüz mücadelenin her bir aşamasında şehit olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün ecdadımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Aziz milletimizin ve kahraman ordusunun Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alması ile yürütülen mücadele, binlerce şehit verilerek çok zor şartlar altında kazanılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile Türk milleti modern dünyanın üyesi olmanın haklı gururunu tatmıştır. Türk milleti olarak bunun haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
“Türk milleti olarak bölücü tehditlere karşı uyanık olmalıyız” diyen Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizi sürekli kılmanın her alanda görev ve sorumluluklarını bilen bir toplumla mümkün olduğunu unutmamalıyız. Yüksek değerlerimize sahip çıkmaya, birbirlerimize kenetlenemeye, birlik ve beraberliği sürdürmeye devam etmeliyiz. Milletimiz ve devletimiz bugün geçmişin şartlarıyla kıyaslanmayacak derecede imkan ve kabiliyete sahiptir. DAEŞ, PKK, ve FETÖ gibi örgütlerin hedefi olmamızın sebebi budur. Türkiye Cumhuriyeti, siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri alanlarda ne kadar güçlü olduğunu herkese göstermiştir. Kurtuluş savaşını kazanarak bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi şükranlarımızla yad ediyoruz.”
 

Diğer Haberler

Üreticiye destek  çağrısı yinelendi

Üreticiye destek çağrısı yinelendi

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat “Çam Fıstığı Araştırma ve Koruma Enstitüsü Ku...

Kadifekale’de “Üretici Pazarı” açılıyor

Kadifekale’de “Üretici Pazarı” açılıyor

Seçim çalışmaları sırasında her ilçede üretici pazarı açmayı hedeflediklerini sö...

Çeşme'nin kardiyoloji uzmanı sorunu geçici olarak çözüldü

Çeşme'nin kardiyoloji uzmanı sorunu geçici olarak çözüldü

25 yıldır hizmet veren Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesinde, ilk kez bir u...

Tatilci de turizmci de tatil kararını bekliyor

Tatilci de turizmci de tatil kararını bekliyor

Turizm sektörü, Ramazan Bayramı’nda iç pazarda yaşanan hareketliliğin, Kurban Ba...

Okul kantinlerinde yeni dönem

Okul kantinlerinde yeni dönem

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk, 16 Eylül’den itibaren kantinlerde ‘Okul Gıdası’ l...

Kanser riskinde sigarayı solladı  

Kanser riskinde sigarayı solladı  

İngiltere’de, obezitenin kansere yakalanma riskini sigaradan daha fazla artırmas...

Beklenmedik bir hata oluştu!

Beklenmedik bir hata oluştu!

Teknik rapor oluşturuldu. En kısa sürede çözülecektir.
Geri dön