İzmir’de 29 Ekim coşkusu

İzmir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’nci kuruluş yıldönümü heyecan ve umutla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenlere büyük bir coşku hakimdi

İzmir’de 29 Ekim coşkusu
E. ÇAĞLA GENİŞ
Türkiye Cumhuriyeti’nin 95’nci kuruluş yıl dönümü, İzmir’de heyecanlı anlara sahne oldu. Programın startı, İzmir Valiliği’nde verildi. Vali Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, valilikte tebrikleri kabul etti. Protokol daha sonra Cumhuriyet Meydanı’na geçti. Heyecan, umut ve coşkunun bir arada yaşandığı meydanda ilk önce; Vali Erol Ayyıldız, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Recep ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, üstü açık araçla tören alanından geçerek halkı selamladı. Törene, İzmir’in CHP ve AKP’li milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamalara yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, halk oyunları ve zeybek gösterilerini ilgiyle izledi. Kutlamalarda,  belediye çalışanlarından farklı sivil toplum örgütü temsilcilerine kadar geniş bir yelpazede geçit töreni oldu. Vatandaşlar ellerindeki bayrakları sallayarak geçit töreni sırasında büyük coşku yaşadı. Törende coşkunun yanı sıra güvenlik önlemlerinin de ön planda olduğu görüldü.

GÜNÜN KONUŞMASI VALİ AYYILDIZ’DAN
Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kutlama mesajı okundu. Ardından kürsüye çıkarak kutlama konuşmasını yapan Vali Erol Ayyıldız, Cumhuriyet’in ilanının 95’nci yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyleyerek, “Cumhuriyetimizin ilanın 95’nci yıl dönümünü gurur ve coşku içinde kutluyoruz. Bu anlamlı günde tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum. Bu toprakları bize vatan kılmak için kesintisiz sürdürdüğümüz mücadelenin her bir aşamasında şehit olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün ecdadımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Aziz milletimizin ve kahraman ordusunun Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alması ile yürütülen mücadele, binlerce şehit verilerek çok zor şartlar altında kazanılmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile Türk milleti modern dünyanın üyesi olmanın haklı gururunu tatmıştır. Türk milleti olarak bunun haklı gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ
“Türk milleti olarak bölücü tehditlere karşı uyanık olmalıyız” diyen Ayyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimizi sürekli kılmanın her alanda görev ve sorumluluklarını bilen bir toplumla mümkün olduğunu unutmamalıyız. Yüksek değerlerimize sahip çıkmaya, birbirlerimize kenetlenemeye, birlik ve beraberliği sürdürmeye devam etmeliyiz. Milletimiz ve devletimiz bugün geçmişin şartlarıyla kıyaslanmayacak derecede imkan ve kabiliyete sahiptir. DAEŞ, PKK, ve FETÖ gibi örgütlerin hedefi olmamızın sebebi budur. Türkiye Cumhuriyeti, siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri alanlarda ne kadar güçlü olduğunu herkese göstermiştir. Kurtuluş savaşını kazanarak bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi şükranlarımızla yad ediyoruz.”
 

Diğer Haberler

Çiğli Belediyesi meclisine Bakan gücü

Çiğli Belediyesi meclisine Bakan gücü

Türk siyasetinin önemli isimlerinden eski Kültür Bakanı Prof.Dr. Suat Çağlayan,...

Doğan’dan trafiği  rahatlatacak projeler

Doğan’dan trafiği rahatlatacak projeler

Karabağlar’daki alt yapı, trafik ve otopark sorunlarının farkında olduklarını ve...

Güzelbahçe  seferleri artacak

Güzelbahçe seferleri artacak

Güzelbahçe’den Konak’a vapuruna binen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce,...

Tekel fabrikası sanat üretecek

Tekel fabrikası sanat üretecek

Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci, Alsancak’taki Tar...

TED Aliağa  Koleji’ne ödül

TED Aliağa Koleji’ne ödül

Child Art Academy tarafından bu yıl 11’ncisi düzenlenen Uluslararası Çocuk Resim...

Su kaynakları  iyi korunmalı

Su kaynakları iyi korunmalı

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr....