İzmir'de barış masasına yoğun ilgi

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, imar barışı için şu ana kadar 3 milyon kişinin başvuruda bulunduğunu, İzmir’de ise 1 milyon 500 bin kişinin imar barışından yararlanmasını beklediklerini söyledi

İzmir'de barış masasına yoğun ilgi
KENAN YEŞİL - ÖZEL HABER
Türkiye genelinde 13 milyon konutun imar ve iskan sorununun çözülmesi hedeflenen imar barışı yoğun ilgi görüyor. Şu ana kadar Türkiye genelinde 3 milyona yakın kişinin sorunlarının çözümü için başvuruda bulunurken İzmir’de ise 1 milyon 500 bin kişinin imar barışından yararlanması bekleniyor. Öte yandan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İzmir Ticaret Odası’nda (İTO) barış masası kurdu. İTO ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden görevli personellerin yer aldığı masada yapı kayıt belgesi vermek de dahil olmak üzere imar barışı ile ilgili bilgilendirme yapıldı. İmar barışı konusunda vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirten Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, 80 bin üyesi olan İTO’da barış masası kurduklarını söyledi. Selahattin Varan, önümüzdeki günlerde Ege Bölgesi Sanayi Odası’na(EBSO) da barış masası kurulacağını dile getirirken talep gelmesi durumda diğer kurumlarda da barış masasının kurulabileceğini söyledi.
3 MİLYON BAŞVURU
İmar barışına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, “İzmir özelinde kaç kişinin imar barışı için başvuru yaptığını konusunda net bir rakam şimdi söyleyemiyoruz. Çünkü başvurular e-devlet üzerinden yapıldığı için bilgiler bakanlık sitemine gidiyor. Ancak Türkiye genelinde 3 milyon kişi imar barışı için başvuruda bulundu. İmar barışı için vatandaşlarımızın ilgisi devam ediyor. İzmir’de de 1 milyon 200 bin ila 1 milyon 500 bin arasında başvuru olmasını bekliyoruz. İTO’da da barış masamızı kurduk. Bir hafta veya on gün boyunca vatandaşımızı ne kadar hizmet edebilirsek orada olacağız. Aynı zamanda Karabağlar’da, Narlıdere’de barış masamız var. Foça, Urla gibi tatil bölgelerinde de barış masalarımız var. Yani lüzumlu olan her yerde hem eğitim toplantıları yaptık hem de bilgilendirme toplantıları yaptık. İl müdürlüğümüzde 25 tane masamız var. Önümüzdeki günlerde de personelimiz yeterse EBSO’da da barış masası kuracağız. Talep geldiği sürece başka kurumlarda da imar barışı masası kuracağız. Gün geçtikçe vatandaşımız bilinçleniyor. Vatandaşımız bilinçlendikçe kendileri internet üzerinden bu işlemleri yapıyorlar” diye konuştu.
BARIŞ MASASINA YOĞUN İLGİ
İTO’da kurulan barış masasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İmar barışı konusunda sorusu olan ve bilgi almak için İTO’ya akın etti. İTO binasının girişinde kurulan barış masası vatandaşların yoğun ilgisi nedeniyle daha sonra İTO çok amaçlı toplantı salonu alındı. Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü Proje Şube Müdürü Murat Çağıl, vatandaşların sorularını yanıtladı. İTO’da kurulan barış masasına ilginin çok büyük olduğunu söyleyen Çağıl, “Vatandaşların sorularına yetişmekte zorlandık. Bir hafta boyunca İTO’da olacağız. Saat 13.00 ile 16.00 arasında vatandaşlarımızın sorularını cevaplayacağız. Bilgilendirmenin dışında işlem yapılmadı. Hiçbir kurumda işlem yapılmıyor. Bu konuda yetkilendirilmiş kurum ve kuruluş yok. Biz sadece mevzuat konusunda bilgi veriyoruz. Kaymakamlıklar talep ettikçe kurumlarda görevlendirme yapıyoruz” dedi.

Diğer Haberler

Mezarı açıldı! 'Başka kimsenin canı yanmasın'

Mezarı açıldı! 'Başka kimsenin canı yanmasın'

İzmir'in Torbalı ilçesinde doğumdan 27 gün sonra hayatını kaybeden 25 yaşındaki...

Çeşme'de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri

Çeşme'de Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri

İzmir’in Çeşme ilçesinde belediye, 16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası neden...

Başkan Soylu muharrem orucu iftarına katıldı

Başkan Soylu muharrem orucu iftarına katıldı

Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen ifta...

Karşıyaka'da iki muhteşem konser

Karşıyaka'da iki muhteşem konser

Karşıyaka Belediyesi Bostanlı Suat Taşer Sanat Merkezi, bu hafta iki özel konser...

İZTO ile MÜSİAD'tan işbirliği

İZTO ile MÜSİAD'tan işbirliği

Gelecekte ülkelerin değil kentlerin öne çıkacağını görerek özel projeler hazırla...

Çeşme'nin en güzel kavunu seçildi

Çeşme'nin en güzel kavunu seçildi

İzmir'in Çeşme ilçesinde belediyenin gerçekleştirdiği 4. Ovacık Tarım ve Sakız K...