İzmir’e Çin bereketi

Uluslararası İzmir Fuarı ile İzmir’e akın edecek Çinliler, turizmcilerin yüzünü güldürecek. Ancak Uzak Doğu’dan İzmir’e direkt uçuşların olmaması ise düşündürüyor. Karaca Otel İşletme Müdürü Şentürk, “İzmir’de son zamanların en büyük turist hareketliliği yaşanacak” dedi

İzmir’e Çin bereketi
NURETTİN BAKİ-ÖZEL HABER
Uluslararası İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yıl ki onur konuğu ülkesi; son dönemde ABD ile yaşadığı ticaret savaşlarıyla gündemde olan Çin Halk Cumhuriyeti. Dünyanın en büyük ekonomisi olmak için ABD ile amansız bir mücadeleye giren Çin, 6-15 Eylül tarihlerinde Uzak Doğu kültürünü İzmir’e taşıyacak. Öte yandan Çin’in İzmir’e onur konuğu ülke olması birçok sektörde olduğu gibi İzmirli turizmcileri sevindirdi. İzmir turizmini gazetemize değerlendiren İzmir Karaca Otel İşletme Müdürü Burhan Şentürk, Çin’in nüfusu açısından değerlendirildiğinde çok büyük bir potansiyel olduğunun altını çizdi. Çin’in İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu olmasının İzmir’de ziyaretçi sayısının arttıracağını söyleyen Şentürk, “Şehir merkezindeki otellere mutlaka takviye olacak” dedi. Yaz döneminde Çeşme’deki otel fiyatlarının yüksekliğinden dolayı tatilcilerin İzmir şehir merkezinde konakladığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Şentürk, son zamanlarda popülerliği artan Alaçatı Ot Festivali’nin uluslararası boyuta taşınmasına ramak kaldığını, kışın boş kalan tesisleri ciddi oranda beslediğini savundu. İzmirli turizmcilerin en büyük sıkıntısının ise İzmir’e direkt uçuşların olmaması olarak değerlendiren Şentürk, İzmir’e daha çok iş gezisi için gelen ziyaretçilerin konaklandığını bildirdi.ÇİN ÇOK BÜYÜK BİR POTANSİYEL
Uzak Doğu pazarının İzmir’e fuarlar vasıtasıyla fazlaca ilgi duyduğunu vurgulayan Şentürk, Çin’in onur konuğu olarak İzmir’e gelecek olmasıyla İzmir’de son zamanların en büyük turizm hareketliliği sağlayacağını savundu. Şentürk, “Uluslararası İzmir Fuarı’nda Çin’in onur konuğu ülke olması diğer geçmiş fuarlardan çok daha hareketli bir dönem olacak. Çin nüfusu açısından değerlendirildiğinde çok büyük bir potansiyel. Hem ticari hem de turizm faaliyetleri ve tatil konsepti açısından yıl içinde gerçekleşen pek çok fuara, Uzak Doğu pazarından İzmir’e fazla ilginin olduğu bir gerçek. En basitinden Mermer fuarı özellikle Çin menşei firmaların yatırımcıların çok ilgi gösterdiği yüksek katılım sağladıkları bir fuar. İzmir Uluslararası Enternasyonal Fuarı, diğer ticari fuarlardan ayrıldığından beri daha kültürel amaçlı değerlendirdiğimizde diğer ülkelerin katılım sağladığı, kendilerini orada kültürel olarak temsil ettikleri geleneği devam eden uluslararası iyi bir fuar. Çok uzun yıllar önce İzmir’in bir ay fuar düzenlediği zamanlarda İzmir bu konuda özellikle pek çok ülkeden çok sayıda ziyaretçi ağırlıyordu. Ticari fuarlar kendi içinde ayrıldıktan sonra fuar 10 güne düşürüldü. Bu sene Çin’in onur konuğu ülke olarak katılıyor olması burada ziyareti arttıracaktır. Şehir merkezindeki otellere mutlaka takviyesi olacak. Organizasyonu düzenleyen İZFAŞ’ın da girişimleri doğrultusunda tesislerde konaklama sayılarının yüksek olacağı beklentisi içerisindeyiz. Biz de İzmir’deki hemen hemen bütün oteller gibi İZFAŞ’ın partner otellerinden bir tanesiyiz. Davet ettikleri katılımcıların tamamını İZFAŞ partner otellerinde konaklıyor. Çin, İzmir’e katılımcılar nezdinde katkı sağlayacaktır. İzmir’e o dönemde mutlaka, son dönemlerdeki gerçekleşmiş fuarların çok üstünde hareketlilik getirecektir” ifadelerini kullandı.
TEK SIKINTI DİREKT UÇUŞ
Tek sıkıntının İzmir’e direkt uçuşların olmaması olduğunu söyleyen Şentürk, “İşin bir diğer boyutu da münferit olarak bu fuar vasıtasıyla Çin’in de orada yaptığı bir takım tanıtımlarla münferit ziyaretler gerçekleştirecek Çinli vatandaşların buraya ziyaret sayılarını arttırabilir. Buradaki tek sıkıntı direkt uçuşun olmaması. Direkt uçuşların olmamasından ötürü diğer katılımcılar gibi Çinliler de İstanbul üzerinden aktarmalı gelmek durumunda kalacak. Bizim en büyük problemimiz maalesef bu. Direkt uçuşlar alamadığımız için İzmir’e ziyaretçi gelen Uzak Doğu genelindeki insanların sayısı genel olarak çok yüksek seviyelerde değil. Biz biraz daha kültür turizm ağırlıklı Uzak Doğu misafirlerin bakış açısını değerlendirirsek direkt uçuşların yılın tamamında sayıları artıracağı beklentisi içerisindeyiz. Yıllardır bunun için çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
KARŞILIKLI BİRBİRLERİNİ BESLİYOR
Son zamanlarda Çeşme’deki otel fiyatlarının yüksek olmasından dolayı tatilcilerin ve turistlerin şehir merkezindeki otellerde konakladığı yönündeki iddiaları da değerlendiren Şentürk, Çeşme ve İzmir şehir merkezindeki otelleri kıyasladı. Dönemsel olarak destinasyonların birbirlerini beslediğini söyleyen Şentürk, kışın İzmir şehir merkezinde gerçekleşen fuarlar dolayısıyla kente gelen ziyaretçi ve katılımcıların Çeşme’ye de yaradığını söyledi. Aynı şekilde yaz döneminde Çeşme’ye akın eden tatilcilerin, talepten kaynaklana otel fiyatlarının yüksek ve mesafenin de kısa olmasından dolayı şehir merkezindeki otellerde kaldığını bildirdi. İzmir şehir merkezinin ağırlıkla iş seyahatleriyle beslediğini belirten Şentürk, “Ağırlıkla Ankara ve İstanbul’un ağırlıkla beslediği iş seyahatleriyle yoğunlaşan bir İzmir şehir merkezi otelciliği söz konusu. Finans merkezi olan İstanbul’un İzmir’deki sanayi bölgelerini, firmaları ve buradaki kurumları ziyaret etmek amaçlı şehir merkezine çok fazla seyahat olur. Özellikle bürokratik organizasyonların merkezi olan Ankara, kamu kuruluşları üzerinden İzmir’e konaklama sağlıyor. Mermer Fuarı, Gelinlik Fuarı, Tarım Fuarı, Makine Fuarı gibi fuarlar İzmir’e yurt dışından çok sayıda ziyaretçi, yatırımcı ve yüksek sayıda katılımcının konaklama yaptığı fuar dönemleri oluyor. Bu fuar dönemlerinde İzmir’deki yatak hacmi buna cevap veremeyebiliyor. Bu noktada alternatifler ortaya çıkıyor. Alternatif neresi oluyor? Derseniz en yakın gidilebilecek yerler oluyor. Çeşme’de de yaz aylarındaki pozisyonun tam tersi oluyor. Daha iyi daha ekonomik fiyatlar, İzmir şehir merkezinde çok yüksek oda fiyatları ödeyeceğinize mesafenin de kısa olmasıyla Çeşme tercih edilebiliyor. Açık olan tesis yokluğun olduğu dönemde boş olmaktan kurtulmuş oluyor. Yazın alternatif İzmir şehir merkezi oluyor, kış dönemi fuarların etkin olduğu dönemde de Çeşme otelleri alternatif oluyor. Kısacası kazan kazan uygulaması oluyor. Karşılıklı bir birlerini besliyorlar” dedi.
ALAÇATI OT FESTİVALİ FARKI
Kışın Çeşme’ye hareketlilik getirmeye başlayan Alaçatı Ot Festivali’nin önemine de değinen Şentürk, festivalin kışın Çeşme’ye hareketlilik getirdiğini söyledi. Şentürk, “Kışın Çeşme’de hiçbir hareket yok ama Çeşme’de uluslararası boyuta taşınmaya ramak kalmış bir ot festivali var. Ot festivalinde Çeşme’de özellikle Alaçatı bölgesi, Çeşme Ilıca, Çeşme Merkez, Dalyan Çiftlik köyde neredeyse bütün tesisler doluyor. Hiç birisinin iş seyahatiyle bir ilgisi yok. Tamamen ot festivalini görmek için gelen insanlar. Çeşme bölgesindeki tesislerin yüksek fiyatlardan oda satmasıyla ibreyi bize gösteriyor. Tekrar bir yer değiştirme söz konusu. Buradaki temel belirleyici konu aradaki mesafenin bir saatlik olması. Tüketici de haklı olarak kendi bütçesine uygun olarak imkanı nerede kalmaya yetiyorsa orayı tercih ediyor” diye konuştu.
YÜZÜNÜ TÜRKİYE’YE DÖNDÜLER
Son dönemde ülke genelinde güvenlikle ilgili herhangi bir sıkıntının yaşanmamasından kaynaklı Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu pazarının yüzünü Türkiye’ye döndürdüğünü dile getiren Şentürk, “Bizim direkt uçuşlardaki sıkıntılarımızdan kaynaklı yeteri kadar arzu ettiğimiz ve hedeflediğimiz dış ziyaretçi ağırlayamıyoruz. Ama özellikle son 3 yılda güvenlikle alakalı ülke genelinde yaşamayan daha durağan bir pozisyona geçtiği için Uzak Doğu, Avrupa ve Amerika pazarı ülkeleri yüzünü tekrar Türkiye’ye döndü. Biz de bunun meyvelerini özellikle bu sene başında İzmir’de toplamaya başladık. Benim bir turizm profesyoneli olarak bu sene için gözlemlediği konu en büyük olumlu gelişme artık turistler İzmir’de özellikle yaz dönemi için yoğun olarak ilgi gösteriyorlar. İç pazarda da yine yukarı doğru bir tırmanış söz konusu oldu. Geçen sene ile karşılaştırdığımızda seyirler yukarı doğru devam ediyor herhangi bir düşüş yok. Tek negatif durum 2014 ile karşılaştırma yaptığımızda o dönemdeki ciroları yakalamaya çalışıyoruz. Ama geçen seneye göre hem turist hem de ciro olarak bu sene daha iyi bir noktadayız” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler

Meyve suyu ihracatında hedef 300 milyon dolar

Meyve suyu ihracatında hedef 300 milyon dolar

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Meyve suyunda...

Bakanlar Pekcan, Turhan ve Kasapoğlu, Manisa'da yatırımları inceledi

Bakanlar Pekcan, Turhan ve Kasapoğlu, Manisa'da yatırımları inceledi

Ticaret Bakanı Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan ve Gençlik ve Spor Bak...

'Atalık tohumlar' öğrencilerin elinde filizleniyor

'Atalık tohumlar' öğrencilerin elinde filizleniyor

Kokusu ve aromasıyla dikkati çeken ve gelecek nesillere aktarılması için Karabük...

Azerbaycanlı iki cerrah aynı seansta iki operasyonla ilke imza attı

Azerbaycanlı iki cerrah aynı seansta iki operasyonla ilke imza attı

Türkiye'de tıp eğitimi alan Azerbaycanlı cerrahlar Mahmudov ve Kazımi, aynı sean...

Travel Turkey'de Çeşme'ye yoğun ilgi

Travel Turkey'de Çeşme'ye yoğun ilgi

Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı bu yıl 13. kez kapılarını açarken, Çeşme...

Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari ücret ne kadar olacak?

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başk...