İzmir’i yönlendiremezsiniz

Büyükşehir’in 2019 bütçesi 5 milyar 995 milyon lira olarak kabul edildi. AK Parti Grubu’nun eleştirilerine cevap veren Kocaoğlu, “Manyelli, hakareti ima eden laflarla Büyükşehir’i ve İzmir’i yönlendiremezsiniz” dedi

İzmir’i yönlendiremezsiniz
E. ÇAĞLA GENİŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın son oturum, Başkan Aziz Kocaoğlu idaresinde gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Mali Yılı Performans Programı ve Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 Mali Yılı Bütçesi ve İzleyen Yıllar Bütçesi’nin görüşüldüğü oturumda, ‘İzmir Modeli’ olarak tanımlanan çalışmaların yer aldığı video gösterimi yapıldı. Görüşülen önerge kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 5 milyar 995 milyon lira olarak kabul edildi. Bütçe, 2018 yılına göre yüzde 10 oranında büyürken; yatırım oranı ise yüzde 39’u aştı. Ayrıca kabul edilen İZSU ve ESHOT bütçeleriyle birlikte İzmir’in yerel yönetiminin 2019 yılında kent için yapacağı harcamaların toplamı 9 buçuk TL olarak resmiyet kazandı. Önceki oturumlarda İZSU’ya 2 milyar 469 milyon 352 bin, ESHOT’a 1 milyar 77 milyon 820 bin TL’lik bütçeleri kabul edilmişti. Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinin meclisten geçmesiyle birlikte İzmir’in yerel yönetiminin toplamı yaklaşık 10 milyar (9,5) TL oldu.

BÜYÜKŞEHİR’E YAKIŞMIYOR
Bütçe üzerinden eleştirilerde bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili Ali Kökoğuz, “2019 yılı bütçe tasarısının gider bütçesinin 5 milyar 995 milyon TL olduğunu görmekteyiz. Buna karşın hedeflenen gelir bütçesi düşük olduğundan dolayı, bütçedeki net finansman açığının 893 milyon TL borçlanma tutarı kadar bütçe açığı oluşacaktır. Kentimizde yaşayan, tüm vatandaşlarımız için büyük önem taşıyan İzmir’imizin modern kentlerin gerisinde kaldığını görmek bizleri üzmektedir. ‘Kazmalar elimizde, Biz gideriz orman’ der gibi, plansız, programsız iş ve işlem yapmanız İzmir Büyükşehir Belediyesine hiç yakışmamaktadır. Toplam bütçenin yaklaşık yüzde 40’ı olan 2 milyar 358 milyon TL yatırıma ayrılmış olsa da bu paranın tamamı geçmişten gelen işler ve rutin bakım, onarım, tüketim gibi faaliyetlere harcanacağı görülmekte olup 2019 yılı için ihaleye çıkacak yeni proje bulunmadığından, hemşerilerimiz olmayan yatırımlarla avutulmaktadır. 60’ı gecekondu olan İzmir’imizin 10 yıldan beri kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştirmediniz. Modern bir kente gerekli yeşil alan miktarının yetersiz bıraktınız. Kent içinde ve ilçelerde otopark bedellerine sürekli zam yapmaktasınız. Otopark ücretlerinde, otopark mafyası ile yarışmaktasınız. Şehrin kaldırımlarında yürümeyi bir zulüm haline getirdiniz, ne engelliler ne de engelsizler rahat hareket edememektedirler. Sonra, ‘İşimiz İzmir, Gücümüz İzmir’ sloganı atıyorsunuz. Billboardlarda ‘Her yer İzmir gibi olsun’ diyorsunuz. Vallahi şaka gibisiniz. Aklınız fikriniz siyasette, yalnızca iktidarınızı sürdürmek için uğraş veriyorsunuz” yorumunu yaptı.

SİZİN DERDİNİZ NE?
Kocaoğlu ise, “Ayıp ya. Bak dönem bitiyor. Yarın bir gün yüz yüze bakacağız. Yakışmıyor” dedi. Kökoğuz bu kez, “Sihirbaz gibi video izlettiniz” cevabını verdi. Kocaoğlu da, “Ben sihirbaz değilim abi! Ama senin ceketinin yakası sihirbaz ceketine benziyor” ifadelerini kullandı. Eleştirilerini sürdüren Kökoğuz, Başkan Kocaoğlu’nun geçmiş dönemde yaptığı bir röportajdan örnekler verirken, “Şair gibi konuşmuşsunuz ama bu işler şair gibi konuşmakla olmuyor” dedi. AK Partili sıralardan sesler yükselince Kocaoğlu, “Sizin derdiniz nedir? Söyleyin bakayım” cevabını verdi. Kökoğuz, “Her fırsatta İstanbul ve Ankara belediyelerini örnek gösteriyorsunuz, başarısız diyorsunuz” derken Kocaoğlu araya girdi. Kocaoğlu, “Dokunulmazlığı mı var o belediyelerin be! Tabi örnek vereceğim. Kıyaslayacağım. Ben hiçbir zaman başarısız demedim. Örnek gösterdim” açıklamasını yaptı.

ONAYLATIN PLANLARI
AK Parti’nin eleştirilerine yanıt veren Kocaoğlu, AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ile Ankara’ya gerçekleştirilen ziyaretlerin hatırlatılması üzerine, “Ali Kökoğuz, körfez kokuyor diyorsun. Ben sana bir kayık alayım. Bir dolaş bakalım neresi kokuyormuş? Bunu söyleye söyleye sayın cumhurbaşkanına da söylettiniz. 10 seneye yakın oldu. Kıyı planlarını bakanlıkta geçirmeye çalışıyorum. İktidar partisinin meclis grubusunuz, onaylatın planları. Mavişehir’de iskeleyi yapalım. Aydın Bey ile Ankara’ya gittiğimizden bu yana hiçbir şey olmadı. Dosyada eksik falan yok. Tarihi bölgeye Türkiye Cumhuriyeti tarihinde İzmir kurulduğundan beri bizim gösterdiğimiz hassasiyeti, harcadığımız parayı bir Allah’ın kulu harcamadı. Düşünmedi bile. Bütün heyelan bölgelerini boşalttık, TOKİ ile birlikte yapacaktık. Vazgeçtiler. Paranın yüzde 100’ünü karşıladık. Yere bakacak biri varsa TOKİ’dir. Kadifekale sur duvarlarını restore ettik, tiyatroyu kamulaştırdık, 163 ev kamulaştırdık, herkese konut verdik. Agora’da 35 milyon TL’lik kamulaştırma yaptık. Bütün kazıların finansmanının bedelinin yüzde 90’ını büyükşehir belediyesi ödemektedir. Her sene kazılar devam etsin diye verdiğimiz para 6 milyondur. Kültür Bakanlığı Türkiye genelinde 6 milyon harcamamıştır. Kıyı projesini yapılması, kentin sahilinin düzenlenmesi niye rahatsız ediyor? Çöp, katı atık… Sağır sultan duyuyor. 5 senedir bilirkişi değişmedi. Değişti, şimdi olumlu rapor verdi. 14 yıldır yer bulamadığımızı dünya alem biliyor. Bu eleştirilecek bir şey değil! İstemiyoruz, izin vermiyoruz! Körfezin nasıl kirlendiğini, hangi süreçte kirlendiğini Ali Bey biliyordur. Ben bu kente 1968’de geldim, İnciraltı’nda denize girdim. Sonra bu kentin en hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Yeterli mi? Değil” diye konuştu.

ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN
Kocaoğlu, “Kentsel dönüşüme geldiğiniz zaman orada bir nokta koyacaksınız. Kentsel dönüşümde elinizi vicdanınıza koyacaksınız. İzmir’de yapılan kentsel dönüşümün Türkiye’de örneği yok. Bayraklı’nın meclis üyesi olabilirsin. AK Parti Grubu adına konuşuyorsun ağzınızdan Bayraklı diye bir kelime çıkmadı. Bunun örneği yoktur. Bakanlığın kentsel dönüşüm diye açıkladıklarının bir tanesi kentsel dönüşüm değildir. Aynı alana yoğunluk verilerek bina yenilenmesidir. Biz bina yenilenmesinden bahsetmiyoruz. Biz kent yaratmaktan bahsediyoruz. Örnekler orada duruyor, vatandaş ikisine de bakar. Kim nasıl yapmış, bakar ve toplu değerlendirir” dedi.

İZMİR’İ YÖNLENDİREMEZSİNİZ
Kocaoğlu son olarak, “Son bütçe ve performans toplantımızdır. 14 buçuk yıllık başkanlık sürecinde, AK Partili arkadaşların tavır, davranış ve konuşmalarından memnun olmadığımı ifade etmek istiyorum. Manyelli laflarla hakareti ima eden laflarla İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni ve İzmir’i yönlendiremezsiniz. Yazıktır! Kötü söz de iyi söz de adamlık da şahsın kendisine aittir” ifadelerini kullandı. 

NERELERE YATIRIM YAPILACAK?
Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinde 2 milyar 358 milyon TL’lik bölümü yatırımlara ayrıldı. 2019 yılının başlıca şu alanlarda yatırım yapılacak: Ulaşım yollarına asfalt kaplaması, bakım ve tadilatının yapılması, İzmir Hafif Raylı Sistem Projesi 4. Aşama (F.Altay-Narlıdere Kaymakamlık) inşaatı,  İzmir Opera Binası’nın yapımı, Homeros Bulvarı-Otogar bağlantı yolu çalışmaları, İzmir Tarih; İzmir Konak Kemeraltı ve Çevresi Yenileme Alanı Etap Proje ve Programları, Süt Kuzusu Projesi, Mezarlıkların ve yeni gömü alanlarının düzenlenmesi,  Otopark yapılması, Kıyı düzenlemeleri, Modern, yenilikçi temalı yeşil alanlar projesi, Fakir ve muhtaçlara ayni ve nakdi yardım, İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi’ne ilave hatlar yapılması, Tramvay hatları yapımı ve araç alımı işi, Karayollarında üst ve alt geçit çalışmaları.

Diğer Haberler

Soyer: Sizlerle gurur duyuyorum

Soyer: Sizlerle gurur duyuyorum

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İBB itfaiyesi, Türkiye’de hiçbir...

Aliağalı muhtarlar iftarda buluştu

Aliağalı muhtarlar iftarda buluştu

Aliağa’da görev yapan muhtarlar iftar yemeğinde bir araya geldi

Pati dostları Çiğli’de festivalde buluşacak

Pati dostları Çiğli’de festivalde buluşacak

Çiğli Belediyesi bu hafta sonu hayvanseverler ile patili dostları bir araya geti...

Batur’dan Honaz’a destek ziyareti

Batur’dan Honaz’a destek ziyareti

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, 2 Haziran’da seçimlerin yenileneceği Denizli...

Genç beyinler firmalarla buluşacak

Genç beyinler firmalarla buluşacak

Türkiye Bilişim Derneği koordinatörlüğünde düzenlenecek 8. Genç Beyinler Yeni Fi...

Seferihasar’da ‘Ayın Personeli’ uygulaması

Seferihasar’da ‘Ayın Personeli’ uygulaması

Seferihisar Belediyesi, görev yapan personelin moral ve motivasyonunu artırmak i...