İzmir’in kanseri!

EGE-KOOP Başkanı Hüseyin Aslan, yerel seçimler öncesinde kenti yönetmeye talip olan belediye başkan adaylarına çağrı yaptı, deprem ve göç konusunun ‘İzmir’in kanseri’ olduğunu belirterek çözüm önerilerinde bulundu

İzmir’in kanseri!
SULTAN GÜMÜŞ
Ege-Koop Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Başkan Hüseyin Aslan, İzmir’de büyüyen iki sorundan birinin göç, diğerinin deprem olduğunu dile getirdi. Çözümün kentsel dönüşümden geçtiğini belirten Aslan, merkezi yönetimin kentsel dönüşümde yerel yönetimlere yetki vermesi gerektiğini ifade etti. Kontrolsüz göçün getirdiği yükün en fazlasını İzmir’in taşıdığını vurgulayan Aslan, “Türkiye şehirleşme oranı yüzde 65 iken, bu oran İzmir’de yüzde 81. Nüfus artış oranı ülke düzeyinde binde 18.28 iken, İzmir’de 23.38. Sürekli göç alan bir şehirdeyiz. 2040 yılında İzmir nüfusu 8 milyon olacak. Bu nüfus nerede, nasıl yaşar? Sorunun çözümü apartman yenileme değil, gerçek bir kentsel dönüşümdür. Bu riskli yaşam, bir an önce güvenli yaşama dönüştürülmeli” dedi. İzmir’de her an kırılmaya hazır ve diri 13 fay hattının bulunduğuna değinen Aslan, kent genelinde 20 yaşın üzerindeki binaların bina performans analiz çalışmaları ile deprem master planının yapılması gerektiğini belirtti. Aslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumluluğunda 33 mahalleyi ilgilendiren 918.16 hektar, İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda 18 mahalleyi ilgilendiren 305.47 hektar kentsel dönüşüm alanı ilan edildiğini, ancak buna karşın Uzundere ve Örnekköy dışında kentsel dönüşüm projelerine 5 yıldır başlanamadığını söyledi.
YÜZDE 65’İ RİSKLİ
Alt yapı yetersizliği ve çarpık kentleşmeye de yer veren Aslan, “İzmir’de binaların yüzde 65’i riskli, yaş ortalaması 25, gecekondu sayısı 300 bin. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 313 bin bina, 4 bin 371 hektar alanda kentsel dönüşüm kapsamında yer alıyor. Bu rakamlar kentsel dönüşüm konusunun aciliyetini ortaya koyuyor” dedi. Belediyelerin, Bakanlar Kurulu’nun onayı doğrultusunda kentsel dönüşüm yapabildiğine dikkat çeken Aslan, yeni bir yasal düzenlemeyle yetkinin belediyelere devredilmesi gerektiğini söyledi. Aslan “Kentsel dönüşüm konusunda iki ayrı yasa var. Bunlardan biri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na kentsel dönüşüm konusunda yetki veren kanun. Diğeri ise Belediye Kanunu. Hükümet’in onayı olmadan da belediyeler kendi kararlarıyla kentsel dönüşüm operasyonunu başlatamıyor. Bu kanunlar yetki karmaşası yaratıyor ve kentsel dönüşümü yavaşlatıyor” diye konuştu.
ARSA SORUNU GİDERİLEBİLİR
Kentsel dönüşümün vatandaşı mağdur etmeden yapılması gerektiğine vurgu yapan Aslan, 5 binin üzerindeki inşaat firmasının kentsel dönüşümü başarıyla gerçekleştirebileceğini söyledi. Aslan, “Kentsel dönüşümün amaca uygun yapılabilmesi için 6306 sayılı yasada yapılacak bir değişiklikle ya da Büyükşehir Belediye Meclisi’nden alınacak ‘Kent yenileme plan notu’ ile ada bazında, en az 1000 metrekarelik parsellerde 5 metre yola terk edilmesi koşuluyla ve sosyal donatı alanını kendi içinde çözecek, taban alanı yüzde 30’u geçmeyecek şekilde inşaat yapılabilir. Böylece yeşil alan spor alanları, havuz, çocuk parkı vb. sosyal donatıları için de büyük alan kalacaktır. Böylece sürekli göç alan İzmir’de uzun yıllardır devam eden arsa sorunu da giderilebilir. Ayrıca kentsel dönüşüm yapılacak mahallelerde ya da ada ve parsel bazındaki çalışmalarda kooperatifçilik modelinin geliştirilmesi ve uygulanmasıyla daha gerçekçi, kolay ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşılabilir” yorumunda bulundu.

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...