İZVAK’tan İzmir’e üç müjde

İZVAK Başkanı Ali Erten, İzmir’in spor kenti olması için Pamucak’ı pilot bölge seçtiklerini, Göztepe Stadına milli maç verileceğini ve 2020-2021 sezonunun adının Adnan Süvari olması için çalışacaklarının müjdesini verdi

İZVAK’tan İzmir’e üç müjde
ÖZKAN PEKÇALIŞKAN
İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı (İZVAK) İzmir Ticaret Odası 1885 Restaurant’ta spor basınının temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda İZVAK Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten, İzmir’in spor camiasındaki beklentiler ve son gelişmeler ile ilgili bilgi paylaştı. İzmir’deki statlar ile ilgili konuşan Erten, Göztepe stadının 26 Ocak’ta açılacağının ve ardından orada bir milli maç oynanacağının müjdesini verirken, Alsancak stadının 2020 Temmuz ayında biteceğini ve Karşıyaka Stadının ihalesinin de 2020 yılı içinde yapılacağını söyledi.
ADNAN SÜVARİ SEZONU GİRİŞİMİ
Toplantının açılışında konuşan Başkan Erten, İzmir’deki spor kulüplerinin sadece spor kulübü değil aynı zamanda İzmir’in tarihi ve kültürel mirası olduklarını belirterek, “O nedenle bu kulüpleri korumak ve geleceğe taşımak görevimiz var. Stat inşaatları konusunda epeyce yol alındı. Bu konuda sadece bizler değil çok kişiler emek verdi. Spor Bakanlığımız başta olmak üzere bütün bakanlık yetkililerine ve bu işe destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Bunun yanında ayrı bir çalışmamız var. Türkiye Süper Ligi 2020-2021 Sezonunun, İzmir’in ve Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük spor adamlarından olan Adnan Süvari adıyla oynanması konusunda çalışıyoruz. Bu konuya tüm İzmir kulüpleri destek veriyor” ifadelerini kullandı.‘PAMUCAK’ PİLOT BÖLGE
İzmir’in öne çıkan kimlikleri yanına mutlaka ‘Spor Kenti’ kimliğinin de eklenmesi gerektiğini ifade eden Erten, “İzmir’imizi; tarihsel birikimi, eğitimli ve yetişmiş insan potansiyeli, yerleşik ve derin spor kültürü ve özellikle gururumuz olan büyük kulüpleri ile Türkiye’nin örnek ‘Spor Kenti’ yapabiliriz. Şehrimiz bunu çok hak ediyor. Bunun için imkanlarımız ve fırsatlarımız var. Öncelikle Antalya örneğini baz alıyoruz. Antalya örneğini geliştiren ve Antalya’da bu işi örgütleyen Spor Turizmi Birliği ve ona bağlı otelciler birliği ve bölgemizdeki turizm tesislerini bir araya getiren Ege turizm işletmeleri ile koordinasyon içinde bu çalışmayı başlattık. Pilot olarak Pamucak Bölgesi’ni belirledik. Oradaki otellere spor sahaları yapmaları ile bunun geliştirilmesini arzu ediyoruz. Bu konuda kulüplerimizle, Turizm işletmelerimizi içinde bulunduran Ege Turizm İşletmeleri Konfederasyonu ve Ticaret Odamızla, Yerel ve Merkezi yönetimlerimizle işbirliği yapacağız. İzmir olarak birçok avantajımız var. Çok büyük bir sektör ve bunu kazandırmamız gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
İZMİR’E MİLLİ MAÇ MÜJDESİ
İzmir’de yapımı devam eden statlarla ilgili de bilgi veren Erten, “Alsancak Stadı’nın 2020 Temmuz ayı gibi bitirilmesi hedefleniyor. Ama en geç önümüzdeki sezona yetişir. Göztepe Stadı 26 Ocak’ta Beşiktaş maçı ile açılacak. Göztepe stadı ile ilgili güzel bir de haber aldık. Göztepe Stadında yakın bir tarihte milli maç oynanacak. Hangi maç olur bilmiyoruz ama böyle bir talebimiz var. Son milli maç 2009’da Fildişi Sahili ile özel maç yapılmıştı. Resmi maç ise 20 yıldır İzmir’de oynanmıyor. Bu durumu da inşallah bu şekilde aşmış olacağız. Karşıyaka ile ilgili sorunlarda; mahkemeler, davalar derken hepsi bitti. Tabi bu da yaklaşık 5 yıla mal oldu. Şimdi üçüncü kez Karşıyaka stadının ihale edilmesi bekleniyor. Bunun için de bütçe planlaması yapılıyor. 2020 içinde inşallah ihale edilmesini bekliyoruz. Temelleri ve altyapısı hazır olduğu için inşaat süresi daha kısa olacak. Üç defa imar planı değişikliği oldu. Maalesef burada çok yorulduk. Türkiye’de bu kadar çok istenen, çok mücadele edilen ve başlamış yarım kalan başka bir stat örneği yok. İlk başlayan stat inşaatıydı şimdi en sona kaldı” diye konuştu.

Diğer Haberler

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Yapacağımız çalışma bölgeye değer katacak

Bornova Belediyesi, İzmir’in sosyal ve eğlence yaşamının en yoğun olduğu Küçükpa...

11 Amerika ülkesi  İzmir’de buluştu

11 Amerika ülkesi İzmir’de buluştu

İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen ‘İzmir’e Yeni Hedefler- Yeni Pazarlar’ toplan...

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Şehitlerin adı Menemen Seyrek’te yaşayacak

Menemen Belediyesi, şehitler Murat Şengün ve Fikri Şengül anısına yapımını tamam...

Yeni iş birliklerinin temeli  HORECA’da atıldı

Yeni iş birliklerinin temeli HORECA’da atıldı

İzmir ekonomisine ve ihracatına katkı sağlayan HORECA Fair Ege Uluslararası Otel...

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Fırat Çakıroğlu Ege’de anıldı

Ege Üniversitesinde (EÜ) 2015 yılında menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybede...

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Aliağa'da TOKİ sahiplerini buluyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Aliağa’ya inşa edilecek olan 75...