Karataş savunma yaptı: Yazdıklarımın arkasındayım

Hakkında disiplin soruşturması açılan CHP İzmir İl eski Başkanı Kemal Karataş, savunmaya çağrıldı ve komisyonun karşısına çıktı. Karataş, “Yazdıklarımın arkasındayım. Kişisel düşüncelerimi sosyal medya hesabımdan paylaştım” ifadelerini kullandı.

Karataş savunma yaptı: Yazdıklarımın arkasındayım
ÇAĞLA GENİŞ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Örgütü’nde flaş bir disiplin gelişmesi yaşanmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, 2010 yılında Başkanlık Konutu olan ve kamuoyunda ‘Şato’ olarak bilinen konukevine taşınma kararı ile ilgili sosyal medyada sert eleştirilerde bulunan CHP İzmir İl eski Başkanı Kemal Karataş hakkında CHP İzmir İl Yönetimi tarafından soruşturma kararı almıştı. İl eski Başkanı Kemal Karataş, bugün savunmaya çağrıldı. Soruşturmayı yöneten 4 kişilik komisyon, Karataş’ı dinledi. Karataş komisyona verdiği savunmada; “Yazdıklarımın arkasındayım. Kişisel düşüncelerimi sosyal medya hesabımdan paylaştım. Ben basına konu hakkında demeç vermedim. Basın sosyal medyada yazdıklarımı alıp haber yapmış” ifadelerini kullandı. Sedrettin Coşkuner, Leman Tunus, Yaşar Erdoğdu ve Azmi Kumova’dan oluşan komisyon rapor hazırlayarak il yönetim kurulu toplantısında sunacak. Karataş’ın disiplin kuruluna sevk edilip edilmeyeceğine il yönetimi karar verecek.
SORUN YARATACAĞI DÜŞÜNCESİYLE YAZDIM
Karataş, ifadesini verdikten sonra basın mensuplarına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Disiplin komisyonuna verdiği ifade hakkında konuşan Karataş, “Yazdıklarımın arkasındayım dedim. İleride partinin başına gelebilecek sorunları şimdiden uyarmak için bu yazıları yazdım. Bütün yaptığım şey partiyi uyarmaktı. Konu şatodan başladı, şatodan evvel Belediye Başkanı Tunç Soyer’in işine, sağa sola ‘bisikletle gideceğim’ demesi halkçı bir hareket diye görüldü, halkın içinde birisi, mütevazı bir yaşam olarak görüldü. Fakat sonra da görüldü ki arka sokaklara gitmeyi vaat eden birisinin İzmir’in en mütena, adı halk tarafından şato konulmuş bir yerde oturmayı tercih etmesi, ileride partinin başına büyük sorunlar yaratacağı ve büyük eleştiriler alacağı düşüncesiyle o yazıları yazdım” dedi.
BELEDİYE ARACI DA SORULSUN
Kendisi hakkında herhangi bir şikayet olmadığını ileri süren Karataş il yönetiminin kendisi hakkında resen disiplin soruşturması kararı almasına eleştirerek CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’e de sert gönderme de bulundu. Karataş, “İl yönetimi belediye başkanını kamuoyu önünde eleştiriyor diye beni disipline sevk etmenin komisyonunu kurmuş. Benim gibi bir partiliden, bir vatandaştan şikayet yokken doğrudan doğruya il başkanı resen hakkımda şikayette bulunmuş, sadece Sayın Tunç Soyer’in şatoda oturmasını eleştirdiğim için bu soruşturma açılmış. Ben beklerdim ki sayın il başkanının altına çekilen belediyenin aracı da sorulsun! Ama maalesef bu sorular sorulmadı! “ diye konuştu.
KATİYEN PİŞMAN DEĞİLİM
Karataş, açıklamasına şöyle devam etti: “Beş dönem il başkanlığı yaptım, 3 yıl da merkez ilçe başkanlığı yaptım.  Ömrümü hayatımı bu partiye vermişim. Bütün yazdığım yazılar demokratik anlayış içerisinde uyarıdır. Sosyal demokrat bir belediye başkanının, şato diye anılan, halktan uzak bir yeri konut olarak tercih etmesini uygun bulmadığımdan uyarı yazdım, İleride CHP’nin başına başka gayeler açılmasın diye… Katiyen pişman değilim, ifademi imzaladım, sözlerimin arkasında olduğumu söyledim, yine olsa yine söylerim dedim.”
SOYER İLE NİYE GÖRÜŞEYİM!
‘Sayın Soyer ile bu konuda birebir görüşmeyi düşündünüz mü?’ sorusuna yanıt veren Karataş şunları söyledi:  “Niye görüşeyim? Bir şeyi gizlemektir o...  Banane! Benim ne kamusal gücüm var, ne onun büyüğüyüm, gideceğim ona ‘hayır, burada oturma’ diyemem. Ben, toplumsal  bir görev yapıyorum,  halk senin burada oturmana sıcak bakmaz, uygun görmez. Hele hele CHP’li sosyal demokrat bir belediye başkanına bunu yakıştırmaz.  Ben halkın içerisinde yaşayan birisiyim, bu olmadı dedikleri için, onlar söyleyemiyorlar. Ben tanınmış kişi olduğum için nazikçe, saygı çerçevesinde içerisinde bir uyarıda bulundu;  ‘yapmayın, yakışmaz, yaparsanız karşınızda olurum’ dedim.”
AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE KADAR GİDERİM!
‘Hakkınızda olumsuz bir karar çıkması halinde partiye karşı küskün olacak mısınız’ sorusuna cevap veren Karataş, “Ben CHP’liyim, bunlar olur yaşanır. Ama haklarımı da korurum. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar giderim!” dedi.

Diğer Haberler

TOKİ’nin indirim kampanyası başladı

TOKİ’nin indirim kampanyası başladı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olma...

İstanbul 28 milyon  yolcuyu misafir etti

İstanbul 28 milyon yolcuyu misafir etti

İstanbul’daki havalimanları haziran, temmuz ve ağustosta 28 milyon 728 bin 812 y...

Sanatsal mimarisiyle dikkat çekiyor

Sanatsal mimarisiyle dikkat çekiyor

Üniversite yıllarından itibaren, organizasyon ve eğlence hayatının içinde olan Y...

Karşıyaka’da tarih, kültür ve sanat şöleni

Karşıyaka’da tarih, kültür ve sanat şöleni

Türkiye ve Yunanistan arasında kültür sanat projeleri yöneten İzmirli müzisyen E...

“Zorba Balesi” Çeşme’yi büyüledi

“Zorba Balesi” Çeşme’yi büyüledi

25 yıl aradan sonra “Ege’nin İki Yakası” temasıyla yeniden hayata geçen Çeşme Fe...

Özkanlar pazar yeri  yeniden açılıyor

Özkanlar pazar yeri yeniden açılıyor

Özkanlar Pazar Yeri’nin kapatılması sonrası büyük tartışma yaşanmış, pazarcılar...