“Karma bir kabine”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesini değerlendiren Prof.Dr. Tanju Tosun, kabinenin karma bir kabine olduğunu belirterek, “Sistemi başarılı bir şekilde işletmenin koşulu kurumlar arasında eşgüdümdür” dedi

“Karma bir kabine”
KENAN YEŞİL(ÖZEL HABER)
Türkiye, 24 Haziran’daki tarihi seçimde sandık başına giderek yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı seçti. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’nin ilk başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı. Yeni sistemin ilk kabinesinde siyasetten bildiğimiz tanıdık simaların yanında kamu bürokrasisinden ve özel sektörden de deneyimi olan isimler yer aldı. Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tanju Tosun da yeni sistemin ilk kabinesini değerlendirdi.
KARMA KABİNE
Yeni sistemin ilk kabinesini değerlendiren Prof.Dr. Tanju Tosun, “Yeni kabine özel sektör deneyimi olanlar, siyasal kimliği olanlar ve kamu bürokrasisinde görev yapmış olan isimlerden oluşan karma bir kabine. Genel olarak kabinedeki isimlere baktığımızda iş dünyasından, bürokrasiden, siyasetten olan beklentilere yanıt bulanlar da var bulamayanlar da var. Ama kamuoyunda özellikle uluslararası alanda Türkiye’yi temsil kabiliyeti çok yüksek standartlarda olan bazı isimlerin kabineye girebileceğinden de söz ediliyordu. Örneğin, Coca Cola CEO’sunun, Daron Acemoğlu’nun, hatta Aziz Sancar’ın da adı geçiyordu. Bunlar tabi spekülasyondu. Olabilirliği çok düşük olan durumdu. Nitelikleri, donanımları itibariyle bakıldığında yeni sistemin ilk kabinesi Türkiye standartlarında bir kabinedir. Aslına bakarsak teknik anlamda kabine de değil. Bunlar bakan veya Amerikan sisteminin ifadesiyle başkanın sekreterleri olarak ifade edilebilir. Biz bakan olarak da ifade edebiliriz. Yani yeni kabinenin Türkiye standartlarında anlaşılabilir, makul, ortalama isimlerden oluştuğunu görüyoruz” diye konuştu.
BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Bakanlığa bağlı müdürlükler ve ofislerin de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için çok önemli olduğunu dikkat çeken Prof.Dr. Tosun, “Artık şunu biliyoruz. Çok güçlü bir yürütme var. Yürütme ise cumhurbaşkanı şahsında temsil ediyor. Yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamelerini dikkate aldığımızda birçok pozisyonda görev yapacak olanların tipik başkanlık sistemlerinde olduğu gibi cumhurbaşkanı ile gelip cumhurbaşkanı ile gitmesi söz konusu olacaktır. Birçok üst düzey kamu görevlileri başta valiler olmak üzere örnek verebiliriz. Bu başkanlık siteminin ruhuna uygun bir durumdur. Başkanlık sisteminde yürütme bürokrasi ilişkileri atama anlamında bu şekilde işliyor. Çünkü yürütme doğrudan doğruya halk tarafından seçildiği için halka karşı sorumlu olan devlet başkanı bu bürokratik pozisyonları atamada tek söz sahibi oluyor. Burada ofis bağlamında düşündüğümüzde uzmanlık alanları veri alınarak oluşturulmuş ofisler söz konusu. Burada bütün mesele ofislerle kurullar, ofislerle bakanlar arasında eşgüdüm olmasıdır. Bu eşgüdüm tesis edilmesi sistemin işleyebilmesi anlamında çok önemli. Özellikle benimsenen politikaların uygulanması anlamında önemli bir yük ofislere düşüyor. Çok ciddi anlamında bir yeniden yapılanma söz konusu” dedi.
EŞGÜDÜM VURGUSU
Yeni yapılanmanın bir süreç gerektirdiğini dile getiren Prof.Dr. Tanju Tosun, sistemin başarılı bir şekilde işlemesinin koşulunun kurumlar arasında eşgüdüm olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Çünkü tamamen yeni Türkiye denilen hadise aslında yeni sistemli Türkiye olarak okunuyor. Yani parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş aynı zamanda yeni sistemli bir Türkiye’ye geçiş demektir. Yeni sistemli Türkiye’de çok ciddi anlamda bir yeniden yapılanan kurumlar bütünü var. Burada sistemi başarılı bir şekilde işletmenin koşulu kurumlar arasında eşgüdümdür. Eşgüdüm ne kadar fazla olursa kurumların etkinliği ve işlevselliği o kadar daha fazla olur. Ama burada şu çok önemli. Sistemin işleyişinde demokrasilere özgü olan bir takım kuralların ve yöntemlerin muhafaza edilmesidir.”
BİRLEŞTİRİCİ SEMBOL
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama töreninde ‘81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım’ sözünü değerlendiren Tosun, “Cumhurbaşkanı devleti temsil ettiği gibi aynı zamanda ulusun birleştirici bir sembolüdür. Bu anlamda birleştirici bir sembol statüsünün toplumun tüm kesimlerini kapsayıcı ve kuşatıcı olmasını gerektiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bunu konuşmasında ifade etti. Bu da çok normal ve olması gereken bir durumdur” şeklinde konuştu.
AVANTAJ SAĞLAR
Uzun yıllar sonra tarım bakanının Ege Bölgesi’nden çıkmasını ve yeni kabine’deki diğer Egeli bakanların İzmir ve bölgeye için ne gibi katkıları olur sorumuza cevap veren Prof.Dr. Tosun, “İster milletvekili ister bakan olarak aslında bizim anayasal sistem gereği bunlar Türkiye’yi temsile hayis aktörlerdir. Ama burada tabi belirli bir bölgeden bakanların atanmış olmaları o bölgenin biraz daha sorunlarını vakıf olma ve vakıf olan bu sorunların çözümü konusunda avantaj sağlayacağını düşünüyorum. Yani diğer bölgelere karşı ayrım yapmadan ama sorunları vakıf olduğu için sorunların çözümünde bulunduğu bölgede daha fazla avantaj getirir” dedi.

Diğer Haberler

Haydi doğa yürüyüşüne

Haydi doğa yürüyüşüne

Kent yaşamına hareket katmak ve fiziksel aktiviteleri teşvik etmek için çalışmal...

Yaşanılacak şehirde yaşananlar

Yaşanılacak şehirde yaşananlar

Erzene Mahallesi’nde 2 ay önce başlatılan kanalizasyon çalışması öylece bırakıld...

Mustafa Arslan “Yapmazsam istifa ederim!”

Mustafa Arslan “Yapmazsam istifa ederim!”

Basına projelerini tek tek açıklayan Arslan, verdiği sözleri yerine getirilmemes...

Tunç Soyer: Üç cemre düşecek

Tunç Soyer: Üç cemre düşecek

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir’in içinde bulun...

Türkiyesiz faaliyet yapılamaz

Türkiyesiz faaliyet yapılamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de iki yeni gemiyle...

Gönül bağımızı kuvvetlendireceğiz

Gönül bağımızı kuvvetlendireceğiz

AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, “31 Mart Mahalli Yerel Seçimlerine kadar...