Kendisi gitti, haftası kaldı

Kütüphane Haftası beraberinde birçok tartışmayı da getirdi. Üçüncü büyük şehir olmasına rağmen sadece üç kütüphanesi olan İzmir, bu anlamda halka hizmet veremiyor

Kendisi gitti, haftası kaldı
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi Sözcüsü ve aynı zamanda Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu, vatandaşın yaşadığı bir sorunu daha gündeme getirdi. 25-31 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Kütüphane Haftasını geride bıraktık, ancak eleştiriler halen devam ediyor. Çünkü İzmir’de her yıl özenle kutlanan bir Kütüphane Haftası var, kütüphaneler yok. İzmir İl Halk Kütüphanesi, Bornova Çocuk Kütüphanesi ve Karşıyaka Çocuk Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapan kent, var olan iki kütüphanesini farklı nedenlerle kaybetti. Yıkımı gerçekleşen kütüphanelere büyük saygısızlık edildiğini vurgulayan ve ‘ülkenin hafızası’ olarak kayıtlara geçen ancak işlevini devam ettiremeyen Milli Kütüphaneyi işaret eden Ahmet Tuncay Karaçorlu, “Özellikle de çocuklarımızın kütüphane hizmeti almakta zorlandığını biliyorum” dedi. 24. İzmir Kitap Fuarı’nda bir stant kurarak bahsi geçen konuya ilişkin imza kampanyası düzenlediklerini belirten Karaçorlu, yeni seçilen belediye başkanlarına, edebiyatçılara ve duyarlı İzmirlilere seslendi. Daha önceki günlerde ilk kez gazetemiz tarafından duyurulan Karşıyaka Tarihi Tren İstasyonunun çocuk kütüphanesine dönüştürülerek kentin ihtiyacını karşılaması talebi de söz konusu. 31 Mart 2019 tarihinde son bulan Kütüphane Haftası’nın Türkiye Kütüphaneciler Derneği ve devlet ile işbirliği içerisinde her yıl kutlandığını söyleyen Ahmet Tuncay Karaçorlu, “Bu yıl da kutlanan Kütüphane Haftası gelecek günümüz kuşakları ve çocuklar için önemli bir farkındalık zemini oluşturdu. Görme engelli bireylere ülkemizdeki kitap kaynaklarının paylaşılması anlatıldı” diye konuştu.KÜTÜPHANELER YIKILDI
Ancak, Türkiye’de her yıl özenle kutlanan Kütüphane Haftası olmasına rağmen, İzmir gibi büyük bir şehirde kütüphane sayısının çok az olmasını, olanların da farklı gerekçeler göstererek yıkılmasını eleştiren Karaçorlu, şunları ekledi: “Evet, kütüphanelerimize ilişkin; her alandaki duyarlılıkları arttırmak amacıyla her yıl kutlanan bir haftamız var. Ama bu durumun çocuk kütüphaneleri boyutunda, ilimize yansıması çok olumlu değildir.” İzmir’de bilinebilen 3 çocuk kütüphanesi bulunduğunun altını çizen Karaçorlu, “Bir tanesi İzmir İl Halk Kütüphanesi, diğeri Bornova Çocuk Kütüphanesi ve üçüncüsü de Karşıyaka Çocuk Kütüphanesi. Ancak iki kütüphanemiz değişik nedenlerle yıkılmıştır. Yalnızca bir tanesinin yerine yenisi yapılmaktadır. O da İzmir İl Halk Kütüphanesi’dir. Bir tanesi de Konakta geçici olarak pasaport iskelesinin yakınında bulunan bir binada, Konakta bulunan yere yenisi gelene kadar  misafir olarak hizmetini sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.
YENİ BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇAĞRI
Karaçorlu, yıkılan Karşıyaka Çocuk Kütüphanesi’nin ise ‘yetişkinlere hizmet veren’ Karşıyaka Hoca Mithat Kütüphanesi olduğunu ve çok zorlu koşullarda hizmet verdiğini kaydetti. “Özellikle çocuklarımızın kütüphane hizmeti almakta zorlandığını biliyorum” diyen Karaçorlu, daha önceki günlerde haberlerimizle duyurduğumuz Karşıyaka Tarihi Tren istasyonuna da yer verdi. Yasa dışı uygulamalarla kafeye dönüştürülen, hatalı restorasyona maruz kalan ve belediye izniyle hem iç kısımlarında hem de bahçesinde eklemeler yapılan istasyon, STK’ların mücadelesi sonucu Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile eklentilerinden kurtuldu. İstasyonun Çocuk Kütüphanesine dönüşmesini isteyen Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi gönüllüleri bunun için imza kampanyası başlattı. ‘Karşıyaka Tarihi Tren İstasyonumuz Çocuk Kütüphanesi olmalı’ önerisinde bulunarak, bu konunun bir an önce çözüme kavuşmasını talep eden gönüllüler, yeni seçilen belediye başkanlarından, edebiyatçılardan ve duyarlı İzmirlilerden destek bekliyor.ÜLKENİN HAFIZASI ARTIK YOK!
Tam 72 yıl önce kurulan ve 'Türkiye'nin Hafızası' olarak anılan Milli Kütüphane’nin de artık olmadığını belirten Karaçorlu, geçmişten gelen zengin tarihi ve kültürel değerleri arşivleyerek gelecek kuşaklara aktarmak gibi önemli bir görevi üstlenen; mevcut misyonunu güçlendirmek adına şu anki hizmet binasının arkasına büyük bir de ek depo inşası yapılan Milli Kütüphane’nin kapatılması yönünde herhangi bir çalışmanın bulunmadığını aktardı.
1948'DE HALKA AÇILMIŞTI
Milli Kütüphane kuruluş çalışmaları, 15 Nisan 1946’da Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Müdürlüğü’nde küçük bir büroda başlatıldı ve kısa bir süre içinde 8 bin eseri içeren koleksiyon oluşturuldu. Bir yıl sonra eser sayısı 60 bine çıktı ve 16 Ağustos 1948’de halka açıldı. Milli Kütüphane 29 Mart 1950’de kabul edilen kuruluş kanunu ile yasal kimlik kazandı. 5 Ağustos 1983’te yeni binasında kullanıcılarına hizmet vermeye başladı ve yasası iptal edilene kadar da Bahçelievler’de bulunan bu binada kaldı.
3 MİLYONA YAKIN ESER BULUNUYORDU
Milli Kütüphanede halen 3 milyona yakın eser bulunuyor. Bunlardan 55 bini eski harfli Türkçe kitap, 26 bini de el yazması… Ünlü ressamların orijinal tabloları, taş plaklar, fotoğraf, pul, para, afiş ve mikrofilm gibi görsel-işitsel materyaller de var. İstanbul'un fethinde ele geçirilen ceylan derisi üzerine yazılı İnciller ve tezhipli Kur'an-ı Kerim'ler de Milli Kütüphane’nin en değerli eserleri arasında bulunuyor. Kütüphanede 4 okuma salonu ve görme engellilere yönelik ‘Konuşan Kitaplık’ da yer alıyor. Konferans salonlarına da sahip olan kütüphane internet üzerinden de hizmet veriyordu.
Foto Altı: Karaçorlu: “Her alandaki duyarlılıkları arttırmak amacıyla her yıl kutlanan bir haftamız var. Ama bu durumun çocuk kütüphaneleri boyutunda, ilimize yansıması çok olumlu değildir.”

Diğer Haberler

DEÜ’de şifalı su ile termal tedavi dönemi

DEÜ’de şifalı su ile termal tedavi dönemi

Kısa zaman önce yenilenerek hasta kapasitesini iki katına çıkaran Dokuz Eylül Ün...

Türk denizciliğine katkı sunacak dernek

Türk denizciliğine katkı sunacak dernek

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Sinem Oğiş, denizcilik sektöründe çalı...

İzmir’in trafiği  havadan denetlendi

İzmir’in trafiği havadan denetlendi

İzmir trafiği, trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan eyle...

Güzelbahçe meclisi  Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe meclisi Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe Belediyesi meclis toplantısının 2.’sini Güzelbahçe Çamlı (Köyü) Mahal...

Başkan Sengel ilk  nikahını kıydı

Başkan Sengel ilk nikahını kıydı

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in avukatlık cübbesinden sonra gi...

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, kendisini kutlamak amacıyla gönderilen ç...