Kocaoğlu’nun Bayram mesajları

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu belediye personelleri ve bürokratlarıyla bayramlaşma töreninde İzmir’in her açıdan kalkındığını söyleyerek, bu başarıyı hep birlikte yakaladıklarını ifade etti

Kocaoğlu’nun Bayram mesajları

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin meclis salonunda gerçekleştirilen bayramlaşma töreninin oldukça kalabalık olduğu gözlenirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı gündeme ve İzmir’e dair önemli açıklamalarda bulundu. 14 yıl önce mali açıdan kötü bir şekilde devraldıkları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali problemlerinin birçoğunu çözdüklerini dile getirdi. İzmir’in Türkiye’nin en önemli sıçrama yapan ve ülkenin kalkınmasına en çok katkı koyan metropollerden bir tanesi olduğunu da ifade eden Aziz Kocaoğlu, Bu başarıyı hep birlikte başardık. İzmirli hemşerilerimizin desteği, bize inanması, bizi motive etmesi çok önemli etki yaptı” ifadelerini kullandı.

“HEMŞERİLERİMİZ YÜZÜMÜZÜ AĞARTTI”

Konuşmalarına birlikte çalıştığı mesai arkadaşları olan belediye personellerine teşekkür ederek başlayan Aziz Kocaoğlu, “Sizlerin özverili çalışmaları sayesinde 2004 yılında çıktığımız yolculukta yatırım kapasitemizi İzmirli hemşerilerimize hizmet etme çabamızı arttırarak sürdürdük. Ve bugün hangi kriterden bakarsanız bakın İzmir 14 yıl öncesine göre her bakımdan sağlıklı kalkındı, büyüdü ve birbiriyle kaynaştı. Zaten İzmir dışarıdan gelen insanlara kucak açmıştı. Çok kültürlü bir kent. Ama bu 14 yıl içinde daha bir gelişti. Hele hele etrafımıza yurt içi ve yurt dışı komşularımıza baktığımızda bunu başarmak İzmir’den başka bir kentte mümkün değildi. İzmir’in tarih boyunca gelen hoşgörüsü, İzmirlilerin hayata, yaşama, hem çalışıp hem eğlenmeye, hem gerektiğinde üzülüp hem gerektiğinde coşkuyla yürümeye alışkın hemşerilerimiz yüzümüzü ağarttı” dedi.  

“EN FAZLA KATKI İZMİR’DEN”

İzmir’in son yıllarda Türkiye ekonomisinin kalkınmasında en kilit rollerden bir tanesini oynadığının altını çizen Aziz Kocaoğlu, “Biz bugün en uzak köylerimizden kent merkezine kadar, ulaşımdan, tarımın kalkınmasına, çevre yatırımlarından, sanayinin büyümesine, hizmet sektörü ve turizmde Türkiye’nin en gözde kendi olmasına varıncaya kadar çok önemli işler başardık. Belediye başkanlığı sadece belediye kanununda yazılı hizmetleri yapmak değildir. Belediye başkanları, yerel yönetimler aynı zamanda kentinin kalkınmasından da sorumludur. Bunun adı yerelde kalkınmadır diye başlattığımız çalışmalar semeresini verdi. Bugün hem ülkemizde hem Avrupa’da hem de dünyada İzmir izleniyor. Tarımda yaptığı çalışmalar, kırsalın, hayvancılığın kalkınmasında izlediğimiz yol haritaları hem ülkemizde hem dünyada örnek alınıyor. Desteklediğimiz bir kooperatifin BM tarafından dünyada en iyi kırsal kalkınma modeli seçilmesi, yine desteklediğimiz kooperatifin yine BM tarafından en iyi kooperatif uygulaması seçilmesi bunların dünya ölçeğinde genel kabul gördüğünü gösteriyor. Bunu birlikte başardık. İzmir, ülke tarımından iki buçuk kat büyüdü. Sanayide yine aynı şey. OSB ölçeğinde çevre yatırımlarını hemen hemen tamamlamış, hizmeti, üretimi geliştiriyoruz. İzmir’in sıçrama yapacağı en önemli iki sektörden sürekli söz ediyoruz. Bunlar hizmet sektörü ve turizmdir. İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin hizmet sektörü ve turizmdeki potansiyeli çok ama çok büyüktür. Biz bunun çok az bir kısmını kullanıyoruz. İstihdam yaratabilmek ve ülkemizi kalkındırmak için bu iki sektörde ciddi sıçramalar yapmamız gerekiyor. Artık sanayi istihdam üretmiyor” açıklamasında bulundu.

“ALNIMIZ AÇIK”

İzmir’in ileriki süreçlerde bilgi üretmede, teknolojide, öncü bir kent olacağını belirten Aziz Kocaoğlu, ülkenin kalkınmasında bundan sonraki yıllarda da kaldıraç görevi üstleneceklerini belirtti. Azzi Kocaoğlu, “Birkaç projemiz kaldı. Onlar da kısa zaman içinde yerine getirilecek. Bir operasyon geçirdik. Üst düzey yöneticilerimizin büyük çoğunluğu hapis yattı. Ama diğer arkadaşlarımız gece gündüz çalışarak o sıkıntılı süreçte hizmet İzmirlilere hiç aksatmadılar. Bu inançla, güvenle, birbiriniz tanımayla oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ailesi ve İzmirli hemşerilerimiz bunu başardı. Ondan İzmir var. Ondan İzmir yaşam felsefesinden taviz ermiyor. Ondan İzmir her türlü zorlamalara, ayak oyunlarına, manipülasyonlara rağmen dimdik yaşam felsefesini koruyarak yoluna devam ediyor. Başka bir kentte bunu bulmak çok ama çok zor, hemen hemen imkansız. Ama biz bu imkansızı başardık. Her türlü baskıya kah gülüp geçtik hak dimdik durduk ve yolumuza devam ettik. Aklın ve bilimin rehberliğinde yolumuza devam ettik. Aklın ve bilimin rehberliğinde devam edenler katılımcı yönetim anlayışıyla işini yönetenler mutlaka ve mutlaka hata payını minimuma indirecektir. Kaynakları doğru ve tasarruflu kullanacaktır. Belediye başkanı olduğum ilk ayları hatırlıyorum. Saat 02:00’ye kadar şu kadar hazine müsteşarlarının baskısıyla çalıştık. Ondan sonra çalışmaya başlıyorduk. Hemen hemen 10 senedir kapımızı hazine müsteşarlığı çalışmıyor. Biz hiç oraya gitmiyoruz. Kim müsteşar oldu kim olmadı bilmiyoruz. Çünkü sağlam kurduğumuz finans yapısıyla yolumuzda doğru gidiyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesebiliyoruz. Bunun özgürlüğü, onuru çok farklı bir duygu. Bunu hep birlikte hem belediyemize hem İzmir’e birlikte yaşattık” dedi.

“İZMİR KOCA BİR KÖY DİYENLER”

Ramazan Bayramı için dilek ve temennilerde bulunan Kocaoğlu, “Bu bayramın barış getirmesini, insanların barışmasını diliyorum. Aramızdaki kırgınlıkların, küskünlüklerin bitirilmesini diliyorum. Türkiye’deki bütün sorunların bitmesi için, komşularımızla tekrar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği dış politika doğrultusunda yurtta sulh cihanda sulh şeklinde düzelmesini diliyorum. Dünya devletleriyle ilişkilerimizin acil olarak düzelmesini diliyorum. Dış politikada sorunlarımızın güven tesis edilerek halledilmesini diliyorum. Ekonomiyi biz her zaman düzeltiriz. Türkiye çok zengin bir ülke. Dış politikamızda problem yaşamadığımız müddetçe Türkiye 5 yılda ayağa kalkar, 10 yılda dünyanın en saygın 8-10 ülkesi arasına gelir. Ben buna yürekten inanıyorum. Bunu başarmak zor değil. Norveç kadar nüfusu olan İzmir’de biz üçüncü borçlu belediyeden, herkesin kocaman bir köy dediği, negatif sıfatlar yüklemeye çalıştığı İzmir’de gözbebeğimiz deme noktasına geldiler. Demek ki biz hep birlikte doğru yolda yürüyoruz. Hep birlikte iyi şeyler yapıyoruz. Ulaşımda yaptıklarımız. 11 kilometreden çalışan 179 kilometreye, geçtiğimiz cumartesi temelini attığımız 7.2 kilometrelik 1 milyar ihale bedelliği Narlıdere metrosuna geldik. Onay çıktığı zaman 13 kilometrelik Buca metrosuna, TCDD ile birlikte yapacağımız Aliağa-Bergama-Kınık İZBAN’a varıncaya kadar hepsini yaptığımızda 250 kilometreye çıkarmış oluyoruz. Nüfusa oranlarsanız böyle bir yatırım yok. Denize baktığınızda bütün vapurlar yenilendi. Bütün otobüsler yenilendi.  Hem ekonomiyi büyütüyoruz hem hizmetleri arttırıyoruz.  Bayramdan sonra bir seçim var. Seçimin de ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

Türk ekonomisine güveni tam

Türk ekonomisine güveni tam

Alman otomasyon ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe’nin Türkiye Ge...

Unutulmaz şarkılar Çeşme’de çalacak

Unutulmaz şarkılar Çeşme’de çalacak

Eğitim alanında gösterdiği faaliyetlerin yanı sıra, ülkemizin kültür ve sanat ha...

Dönüşümün önü açıldı

Dönüşümün önü açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Ege Mahallesi’nde gerçekleştireceği kentsel dönüş...

Yücel’den eleştiri

Yücel’den eleştiri

CHP İzmir İl Danışma Kurulu’nda konuşan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, sosyal...

Uygulanabilirliği yok

Uygulanabilirliği yok

İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basr...

Depreme dayanıksız bina yapmak mümkün değil

Depreme dayanıksız bina yapmak mümkün değil

17 Ağustos Marmara depreminin yıl dönümü dolayısıyla bir açıklama yapan Karşıyak...