“Küçük esnaf biterse ekonominin fişini çekerler”

Örnekköy’de yer alan Girne Pazarı esnafı zor günler geçiriyor. “Gezen çok alan yok” diyerek sitem eden esnaf, alışveriş merkezlerinin kendilerini bitirdiğini öne sürüyor. Esnaf, “Küçük esnafı bitirmeyin” dedi

“Küçük esnaf biterse  ekonominin fişini çekerler”
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
“Küçük esnaf biterse asıl o zaman ekonominin fişini çekerler…” Bu sözleri kullanan Karşıyaka İlçesi’ne bağlı Örnekköy semtinde bulunan Girne Pazarı’nın 20 yıllık esnafı. Kazanç sağlayamadıkları için pazar alanına kurdukları yeri küçülttüklerini vurgulayan esnaf, AVM’lerin artmasından dolayı kendilerinin zor zamanlar geçirdiğini belirtti. Dolar kurunda yaşanan yükselişten etkilenmediklerini aksine satış yapabilmek adına fiyatları düşürdüklerini kaydeden esnaf, AVM’lere duyulan özverinin kendileri içinde uygulanmasını talep ediyor. Özkanlar Pazar Yeri örneğini hatırlatarak, belediye tarafından zaten birkaç pazarın kapatıldığını, bu nedenle binlerce çalışanın işsiz kaldığını söyleyen esnaf, “Özkanlar Pazar Yeri’nde yaşananları görüyorsunuz. Bu şekilde devam ederse belediyenin kapatmasına gerek kalmadan bizler tezgahı kaldıracağız. Küçük esnafı bitirmeyin” çağrısında bulunup belediyelere, odalara ve derneklere seslendi. İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen ise, “AVM’ler modern alışverişin gerçeği, yok olsun kaldırılsın diyemeyiz. Ama geleneksel esnafı da göz ardı edemeyiz” ifadelerinde bulundu.
“KÜÇÜK ESNAFI BİTİRMEYİN”
Girne Pazarı’nda 20 yıldır esnaflık yapan Kadri Solmaz isimli vatandaş, pazar alanında küçültmeye gittiklerini belirterek, “Kim burada ‘müşteri fazla’ ya da ‘çok iyi satış yapıyoruz’ derse bilin ki ya korkuyor ya da yalan söylüyor. Üç yıldır bitik durumdayız. Evet, oldukça kalabalık görünüyor. Ancak sadece bakıp gidiyorlar. Fiyatlar deseniz pahalı değil. Pazar sonuçta burası ne kadar pahalı olabilir. Ürünlerimiz de dandik değil. Ama gelin görün ki böyle perişan haldeyiz. Kocaman alanım vardı. Aldım yeri küçülttüm. Bu kez ne oluyor ürün çeşitliliği azalıyor, kazancın azalıyor, yanındaki elemanı çıkarmak zorunda kalıyorsun. AVM’ler resmen sonumuzu getirdi. Asıl samimiyet, ilgi alaka burada ancak vatandaş AVM’lere akın ediyor. Herhalde uzun kuyruklara girmek, hiç indirimsiz pahalı ancak kalitesiz ürünler almak daha çok hoşlarına gidiyor. Özkanlar Pazar Yeri İzmir’in en büyük pazarıydı. Fakat şimdi binlerce esnaf işsiz. Yeni yer tahsis edeceklerini söylediler. Fakat yer falan hiçbir şey yok. Bu şekilde devam ederse belediyenin kapatmasına gerek kalmadan bizler tezgahı kaldıracağız. Küçük esnafı bitirmeyin. Başta belediye olmak üzere odalar ve dernekler arkamızda dursun, yeniden çalışmalara başlasın, bu pazarcı milletini canlandırsın. Biz canlanırsak ekonomi de canlanır. Ancak küçük esnaf biterse ekonominin de fişini çekerler” dedi.“AVM’ LER KAPATILSIN” ÇIKIŞI
Bir diğer esnaf ise, “AVM’lerin tamamı kapatılmalıdır” çıkışında bulunarak şu cümleleri kullandı: “Büyük sermayenin para kazandığı yerler, normalde küçük esnafın daha çok para kazanması ve istihdamın daha geniş yerlere yayılması için sadece pazar günleri değil tüm günlerde kapatılmalıdır. AVM’ler kapatılırsa esnaf rahatlar. Esnafın yaşaması ve gelirin halka dağılması için kapatılması gerekiyor. Ama esnafı kapatıp, AVM’leri artırmaya çalışıyorlar. AVM’ler pazar günü kapatılırsa sosyal hayat daha güzel olur. Çünkü insan alışveriş merkezlerine kapanıp sadece gezmeyi ve eğlenmeyi, oralarda oturmayı günü geçirmek gibi algılıyor. Ama gerçek hayatın doğada, dışarıda olduğunu hatırlamaları için AVM’lerin kapatılmasında fayda var diye düşünüyorum.”
“TAMAMEN KAPANSIN DEMİYORUZ”
AVM’ler modern alışverişin gerçeği, yok olsun kaldırılsın diyemeyiz” ifadelerinde bulunan İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen de, “Ama geleneksel esnafı da göz ardı edemeyiz. Bunların ikisinin de yaşaması lazım; bir denizde hamsi balığı da yaşamalı, büyük balık da. Esnaf, alternatif değil tamamlayıcı unsurdur. AVM’lerde hafta sonu tatilinin uygulanması gayet kolay, dünyada da yapılan şey bu. Hafta sonu tatilini savunmaktaki kastımız küçük esnafımızın yaşaması ama sosyal nedenler de önemli. Buralarda çalışan 60 bin insan var, çoğu kadın. Şu anki sistem çalışanı mağdur ediyor, aile yapımızı dağıtıyor, bize uymuyor. AVM’lerde çalışan insanlar insanlıktan çıkıyor, çalışma saatleri çok uzun. Kendilerini robot gibi hissediyorlar. Buralardaki sinemalar, sosyal alanlara girişler sağlansın, tamamen kapansın demiyoruz ama hiç olmazsa perakende kısmı kapansın, küçük esnaf da yaşasın, çalışan da nefes alsın diyoruz” diye konuştu.

 

Diğer Haberler

Menemenli galericilere  müjdeli haber geldi

Menemenli galericilere müjdeli haber geldi

Oto galericilerle törende bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy,...

Acente sorunları gündeme geliyor

Acente sorunları gündeme geliyor

TÜRSAB Ege BTK Başkanı Osman Tolga Gencer, Başkan Yardımcısı Kıvanç Meriç, Üye A...

Çiğli Belediyesinde 13 yeni birim kuruluyor

Çiğli Belediyesinde 13 yeni birim kuruluyor

Çiğli Belediyesinde kentin ihtiyaçlarına göre üretilecek hizmetlerin çok daha kı...

İzmir merkezli 4 ilde operasyon

İzmir merkezli 4 ilde operasyon

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında İzmir,...

Tire’de hırsızlık operasyonu yapıldı

Tire’de hırsızlık operasyonu yapıldı

İzmir’in Tire İlçesi’nde yakalanan hırsızlık zanlısı tutuklandı. Alınan bilgiye...

Eski eşini ve baldızını öldürdü

Eski eşini ve baldızını öldürdü

İzmir’in Çiğli İlçesi’nde, açık cezaevinden izinli olarak çıkan bir adam, boşand...