Kule tekrar açılmalı!

Buca’da evlilik çağına gelmiş kızların hafta sonları uğradığı Kız Kulesi bakımsız ve kapıları kilitli bir vaziyette bulunuyor. Vatandaşlar yapının ilçede bir kültür oluşturduğunu ve tekrar açılması gerektiğini söyledi

Kule tekrar açılmalı!
YUSUF ÇAĞIRTEKİN-ÖZEL HABER
İzmir’in Buca İlçesi Efeler Mahallesi’ndeki Levanten Hacı Andoniyadis’in Kız Kulesi, yıllardır varlığını sürdürüyor. Andonyadis öldükten sonra sahipsiz kalan kule, sonraki yıllarda ilçedeki gençlerin buluşma noktası haline geldi. İlçede gelinlik çağına gelen kızlar hafta sonları kuleye gelir, beldedeki erkekler ise kulenin etrafında toplanırdı. Zamanla adı Kız Kulesi olan bu önemli tarihi eser vesilesiyle tanışıp evlenen yüzlerce Bucalı çift olduğu ifade ediliyor. İlçede adeta yüzlerde tebessüm uyandıran bir kültür haline gelen Kız Kulesi’nin şimdilerde ise kapısı kilitli ve bakımsız bir vaziyette bulunuyor. Hal böyle olunca ilçedeki vatandaşlar da kulenin restore edilmesini ve ilçedeki vatandaşların ziyaretine açılmasını bekliyor.“TARİHİ YOK EDİYORLAR”
Kız Kulesi’nin bulunduğu semtteki vatandaşların da kulenin bakımsız bir vaziyette bulunmasından oldukça şikayetçi olduğu gözlendi. Vatandaşlar, Buca’da birçok evli çiftin bu kule vasıtasıyla tanışarak evlendiğini ifade etti. Haberimizde isminin geçmesini istemeyen bir vatandaşın söyledikleri oldukça çarpıcıydı: “Buca’da Levanten birçok aile yaşadı ve bu insanların ilçeye kattıkları şu an ve bundan önce ilçenin yönetiminde bulunan kişilerden kat be kat fazla olduğunu söyleyebiliriz. İlçemiz müteahhitlerin elinde hızla betonlaşıyor ve bunun gibi tarihi yapılar ise görmezden geliniyor. Halbuki burası biz Bucalılar için bir tarihtir. Çocuklarımıza burada yaşanan hikayelerimizi anlatıyoruz fakat ne yazık ki tarihimizi ve kültürümüzü yok ettiklerini düşünüyorum.”“KİRLETİYORUZ!”
Kız Kulesi’ni sürekli ziyaret eden İlayda Mintaş ise, kulenin içinde bulunduğu kötü durumdan şikayetçi! Mintaş kulenin açılmasını çok istediğini söyleyerek, “Ben başka bir semtte oturuyorum ama burayı sık sık ziyaret ederim. Bence çok güzel bir yer. Eski bir gelenek de varmış. Çevredekiler bahseder. İlçe için he tarihi hem de kültürel bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Çok güzel fakat çevredeki vatandaşlar bu yapıyı kirlettiğini görüyoruz. Biraz da bakımsız kaldığını söylemekte yarar olduğunu düşünüyorum. Etrafında çekirdek yediklerine şahit oluyoruz ve bu çekirdek kabuklarının kulenin etrafını kirlettiğini görüyoruz. Biz bu kulenin restore edilmesini ve ziyaretçilere açılmasını çok isteriz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

BBP İzmir’den nezaket ziyareti

BBP İzmir’den nezaket ziyareti

Büyük Birlik Partisi (BBP) İzmir İl Başkanı Erdem Öksüz ile yönetim kurulu üyele...

Başkan Batur ilk adımı attı

Başkan Batur ilk adımı attı

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Konak’ta yeni madde bağımlılığı tedavi merke...

“Soyer’den Antik Yunan seviciliği”

“Soyer’den Antik Yunan seviciliği”

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Soyer’e eleştirilerde...

Dağ: Tamamlanması gereken eksikler var

Dağ: Tamamlanması gereken eksikler var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, son günlerde İ...

Egeli Akademisyenler TAKD Yönetim Kuruluna Seçildi

Egeli Akademisyenler TAKD Yönetim Kuruluna Seçildi

Egeli akademisyenler, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini sivil toplum kuruluşl...

Başkan Saygılı’dan Nihat Kınık’a ziyaret

Başkan Saygılı’dan Nihat Kınık’a ziyaret

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Bilal Saygıl...