Kültürpark’ta tahliyeler başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark içinde yer alan 9 yapının "fuzuli işgalci" konumundaki kiracılarını tahliye etmeye başladı. Yapılardaki yasa dışı eklentiler de ortadan kaldırılırken, lunapark dışındaki yapıların tahliye işlemleri büyük ölçüde tamamlandı

Kültürpark’ta tahliyeler başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin simgesi Kültürpark’ın iyileştirilme çalışmalarında önemli bir adım olarak gördüğü tahliye işlemlerine başladı. Kültürpark içinde yer alan 9 yapının "fuzuli işgalci" konumundaki kiracılarının, mahkeme kararıyla tahliye edilmeye başlandığı belirtildi. Yapılardaki yasa dışı eklentiler de ortadan kaldırılırken, lunapark dışındaki yapıların tahliye işlemlerinin büyük ölçüde tamamlandığı ifade edildi.

BİNALAR YIKILMAYACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kiracıların tahliyesinin ardından söz konusu yapıların yasa dışı eklentilerini, İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı doğrultusunda kaldıracak ve binaları aslına uygun hale getirecek. İşletmelerin tasfiyesinin ardından simge yapılar yıkılmayacak, tekrar kiraya da verilmeyerek Kültürpark'ın kimlik ve karakterine uygun işletme ve faaliyetlerine devam edecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark içindeki aralarında; lunapark, golf, su bisikleti işletmesi, Ada, Göl ve Kübana gazinoları ile Açık Hava Tiyatrosu içindeki satış büfesi için 2016 yılında başlatılan tahliye süreci, kiracıların belediyenin kararına karşı açtıkları idari işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma talepli davaların belediye lehine sonuçlanmasıyla hız kazandı.
25 Ekim 2019 tarihinde fuzuli işgalci konumundaki kiracılara tahliye işlemlerini kendileri yapmaları için süre veren büyükşehir belediyesi, 31 Ekim'de de söz konusu işletmelerin tahliye işlemlerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini denetlemişti. İşletmelerin, binaları tamamen boşaltmayıp, büyük ölçüde tahliye ettikleri belirleyen ekipler, işletme sahiplerine süreci bir an önce tamamlamaları uyarısında da bulunmuştu. İHA

Diğer Haberler

Başkan Mustafa İduğ’a DİSK desteği

Başkan Mustafa İduğ’a DİSK desteği

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, B...

Menemen’de su kesintisi yaşanacak

Menemen’de su kesintisi yaşanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Menemen İlçesi Asarlık Su Depo...

“İntiharların arkasında  hiçlik duygusu var”

“İntiharların arkasında hiçlik duygusu var”

Saadet Partisi (SP) Konak İlçe Teşkilatının 7. Olağan Kongresi gerçekleştirildi

Esnafın sesi Konak’ta daha güçlü çıkacak

Esnafın sesi Konak’ta daha güçlü çıkacak

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, Konak...

Aliağa’ya yeni bir bölüm istiyorlar

Aliağa’ya yeni bir bölüm istiyorlar

Aliağa’nın denizcilik ve gemi teknolojileri alanında önemli bir potansiyeli barı...

CHP’li başkanlar İzmir’de toplanıyor

CHP’li başkanlar İzmir’de toplanıyor

Türkiye’deki CHP’li belediye başkanları ‘Yerel Yönetimler Çalıştayı’nın ikincisi...