Menderes Belediyesi çalışanlarından kayıp para iddialarına tepki

Sayıştayın AK Parti'li Menderes Belediyesi için hazırladığı denetleme raporunda, 2 milyon TL’ye yakın bir paranın kayıp olduğuna dair çıkan haberlere çalışanlar tepki gösterirken, yetkililer bu paranın İller Bankası tarafından kesilen paylar olduğunu ve kayıp paranın söz konusu olmadığını ifade etti

Menderes Belediyesi çalışanlarından kayıp para iddialarına tepki
Geçtiğimiz gün Menderes Belediyesine ait Sayıştay Denetleme Raporunda, yer alan bulgulara göre belediyenin kasasında bulunan para ile, açıklanan mali tablolar arasında 2 milyon TL’lik kayıp bulunduğu haberlerine belediye çalışanlarından tepki geldi. Belediye çalışanları denetleme raporunda yer alan 2 milyon TL’nin yok edildiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, bina önünde basın açıklaması yaptı. 
Çalışanlar adına açıklamayı okuyan Menderes Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Fatma Erdemesinli, “Basın yayın organlarında Sayıştay Başkanlığı raporundaki mali tablolardaki hareketlerde, 2 milyon liranın yok edildiği iddia edilmektedir. Oysaki belediyenin İller Bankasınca kesilen yüzde 2 oranındaki sermaye katılım payı bankanın hesaplarında Menderes Belediyesi sermaye payı olarak görülmektedir. İller Bankası kaynağından kesinti yapılan bu tutar, belediyemizin nazım hesaplarına sehven muhasebeleştirilmediği için eksik yapılan muhasebe kaydından kaynaklanmaktadır. Bunun haricinde belediyenin kaynağının yok edilmesi ya da birine verilmesi ya da haksız ödenmiş olması söz konusu değildir” dedi. 

Sendikadan destek 
Belediye Özel İdare Çalışanları Sendikası (Bem-Bir-sen) İzmir Başkanı Hanefi Ertuğrul Çolak da Menderes Belediyesine destek verdi. Olayın tamamen siyasi olduğunu belirten Çolak ise şunları söyledi: 
"Mali İşler Müdürümüz sendikamızın üyesidir. Kendisinin böyle bir işte böyle bir anlamda kullanılmasına asla müsaade etmeyiz. Kendisine güveniyoruz, sendika olarak yanındayız. Üyelerimizle ilgili çıkan bu tür haberleri şiddetle reddediyoruz ve kınıyoruz. Böyle bir şey mümkün değildir. Devletin resmi kayıtları var. Sehven yapılmış olabilir. Ancak iddia edildiği şekilde böyle bir şey yapılması asla mümkün değildir. Üstelik Sayıştay raporunu okuyun orada da böyle bir iddia olmadığı görülecektir. Orada da böyle bir ibare ve bölüm yoktur. Haberin tamamen belden aşağı vurmak için yapıldığı kesin” diye konuştu. 

Sayıştay raporundaki tespit 
Sayıştay’ın denetleme raporunda kayıp paraya ilişkin şu tespite yer verilmişti: 
“Kurumun mali tablolarında 240 Mali Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabı, 1.837.402,58 TL eksik tutar ile yer almıştır. Bu durum 2017 yılı mali tablolarının doğruluğunu ve güvenilirliğini olumsuz etkilemiştir.”  İHA

Diğer Haberler

Tire’de traktör  devrildi: 1 ölü

Tire’de traktör devrildi: 1 ölü

İzmir’in Tire İlçesi’nde traktörün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada 1 kişi...

Merdivenler renkleniyor

Merdivenler renkleniyor

Vatandaşların kent içi yaya ulaşım olanaklarını güçlendirmek için çalışmalar yür...

Foça Cittaslow’e üye olma sürecinde

Foça Cittaslow’e üye olma sürecinde

Foça Belediyesi, 1999 yılında İtalya’da kurulan uluslararası belediyeler birliği...

İzmir’de uyuşturucu  operasyonu: 4 gözaltı

İzmir’de uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı

İzmir’in Dikili İlçesi’nde düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 4 kişi gözaltına...

İzmir’de asayiş  uygulamaları yapıldı

İzmir’de asayiş uygulamaları yapıldı

İzmir’de Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 15-18 Ağustos 2019 tarihleri arasında yap...

Çeşme’de 5. Ovacık Festivali başlıyor

Çeşme’de 5. Ovacık Festivali başlıyor

Çeşme Belediyesi 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali başlıyor. 24-25 Ağust...