Menemen’de çifte sevinç

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tarafından hayata geçirilen Kadın Danışma Merkezi ve Çocuk Oyunevi, Menemen halkı tarafında coşkuyla karşılandı

Menemen’de çifte sevinç
BURCU YANAR
Menemen Belediyesi tarafından hayata geçirilen, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalan kadınlara destek sağlamak amacıyla faaliyet gösterecek olan ‘Kadın Dayanışma Merkezi ve Çocuk Oyun Evi’nin açılışı Belediye Başkanı Serdar Aksoy tarafından gerçekleştirildi. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören açılışa Menemen halkından beklenilenin üzerinde bir katılım oldu.AÇILIŞLAR DEVAM EDECEK
Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy açılış konuşmasına “Değerli arkadaşlar, dostlar, sivil toplum kuruluşlarımızın başkanları hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” diye başlayarak, “Seçimlerin üzerinden daha doğrusu mazbataları almamızın üzerinden 3 ay gibi bir süre geçti bu süre zarfında hem belediyeyi ayakları üzerine kaldırmak hem de aynı zamanda Menemenliye dokunmak anlamında çok ciddi girişimlerde bulunduk” dedi. Bunlardan birisinin de kadın danışma merkezi ve çocuk oyun evinin açılışı olduğunu belirten Aksoy, “İlk açılışımızı burada yapıyoruz. Hemen akabinde Gölpark’ta Kadın Dayanışma Merkezi ile Gençlik Dayanışma Merkezi’miz geliyor. Geçmişte uzun zamandır atıl bir şekilde duran öğretmen evimiz vardı bilirsiniz. Öğretmen evimizi atıl bir şekilde bırakmaktan dolayı artık Menemen’in zarar gördüğünü ve sıkıntı yaşadığını gördük ve Menemen’de öğretmen evimizi biz kreş yapmak için projemize başladık. 4 katlı bir kreşimiz oluyor burada. Aynı zamanda Celt 2’de jandarma bölgesi olarak tabir edilen bir bölgemiz vardır. Burası da kısmen atıl durumdadır. İşte bu atıl olan yeri de yeniden dizayn ediyoruz. Yeniden dizayn ile birlikte burası yepyeni bir mahalleye dönüşüyor. Bundan sonraki açılışlarımız daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek” şeklinde konuştu.“ALERJİLERİ PERÇİNLENECEK”
“Belediye meclisinde de yapmış olduğum konuşmada da belirttiğim gibi Kasımpaşa Köprüsü ile ilgili de yakında ihaleye çıkıyoruz diye müjde veren Aksoy, “Kasımpaşa köprüsünü yeniliyoruz. Biz adaylığımızdan beri hep net bir şey söyledik. Kadın özgürleştikçe erkek özgür olacaktır dedik. Kadın özgür değilse erkek özgür değildir. Kadın sokakta ise, yüksek sesle gülebiliyorsa, kadın bir şehirde özgürse o kent özgür bir kenttir. İşte menemende uzun zamandır yapılmayan bu hizmetleri arka arkaya yapacağız” diye belirtti. Aksoy, “Tek amacımız var Atatürk ilke ve devrimlerine uygun olarak kadının sokakta var olmasını sağlamak, eğitimin ve sosyal hayatın içerisinde var olmasını sağlamak, siyasetin içerisinde de var olmasını sağlamaktır” açıklamalarına yer vererek, “ Kadının özgür olup ayaklarının üzerinde durduğu yerde gericiliğe geçit yoktur. Yeter ki kadınlar ayaklarının üzerinde olsun. Her şey çok güzel oluyor. Hiç kimse sıkıntıya düşüp, sorunlarla kafasını meşgul etmesin. Dedikodulara hiç kimse meyil vermesin. Biz iş yapacağız, birileri eleştirecek, biz iş yapacağız, birileri sosyal medyadan yazıp çizecek. Onların görevi sosyal medyada asparagas haberler yazmak olsun bizim görevimiz de hizmet yapmak olsun. Her ey çok güzel olacak derken biliyorsunuz ki 23 Haziran da güzelliklerden birisini yaşadık. Sandık sonuçlarını çok da beklemeden bu güzelliği yaşadık. O seçim sonuçlarının en güzel tarafı da neydi biliyor musunuz? Makam koltuğunun arkasına Atatürk’ün resmi asıldı ya işte o bir zaferdir. Birilerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e karşı tepkisi ve alerjisi olabilir. O alerjileri biraz daha perçinlenecek. Bugün Menemen Belediyesinin içerisinde belediye başkanının resmi yok. Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi var. Çünkü gerçek sahibi odur” ifadelerine yer verdi.
“TEK BİR KADIN BİLE ŞİDDET GÖRMESİN”
Açılışta konuşan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Müesser Kırımlı, “Öncelikle bizi açılışımızda yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyorum” diyerek “Menemen Asarlık’taki kadın danışma merkezini ziyaret ederek müdürümüzle görüştük. Türk Kadınlar Birliği Menemen Şubesi yönetimi olarak elimizden geldiğince, karınca kararınca Tümay Kocacık Dumanlı’nın gönüllü hukuki desteklerini vermesi ile ve rehber öğretmen Gülgün Öge Aytup’un gönüllü psikolojik desteklerini sürdürmesine rağmen, yeterli olamadık. Ülkemizde kadınlarımız sürekli artış gösteren psikolojik, fiziksel ve ekonomik şiddete sevdiklerinden, aile bireylerinden, iş verenlerinden ya da çok sevdiğini söyleyen hasta ruhlu kişiler tarafından şiddete maruz kalıyorlar. 2019 yılının ilk 6 ayında 2 bin 214 kadın öldürüldü oysa Türk kadını birçok ülkeden çok daha önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk sayesinde seçme seçilme ve insanca yaşama haklarına kavuşmuştur. Biz Türk kadınları kurtuluş savaşında nasıl omuz omuza savaştıysak bugün de yine omuz omuza olmak ve eşit haklara sahip olarak yaşamak istiyoruz. Erkeklerimizden ne bir adım ileride ne bir adım geri olmak istiyoruz. Menemenli kadınlarımızın ve çocuklarımızın emin ellerde ve geleceğe umutla bakacakları bu merkezde Menemen Belediye Başkanımıza ve çok değerli eşine çok kısa bir sürede bunu gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum. Temennim bir tek kadınımız bile şiddetin tek bir türüne bile rastlamasın. Emeği geçen herkese burada şükranla ve minnetle teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.


 

Diğer Haberler

Hasta sorunları bakana sunulacak

Hasta sorunları bakana sunulacak

Kişilerin hayatını olumsuz etkileyen inflamatuvar bağırsak hastalıkları nedeniyl...

Migros’un projesi ödüle doymuyor

Migros’un projesi ödüle doymuyor

Migros’un sağlıklı yaşama yönelik bilinçli alışveriş konusunda tüketiciye rehber...

Ali Engin’den partilere ziyaret

Ali Engin’den partilere ziyaret

Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, siyasi partilerin Narlıdere İlçe Başkanlık...

CHP’li Sertel’den 24 Temmuz mesajı

CHP’li Sertel’den 24 Temmuz mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Atila Sertel, Basında Sansürün Kaldır...

“Yarımada’da çevre katliamına dur de!"

“Yarımada’da çevre katliamına dur de!"

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir’in Yarımadası diye bilinen Karaburun, Ur...

Kurdaki gevşeme fırsata dönüşebilir

Kurdaki gevşeme fırsata dönüşebilir

Ülke genelinde yatırım ortamında iyileşme belirtilerinin arttığını söyleyen İzmi...