Minik Alperen için 2 şube müdürü hakkında dava

Çiğli İlçesi’nde okul servis minibüsünde unutulmasının ardından yaşamını yitiren 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ailesi, Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü ve 2 şube müdürü hakkında “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla dava açtı.

Minik Alperen için 2 şube müdürü hakkında dava
Sakin Ailesi’nin avukatlarının Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün gerekli sorumlulukları yerine getirmediği gerekçesiyle olaya dahil edilmesi talebinde bulunması ve Çiğli Kaymakamlığının olaya ilişkin soruşturma izni vermesi üzerine Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü M.U. ile şube müdürleri H.B. ve Ş.Ş. hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede yer alan raporda, Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürlerinin söz konusu özel anaokulunun denetlenmesinde ve gelen şikayetlerin değerlendirilmesinde, kontrollerin yapılmasında sorumluluklarının bulunduğu belirtildi. İddianame Karşıyaka Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirse Çiğli İlçe Milli Eğitim Müdürü ve şube müdürleri 1 Kasım’da hakim karşısına çıkacak.
YILMADIK
Baba Serkan Sakin dava açılmasına ilişkin, “Bu kadar ihmalkarlık varken denetleyici merciinin göz yumması içler acısı bir durum. Kabul edilebilir bir olay değil. Yılmadık, hakkımızı sonuna kadar arayacağız” dedi. Sakin, oğlunun ölümüne ilişkin açılan yeni davanın takipçisi olacaklarını, haklarını aramaya devam edeceklerini söyledi. Müfettişlerce kreşlere denetleme yapılacağı zaman kreş yetkililerine haber verildiğini savunan Sakin, “Denetleme haber verilerek mi yapılır. En büyük abesle iştigal burada yapılıyor. Haber verilmeden yapılmış olsaydı bu denetlemeler Alperen bugün yaşayacaktı. Bu zamana kadar 2 gün öncesinden haber verip sonra gelip teftiş yapılıyorsa bu kadar eksik varsa öğretmenlerin servis ablasının, vasıfsız elemanların bu kuruma adım atmaları hata” ifadesini kullandı. Sakin, şunları kaydetti: “Bu kadar ihmalkarlık varken denetleyici merciinin göz yumması içler acısı bir durum. Kabul edilebilir bir olay değil. Yılmadık, hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Başka Alperenler gitmesin. Suçlu olan kişileri assanız ne olacak. Çocuğum geri gelmeyecek ancak o acıyı biz biliyoruz. Başka anne baba inşallah yaşamaz. Evlatlarımızın canını sokakta bulmadık. Bir insanın canıyla oynayabilecek, bunu ihmal edebilecek insanların bu kurumlarda çalışması kesinlikle hata. Herkes kendi görevini yapmak durumunda. Hapis cezalarını az buluyorum. Böyle bir kurumun başında iş yapmalarını düşünmek bile istemiyorum.”  AA/İZMİR
 

Diğer Haberler

İzmirli iş dünyasından  seçim değerlendirmesi

İzmirli iş dünyasından seçim değerlendirmesi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan...

İstanbul seçimlerinde  demokrasi kazandı

İstanbul seçimlerinde demokrasi kazandı

İstanbul seçim sonuçlarını değerlendiren EİB Başkanı Jak Eskinazi, Türk halkının...

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

Ödemiş Koza-Der’den dayanışma kahvaltısı

İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde faaliyet yürüten Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi...

Şehit yakınlarına  SGK İzmir ziyareti

Şehit yakınlarına SGK İzmir ziyareti

SGK İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal’in Özel Kalem görevlilerinden Salih Aydın, Fo...

İzmir’de ormanlık  alanda yangın

İzmir’de ormanlık alanda yangın

İzmir’in Bornova İlçesi Gökdere mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen...

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

Bebeği çöpe atan anne yakalandı

İzmir’in Torbalı İlçesi Karakızlar Mahallesi’nde, çöp konteynerinin içerisinde b...