Mülteci hayatlar sinema perdesinde

Halkların Köprüsü Derneği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Mülteci Film Festivali 17 Nisan’da başlıyor. Festivalde mülteciliği odağına almış olan filmler yer alacak

Mülteci hayatlar sinema perdesinde
E. ÇAĞLA GENİŞ
Halkların Köprüsü Derneği, mültecilerin yaşamlarına bu kez de sinema aracılığı ile çekmeye hazırlanıyor. Bu amaçla 17-20 Nisan tarihlerinde Fransız Kültür Merkezi’nde 1’incisi düzenlenecek Uluslararası Mülteci Film Festivali, mülteciler tarafından çekilmiş ya da mülteciliği odağına almış olan kurmaca ve belgesel dallarında filmlere yer verecek. Halklar arasında eşitlik, adalet ve özgürlük temelinde kamusal dostluk ve dayanışma kurmak üzere çalışmalarına devam eden, mültecilerin coğrafyamızda yaşadığı sorunlara çözüm arayan Halkların Köprüsü Derneği, film festivali düzenleyerek bu konudaki duyarlılığı arttırmayı planlıyor. Girişlerin serbest ve ücretsiz olduğu festivalde 20 uzun ve kısa filmin yanı sıra söyleşiler de gerçekleşecek. Festivalde ayrıca 11 kısa ve uzun metrajlı film görme engelli bireyler için sesli olarak betimlendi.


Foto altı: Üzerinde afiş ve kitapçıkların bulunduğu bir masada etrafında film festivaline ilişkin basın açıklaması okunuyor.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN SESLİ BETİMLEME
Film festivali hakkında bilgi vermek amacıyla dernek binasında düzenlenen basın açıklamasında konuşan Nuray Pehlivan, “Her türlü nefret söylemiyle mücadele eden dernek gönüllü olarak onların sorunlarına çözüm üretmeye çalıştık. Kültür ve sanat faaliyetlerimizi de çalışmalarımıza dahil ettik. Göç ve iltica temalarını farklı biçimlerle işleyen kısa ve uzun metraj filmleri izleyiciler ile buluşturacağız. Çeşitli coğrafyalardan mültecilerin bambaşka dünyalarına davetli olacağız. Görme engelliler için kısa ve uzun metrajlı 11 film dernek gönüllüleri tarafından sesli olarak betimlendi. Öykü Arin’in annesi yönetmen Eylem Şen’in Asfur filmi de Sesli Betimleme Derneği tarafından betimlendi. Bu yıl ilk kez deneyimlediğimiz için sesli betimlemesi olan filmler daha çok kısa metrajlı filmler oldu. Asfur filmi de betimleme derneği filmi için yapıldı ve filmin içine gömüldü salondaki herkes betimlemeli olarak izleyecek bunun da bir farkındalık yaratacağını düşünüyoruz. herkesi gündelik yaşam içinde bazen görünmez olan mültecilerin hayatlarının, hikayelerinin tanığı olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler

DEÜ’de şifalı su ile termal tedavi dönemi

DEÜ’de şifalı su ile termal tedavi dönemi

Kısa zaman önce yenilenerek hasta kapasitesini iki katına çıkaran Dokuz Eylül Ün...

Türk denizciliğine katkı sunacak dernek

Türk denizciliğine katkı sunacak dernek

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Sinem Oğiş, denizcilik sektöründe çalı...

İzmir’in trafiği  havadan denetlendi

İzmir’in trafiği havadan denetlendi

İzmir trafiği, trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan eyle...

Güzelbahçe meclisi  Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe meclisi Çamlı Köyü’nde yapıldı

Güzelbahçe Belediyesi meclis toplantısının 2.’sini Güzelbahçe Çamlı (Köyü) Mahal...

Başkan Sengel ilk  nikahını kıydı

Başkan Sengel ilk nikahını kıydı

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in avukatlık cübbesinden sonra gi...

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova’da çiçekler şehit ailelerine  

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, kendisini kutlamak amacıyla gönderilen ç...