Nerde o eski işler

Kemeraltı’nda toptan giyim mağazalarının ağırlıklı olduğu ve bir dönem Ege Bölgesi’nin en büyük pazarlarından bir tanesi olan Kestelli Caddesi esnafı, çarşıda eski bayram işlerini yapamadıklarını söyledi

Nerde o eski işler

YUSUF ÇAĞIRTEKİN

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’na bağlı Kestelli Caddesi uzun yıllardır, Ege Bölgesi’nde tekstil sektörü ile ilgilenenler için en önemli toptan satış merkezlerinden bir tanesi olarak biliniyordu. Fakat son yıllarda sektörde yaşanan bazı olumsuzluklardan bu önemli caddede bulunan esnaflarda nasibini almış durumda. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi, bayram havasının işlerine olumlu yansımadığını söyleyen cadde esnafı, eskiden bayramlardan en az iki hafta önce ellerindeki tüm ürünleri bitirdiklerini fakat şimdilerde bayramların eski havasının çarşıda esmediğini söyledi. Birçok vatandaş çarşının eski ihtişamını kaybettiğini dile getirirken, bazı esnaflar ise hayıflanarak “Nerde o eski bayram işleri” dedi.

“ELİMİZDE ÜRÜN KALMAZDI”

Kemeraltı’nda toptan giyim işletmesi bulunan Deniz Köklü isimli bir vatandaş, çarşıda bayram hareketliliğinin bu yıl hemen hemen hiç yaşanmadığını dile getirdi. Esnaf olarak bu bayram sinek avladıklarını ifade eden Deniz Köklü, “İşlerimiz her sene daha kötüye gidiyor. Kestelli çarşısı eski ihtişamını kaybettiğini düşünüyorum. Eskiden bayramdan iki hafta önce elimizde neredeyse ürün kalmazdı, şimdi ise müşteri bulamıyoruz. Sadece biz değil, çarşıda bulunan tüm esnaf aynı durumda. Böyle giderse, hepimiz kepenk kapatacağız” ifadelerini kullandı.

“ESNAF OTURUYOR”

Eskiden çarşıda bayram havasının çok fazla bir şekilde hissedildiğinin altını çizen Serdar Yargıcı isimli bir başka esnaf ise, esnaf olarak eski günleri çok özlediklerini söyledi. Serdar Yargıcı, “Sokağa çıkıp baktığınız zaman esnafın hepsi oturmuş müşteri bekliyor. Hepsi içinden nerde o eski bayram işleri diye geçiriyor. Eskiden bayramlarda satacak ürünümüz kalmazdı, şimdi ise ürünlerimizin neredeyse tamamen elimizde kalıyor. Birçok esnaf her yıl kepenk kapatıyor. Büyük AVM’ler de esnafın işini baltaladığını düşünüyorum. Bu bayram da kötü geçti Umarım bundan sonraki bayramlarda toparlarız” dedi.

Diğer Haberler

Brunson ile ilgili karar verildi

Brunson ile ilgili karar verildi

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı...

27.5 milyon dolarlık dev satış geldi

27.5 milyon dolarlık dev satış geldi

Altınyağ’ın mal varlıklarının 27.5 milyon ABD doları artı KDV bedelle, Sodrugest...

Kayıt dışılığa son

Kayıt dışılığa son

Yeni çıkan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’ ile emlak sektöründe çok ön...

İzmir’de temmuzda konut satışları azaldı

İzmir’de temmuzda konut satışları azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğünden alınan bilgilere göre...

17 Ağustos depremi ve sonrası

17 Ağustos depremi ve sonrası

DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Orhan Dede Polat, Kocael...

İzmir'de deprem gerçeği

İzmir'de deprem gerçeği

Bornova Belediyesi ve Jeofizik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin işbirliğiyle...