“Öğretmenlik cazip hale getirilmeli”

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Kaya, “Öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” dedi

“Öğretmenlik cazip hale getirilmeli”
E. ÇAĞLA GENİŞ
Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Kaya, Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim” raporuna dair değerlendirmelerde bulundu. Eğitim sisteminin kalitesi için öğretmenlerin vazgeçilmez öneme sahip olduğunu söyleyen Kaya, raporun temel amacının kaliteli bir eğitim sistemini tesis etmeye yönelik tartışmalara katkıda bulunmak, öğretmen yetiştirme, istihdam ve mesleki gelişim için bir model önermek olduğunu belirtti. Kaya, başarılı gençleri öğretmenlik mesleğine çekmek gerektiğini belirterek, “Bunun için eğitim fakültelerine ayrılan kontenjanlar daha dikkatli izlenmeli, boş kalan ve ihtiyaç olmayan alanlar yerine, ihtiyaç duyulan alanlara yönelim artırılmalıdır. Ayrıca, öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” ifadelerini kullandı.
İSTİKRARLI BİR SİSTEM KURULMALI
Rapora ilişkin önerilerde bulunan Kaya, öğretmen yetiştirme sisteminde son yıllarda kararların sık değiştiğine dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversiteler arasında güçlü bir koordinasyon sağlanmalıdır. Öğretmen yetiştirme, atama ve mesleki gelişim süreçleri bir bütün olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm paydaşlar birlikte çalışmalı, tartışmalı, alınan kararlar şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılarak istikrarlı bir sistem kurulmalıdır. Öğretmenlik mesleğinin statüsü, öğretmenlerin hakları, sorumlulukları, mesleki yetkinlik ve yeterlikleri ile mesleki özerkliklerine ilişkin hususlar, daha fazla zaman kaybedilmeden, meslek kanunu ile düzenlenmelidir. Öğretmen yetiştirme ile ilgili bir karar alınacağı zaman 400 bini aşkın atama bekleyen öğretmen adayı dikkate alınmalıdır. Öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” dedi.

Diğer Haberler

Hayatımın en  güzel günlerinden

Hayatımın en güzel günlerinden

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Maltepe B...

İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı

İzmir'de feci kaza: 2 ölü, 6 yaralı

İzmir'in Menderes ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybe...

Oran’dan miting gibi mahalle toplantısı

Oran’dan miting gibi mahalle toplantısı

Millet İttifakı Çeşme Belediye Başkan Adayı Ekrem Oran’ın Çeşme çarşısındaki 16...

Cemevinde teşekkür etkinliği düzenlendi

Cemevinde teşekkür etkinliği düzenlendi

Bergama İslamsaray Mahallesi’nde birkaç ay önce yapımına başlanılan ancak hava ş...

Saadet Partisi’nden bandolu yürüyüş

Saadet Partisi’nden bandolu yürüyüş

Saadet Partisi Buca İlçe Başkanlığı, seçim çalışmaları kapsamında ‘Sevgi Yürüyüş...

Sorunlar için gece gündüz çalışacak

Sorunlar için gece gündüz çalışacak

Millet İttifakı Gaziemir Belediye Başkan Adayı Halil Arda, Gaziemir’in ilk beled...