“Öğretmenlik cazip hale getirilmeli”

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Kaya, “Öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” dedi

“Öğretmenlik cazip hale getirilmeli”
E. ÇAĞLA GENİŞ
Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Ali Kaya, Eğitim-Bir-Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan “Dünyada ve Türkiye’de Öğretmen Yetiştirme, İstihdam ve Mesleki Gelişim” raporuna dair değerlendirmelerde bulundu. Eğitim sisteminin kalitesi için öğretmenlerin vazgeçilmez öneme sahip olduğunu söyleyen Kaya, raporun temel amacının kaliteli bir eğitim sistemini tesis etmeye yönelik tartışmalara katkıda bulunmak, öğretmen yetiştirme, istihdam ve mesleki gelişim için bir model önermek olduğunu belirtti. Kaya, başarılı gençleri öğretmenlik mesleğine çekmek gerektiğini belirterek, “Bunun için eğitim fakültelerine ayrılan kontenjanlar daha dikkatli izlenmeli, boş kalan ve ihtiyaç olmayan alanlar yerine, ihtiyaç duyulan alanlara yönelim artırılmalıdır. Ayrıca, öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” ifadelerini kullandı.
İSTİKRARLI BİR SİSTEM KURULMALI
Rapora ilişkin önerilerde bulunan Kaya, öğretmen yetiştirme sisteminde son yıllarda kararların sık değiştiğine dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversiteler arasında güçlü bir koordinasyon sağlanmalıdır. Öğretmen yetiştirme, atama ve mesleki gelişim süreçleri bir bütün olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm paydaşlar birlikte çalışmalı, tartışmalı, alınan kararlar şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılarak istikrarlı bir sistem kurulmalıdır. Öğretmenlik mesleğinin statüsü, öğretmenlerin hakları, sorumlulukları, mesleki yetkinlik ve yeterlikleri ile mesleki özerkliklerine ilişkin hususlar, daha fazla zaman kaybedilmeden, meslek kanunu ile düzenlenmelidir. Öğretmen yetiştirme ile ilgili bir karar alınacağı zaman 400 bini aşkın atama bekleyen öğretmen adayı dikkate alınmalıdır. Öğretmen maaşları artırılmalı, kariyer sistemi kurulmalı, mesleki özerklik geliştirilmeli, öğretmenlerin lisansüstü eğitim yapmaları teşvik edilmelidir” dedi.

Diğer Haberler

Menemen’de sokak  hayvanları için çalışılıyor

Menemen’de sokak  hayvanları için çalışılıyor

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un talimatı ile beraber ilçedeki sokak hay...

“Sıfır Karbon Noktası”  HAYATA GEÇİYOR

“Sıfır Karbon Noktası”  HAYATA GEÇİYOR

AB’den 210 bin 453 avro hibe almaya hak kazanan ve Karşıyaka’da hayata geçecek “...

Kalyoncu: Sevgi  en güçlü ilaçtır

Kalyoncu: Sevgi  en güçlü ilaçtır

25- 31 Mayıs Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle açıklamalarda bulu...

MS için sağlıklı  yaşam sempozyumu

MS için sağlıklı  yaşam sempozyumu

“Multiple Skleroz’da (MS) Sağlıklı Yaşam Sempozyumu”nun ilki İzmir’de gerçekleşt...

Hasta beynine neştersiz şifa 

Hasta beynine neştersiz şifa 

Toplumun anjiyo, kateter, stent sözcükleriyle yıllar önce tanıştığını ancak bilg...

Egeli iletişimciden örnek bağış

Egeli iletişimciden örnek bağış

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu Taner Kocakaya, ör...