Örgün eğitimi destekliyoruz

Dershaneden dönüşen temel liseler, Haziran 2019’a kadar ya fiziki altyapısını tamamlayarak özel okul olacak ya da kapanacak. Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, konuyla ilgi açıklamalarda bulundu

Örgün eğitimi destekliyoruz
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının kapatılacağını duyurdu. 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşmış olması sonucunda özel öğretim kurslarının kapanacağını açıklayan MEB, bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerektiğini açıkladı. Örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitimi merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edeceği belirtildi. Duyuruda ayrıca, kamuoyunda teşvik olarak da adlandırılan eğitim ve öğretim desteği uygulamasının organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrenciler hariç olmak üzere diğer özel okullar için 2018- 2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacağı belirtildi.Tüm bu gelişmeler neticesinde Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir’in görüşlerini aldık. Böyle bir değişimin zaten yıllar öncesinde belirtildiğini, sürpriz olmadığını söyleyen Demir, örgün eğitimi her zaman desteklediklerini vurguladı. Zamanında olağanüstü durumdan kaynaklı bir süreç yaşadıklarını belirten Demir, “Örgün eğitime yönelik sürecin tamamlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Özel okullara dönüşümünü tamamlayamayan ancak belirli bir yol almış olan kurumlara da kolaylık getirilebileceğini belirten Demir, öğrencilerin kendi okullarında hafta sonu gidecekleri kursların önemine de değindi.
“ZATEN BİLİNEN ŞEYLERDİ”
“Biraz geriye, 2014 yılına dönecek olursak, paralel devlet yapılanması faaliyetleri ile ilgili devletin aldığı kararlar çerçevesinde eğitimde de dershanelere yönelik uygulanan bir uygulamaydı bu” ifadelerini kullanan Demir, şöyle ekledi: “Hatta o tarihte kanun değişikliğiyle bu uygulamalar yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 1 Mart tarihli 5580 Sayılı Özel Eğitim Kanunlarında değişiklikler yapılmıştı. 2015 tarihinde geçerli olmak kaydıyla da Türkiye’de dershaneler kapatıldı.” Uygulamanın hayata geçirildiği yıldan itibaren temel liselerin zaten dönüşmeleri gerektiği ve zaman içerisinde de kapatılacakları ile ilgili gerekli bilgilerin kurumlara verildiğini aktaran Demir, “Zaten bunlar bilinen şeylerdi. 4 yıllık süreyi tamamlayanların özel okula dönüştürüleceği biliniyordu. Öğrencilerin oyun alanına sahip olması, okul bahçesi içerisinde, gözetim altında bulunacakları okullar elbette ki en sağlıklı ortamlardır. Milli Eğitim Bakanlığı da bu süreçlerin tamamlanmasını, 2019-2020 yılından itibaren de temel liselerin kapatılmasında kanuni gereklilik olduğunu belirtiyor. Bakanlık tarafından kurumların önlem alması için ön bilgilendirme yapıldı” yorumunda bulundu.
“BİR KOLAYLIK GETİRİLECEK”
Türkiye’de temel liselerin son sınıflarında şu an 77 bin öğrencinin olduğunu kaydeden Demir, “Temel liselerin bir kısmı özel okullara dönüşüm aşamasında. Dönüşümünü tamamlayamayan ancak belirli bir yol almış olan kurumlara da yine bakanlık tarafından bir kolaylık getirileceği söyleniyor. Biz bu söylemler üzerinden olaya bakmak durumundayız. Türkiye’nin özellikle 2023 eğitim-vizyon çerçevesinde ağırlıklı olan meslek liselerinin ön plana çıkarılması beklentimiz yüksek. Meslek liselerinde sıkıntı olduğunu da kamuoyu yakından biliyor. Bu çerçevede temel liselerin örgün öğretim yöntemi ile bakanlık tarafınca eğitim-öğretimin devam ettirileceği bir sürece gireceğiz” şeklinde konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren sendikalar olarak, başından itibaren örgün öğretimi desteklediklerini kaydeden Demir, dershane yerine geçen kurs merkezlerine de değindi. Demir, şöyle ekledi: “Bakanlığın kurs merkezlerinin kapatılmasına ilişkin açıklamaları da var. Okullarda hafta sonları eğitimler devam edecek. Kurslar ücretsiz olacak. Öğrenci kendi okulunda kursuna gidebilecek. Mezun öğrencilerimiz ise halk eğitim de devam edecek. Tabi mesai yapan öğretmen arkadaşlarımıza bu kurslara eğitim-öğretim faaliyetleri dışında devam ettikleri için yaşanacakların da hesaba doğru katılması lazım.”
1007 TEMEL LİSE
Süreç, 2015’te kapatılan dershanelerin bir kısmının özel okula, bir kısmının da özel öğretim kursuna dönüşmesiyle başlamıştı. Sayıları 4 bini geçen dershaneden, 2 bin 396’sı, dershane dönüşüm programına başvurdu, bunlardan 2 bin 217’si programa alındı. Dönüşüm okulu olarak faaliyete başlayan bin 397 okulun, bin 173’ü temel lise, geri kalanı ise ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve okul öncesi eğitim kurumu oldu. Dönüşüm sürecinde 500 dershanenin kurucusu da dershanecilik faaliyetine son verdi. Türkiye’de 1007 temel lise ve burada öğrenim gören 214 bin 551 öğrenci bulunuyor.

Diğer Haberler

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça’daki arkeolojik çalışmalar değerlendirildi

Foça Kazıları Başkanı Prof.Dr. Ömer Özyiğit, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz...

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’da FETÖ operasyonu yapıldı

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, deniz yoluyla yurt dışına kaçmaya çalıştıkları sıra...

İzmir Memur-Sen’den  Toplu Sözleşme tepkisi

İzmir Memur-Sen’den Toplu Sözleşme tepkisi

Memur Sen İzmir İl Temsilcisi Ali Kaya, Hükümetin zam teklifiyle ilgili, “Yeni b...

İzmir'de orman yangını

İzmir'de orman yangını

İzmir'in Karabağlar ilçesinde çıkan orman yangınına 4 helikopter ve 15 arazözle...

Barajlar drone ile koruma altında

Barajlar drone ile koruma altında

Kente içme suyu temin eden barajları kirlenmeye karşı korumak için güvenlik pers...

İzmir’de makilik  alanda yangın

İzmir’de makilik alanda yangın

İzmir’in Selçuk İlçesi’nde makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altı...