Platform yola çıktı!

Türkiye Yayıncılar Birliği Türkiye’de okuma kültürünü yaygınlaştırmak için yola çıktı. OKUYAY Platformu’nu oluşturan birlik, 2 yıl sürecek projenin tamamlanmasını hedefliyor

Platform yola çıktı!
SULTAN GÜMÜŞ / ÖZEL HABER
Son dönemde Türkiye’nin sıkça gündeme gelen konularından biri olan okuma kültürünün geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasında çok önemli bir adım atılıyor: Türkiye’de okuma kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan, sivil toplumla ve kamuyla ortaklıklar ve ağlar kurarak faaliyetini sürdürecek olan OKUYAY Platformu, Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde kuruldu. Proje Etkinlik Yöneticisi Nur Ayaz’ın 24. İzmir Kitap Fuarı’nda verdiği bilgiler ışığında projenin tüm detaylarını öğrendik. ‘Okuyan Birey Güçlü Toplum’ anlayışıyla ilerleyen proje, okuma kültürünün kazanılmasında başta öğretmenler olmak üzere, ailelere, kütüphanecilere ve yayıncılara büyük sorumluluk düştüğünü hatırlatıyor.
“Okuma eylemi, insanın bireysel ve toplumsal yaşamını etkiler, geliştirir: yeni bir dünya kurmasını sağlar” diyerek konuşmasına başlayan Nur Ayaz, şunları ekledi: “Demokratik ve çağdaş bir toplum, ancak kendini gerçekleştirmiş, okuma kültürünü edinmiş bireylerle oluşturulabilir. Okumanın alışkanlığa ve eleştirel okuma becerisine dönüşmesiyle erişilen okuma düzeyi olarak tanımlanabilecek okuma kültürü, bireyin düşünme, eleştirme ve üretme süreçlerini yapılandıran en temel değişkendir. Türkiye’de son yıllarda sıkça kullanılmakla birlikte, ‘okuma alışkanlığı’ yla okuma kültürü, okuma alışkanlığının üst basamağı olan ‘eleştirel okuma yazma becerisi’ ni edinmeyi gerekli kılar. En özlü belirlemeyle okuma kültürü edinme, birbirini bütünleyen, ardışık bir süreçtir. Okuma kültürünün kazanılmasında başta öğretmenler olmak üzere, ailelere, kütüphanecilere ve yayıncılara büyük sorumluluk düşmektedir.”
PROJENİN BEKLENEN SONUÇLARI
Projenin beklenen sonuçlarından bahseden Nur Ayaz, şöyle sıraladı: “Okuma kültürünün desteklenmesi ve kitaplara erişim konularında çalışan STK’lar arasında bir ağ platformu yaratmak, hedeflenen STK’ların etkinlikleri, bu örgütlerin yönetişim ve kurumsal kapasitelerini geliştirmek, STK’ların politika ve karar alma süreçlerine daha aktif katılabilmelerini sağlayacak bir mekanizma yaratmak ve projenin tamamlanmasının ardından OKUYAY Platformu’nun sürdürülebilirliği Türkiye Yayıncılar Birliğinin hedefleri arasındadır.”
STK’LAR, AKTİVİSTLER VE GÖNÜLLÜLER
T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu, okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lara, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.
2 YIL SÜRECEK
OKUYAY Platformu, İstanbul Taksim’deki çalışma ofisinde düzenleyeceği toplantılar ve etkinliklerle, okuma kültürünü geliştirmeye destek olabilecek STK, aktivist ve gönüllüleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda platform bünyesinde kurulacak ‘Okuma Kültürü’ konulu kitaplık ise araştırmacıların kullanımına açık olacak. 2 yıl sürecek projenin tamamlanmasının ardından OKUYAY Platformu’nun Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından sürdürülmesi hedefleniyor.

Diğer Haberler

Son hatırası  tiyatro metinleri

Son hatırası tiyatro metinleri

İzmir'de tiyatro eğitimi alan ve bisiklet kullanırken aracın çarpması sonucu yaş...

Enzim kullanmadan  kök hücre elde etti

Enzim kullanmadan kök hücre elde etti

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Eray Copcu, insan vücu...

DEÜ iddialara yanıt verdi

DEÜ iddialara yanıt verdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi ile Konservat...

FED yeni bir  pencere açmakta

FED yeni bir pencere açmakta

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili İbrahim Gökçüoğlu s...

Paravan çağrı merkeziyle  sınır ötesi dolandırıcılık

Paravan çağrı merkeziyle sınır ötesi dolandırıcılık

İzmir’de kendilerini savcı, uluslararası polis ve icra müdürlüğü yetkilisi olara...

Basmane’de uyuşturucu  ile mücadele üssü

Basmane’de uyuşturucu ile mücadele üssü

Uyuşturucu ile mücadele konusunda Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmaya hazırl...